آزمایش آنتی بادی میکروزومی نوع ۱ کبد-کلیه (Anti-LKM-1)

تست آنتی‌بادی میکروزومی نوع یک کبدی-کلیوی (Anti-LKM-1) نوعی آزمایش خون برای تشخیص وجود آنتی‌بادی‌های خاصی است که بافت‌های کبد و کلیه را هدف قرار می‌دهند. وجود این آنتی‌بادی‌ها در خون، با یک بیماری مزمن کبدی به نام هپاتیت خود-ایمنی مرتبط است.

هپاتیت خود-ایمنی زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن اشتباهاً به سلول‌های کبد حمله می‌کند. این یک بیماری مزمن کبدی باعث التهاب و آسیب کبدی می‌شود. متخصصان نمی‌دانند دقیقاً چه چیزی باعث بروز این بیماری می‌شود، اما مشخص شده است هپاتیت خود-ایمنی در افرادی که با سایر بیماری‌های خود-ایمنی درگیر هستند، با احتمال بیشتری ظاهر می‌شود.

هدف از انجام آزمایش Anti-LKM-1

آزمایش آنتی‌بادی میکروسوم نوع یک کبد (آنتی‌بادی Anti-LKM-1 یا CYP2D6) در درجه اول همراه با تست آنتی‌بادی عضلانی صاف (SMA) و آزمایش آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA) برای کمک به تشخیص هپاتیت خود-ایمنی و تمایز بین دو نوع اصلی آن، نوع یک و نوع دو کاربرد دارد.

این تست‌ها ممکن است برای پیگیری یافته‌های غیرطبیعی آزمایش کبد مانند افزایش مداوم آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا بیلی‌روبین استفاده شود. ممکن است آزمایش‌های تکمیلی مانند ایمونوگلوبولین‌ها نیز تجویز شود تا هپاتیت ویروسی را رد کند، زیرا احتمال دارد مقادیر آنها با هپاتیت خود-ایمنی و یا هپاتیت B و یا هپاتیت C افزایش یابد.

آنچه در آزمایش Anti-LKM-1 اندازه‌گیری می‌شود

آنتی‌بادی‌های میکروسوم کلیوی-کبدی نوع یک (Anti-LKM-1) اتوآنتی‌بادی هستند، پروتئین‌هایی که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شوند و آنزیم خود را به نام سیتوکروم P450 2D6 (CYP2D6) شناسایی کرده و هدف قرار می‌دهند، پروتئینی که عمدتاً در سلول‌های کبدی یافت می‌شود. شکل‌گیری آنتی‌بادی‌های Anti-LKM-1 شدیداً با هپاتیت خود-ایمنی نوع دو مرتبط است. این تست، مقدار (تیتر) Anti-LKM-1 (یا آنتی‌بادی علیه CYP2D6) را در خون تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند.

هپاتیت خود-ایمنی،‌ نوعی التهاب حاد یا مزمن کبد است که می‌تواند منجر به سیروز کبد و در برخی موارد نارسایی کبد شود. این هپاتیت بر اثر علت قابل‌شناسایی دیگری مانند عفونت ویروسی، قرار گرفتن در معرض داروها یا سموم، اختلال ارثی یا سوء‌مصرف الکل ایجاد نمی‌شود. اکثراً خانم‌ها تحت‌تأثیر این عارضه قرار دارند.

بر اساس نظر متخصصان، دو نوع اصلی هپاتیت خود-ایمنی وجود دارد؛ البته بحث در مورد این‌که آیا نوع سوم مشخصی وجود دارد یا نه، در محافل علمی همواره جریان دارد. نوع یک این بیماری، شایع‌ترین شکل هپاتیت خود-ایمنی است و با آنتی‌بادی‌های عضلانی صاف (SMA) در خون همراه است. نوع دو کمتر شایع است و شدیدتر است. این بیماری با آنتی‌بادی‌های Anti-LKM-1 مرتبط است و عمدتاً دختران جوان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، و در اروپا شایع‌تر از آمریکاست.

چه زمانی باید تست Anti-LKM-1 را انجام داد؟

زمانی که یک پزشک در حال بررسی بیماری کبدی فرد است و می‌خواهد بین علل مختلف آسیب کبدی تمایز قائل شود، آزمایش Anti-LKM-1 تجویز می‌شود و ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها مانند تست SMA و ANA انجام گیرد. این آزمایش‌ها معمولا زمانی انجام می‌شود که فرد بیمار، علائم و نشانه‌هایی مانند خستگی، ضعف و زردی داشته و یافته‌های غیرطبیعی در مورد آزمایش‌های معمول کبد دیده شود.

علائم و نشانه‌های مرتبط با هپاتیت خود-ایمنی ممکن است شامل این موارد باشد:

 • خارش
 • بزرگ شدن کبد
 • درد مفاصل
 • ناراحتی شکمی
 • رگ‌های خونی غیرطبیعی در پوست (آنژیوم عنکبوتی)
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • ادرار تیره
 • از دست دادن اشتها
 • مدفوع کم‌رنگ یا سفالی
 • درد عضلانی (میالژیا)
 • در خانم‌ها، عدم خون‌ریزی قاعدگی (آمنوره)
 • جوش‌های پوستی
 • تجمع مایعات (اِدِم)

بسیاری از این علائم و نشانه‌ها اختصاصاً برای هپاتیت خود-ایمنی نیستند؛ آنها در سایر عوامل آسیب کبدی و سایر بیماری‌ها نیز دیده می‌شوند.

مراحل انجام آزمایش Anti-LKM-1

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Anti-LKM-1 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Anti-LKM-1

مقدار زیاد یا تیتر Anti-LKM-1 نشان می‌دهد که فرد مورد آزمایش احتمالا هپاتیت خود-ایمنی نوع دو داشته باشد، اما این نتیجه قطعی نیست. برای کمک به تأیید، بیوپسی کبد می‌تواند برای ارزیابی بافت کبد از نظر آسیب و زخم تشخیص انجام گیرد.

اگر آزمایش Anti-LKM-1 منفی باشد اما SMA و یا ANA مثبت باشند، فرد احتمالا هپاتیت خود-ایمنی نوع یک دارد.

اگر هر دو منفی باشند، علائم فرد احتمالا به دلیل مشکلی غیر از هپاتیت خود-ایمنی است. با این حال، در این صورت وجود این بیماری به‌طور کامل رد نشده است. باید توجه داشت همه افراد مبتلا به هپاتیت خود-ایمنی، آنتی‌بادی‌های Anti-LKM-1 یا SMA تولید نمی‌کنند؛ برخی از افراد آنتی‌بادی‌های دیگری تولید می‌کنند که به‌ندرت آزمایش می‌شوند.

مقادیر Anti-LKM-1 با شدت علائم فرد یا پیش‌آگهی آن فرد ارتباط نزدیکی ندارد و میزان آن ممکن است در طول زمان متفاوت باشد.

کسانی که هپاتیت خود-ایمنی نوع دو دارند ممکن است اختلالات خود-ایمنی دیگری مانند دیابت یا تیروئید نیز داشته باشند.

افراد مبتلا به هپاتیت C مزمن گاهی اوقات نوع دیگری از آنتی‌بادی ضد LKM را نیز دارند که با عنوان Anti-LKM3 نامیده می‌شود. این نوع آنتی‌بادی با روش‌های معمول تست Anti-LKM-1 شناسایی نمی‌شود و معمولا برای ردیابی آن آزمایش انجام نمی‌شود.

تست ANA اغلب همراه با آزمایش SMA انجام می‌شود که یک مارکر بیماری‌های خود-ایمنی است و با چندین اختلال خود-ایمنی، از جمله هپاتیت خود-ایمنی نوع یک مرتبط است.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Liver Kidney Microsomal Type 1 Antibodies, LKM1 Antibodies, Anti-Liver/Kidney Microsomal Antibodies Type 1, Anti-LKM1, Anti-P450 2D6 Antibody

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Antimitochondrial Antibody and AMA M2, Bilirubin Test, Smooth Muscle Antibody (SMA) and F-actin Antibody, Antinuclear Antibody (ANA), Autoantibodies Test, Aspartate Aminotransferase (AST) Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.