آزمایش آنتی‌بادی ضد DNA (Anti-dsDNA)

آزمایش آنتی‌بادی ضد DNA دو رشته‌ای (Anti-dsDNA) برای کمک به تشخیص و نظارت بر لوپوس (یا همان لوپوس اریتماتوز سیستمیک – SLE)، یک اختلال خود-ایمنی التهابی مزمن استفاده می‌شود که در آن، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول‌ها و بافت‌های بدن را هدف قرار می‌دهد.

تست Anti-dsDNA در شرایطی تجویز می‌شود که یک آزمایش ANA مثبت و علائم مرتبط با لوپوس داشته باشید، مانند خستگی مداوم، درد در مفاصل و جوش‌های قرمز شبیه به پروانه در سراسر بینی و گونه‌ها. آزمایش‌های Anti-dsDNA همچنین به صورت دوره‌ای برای ارزیابی فعالیت بیماری در افرادی که قبلا مبتلا به لوپوس تشخیص داده شده بودند، کاربرد دارد.

هدف از انجام آزمایش Anti-dsDNA

اگر تست ANA شما نتیجه مثبت داشته و علائم بالینی و نشانه‌های لوپوس داشته باشید، آزمایش Anti-dsDNA به تشخیص لوپوس کمک می‌کند.

معمولا تست ANA اولین آزمایش انجام‌شده برای ارزیابی وجود یک اختلال خود-ایمنی است. در حالی که آزمایش مثبت ANA در حدود ۹۵% موارد لوپوس دیده می‌شود، اما ممکن است این نتیجه در بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز دیده شود. آزمایش Anti-dsDNA برای لوپوس نسبتاً خاص است، اما تنها در ۶۵ تا ۸۵% از افراد مبتلا به لوپوس ممکن است مثبت باشد. بنابراین نتیجه Anti-dsDNA منفی، لزوماً وجود لوپوس را رد نمی‌کند.

اگر ANA مثبت دارید، می‌توان از آزمایش Anti-dsDNA برای تفکیک لوپوس از سایر اختلالات خود-ایمنی که علائم و نشانه‌های مشابهی دارند، استفاده نمود.

برای کمک به تشخیص، ممکن است یک آزمایش Anti-dsDNA همراه با آزمایش  Anti-Sm(آنتی‌بادی اسمیت)، یکی دیگر از ANA‌های مرتبط با لوپوس، تجویز شود. آزمایش Anti-Sm را می‌توان به عنوان بخشی از یک پنل آنتی‌بادی‌های هسته‌ای قابل استخراج (ENA) تجویز کرد.

بسته به علائم بالینی و سوء ظن پزشک، ممکن است به سایر آنتی‌بادی‌ها نیز دستور داده شود تا به تمایز بین سایر اختلالات خود-ایمنی کمک کنند و آنها را رد کنند. نمونه‌هایی از این آزمایش‌ها شامل آزمایش آنتی‌بادی هیستون (لوپوس ناشی از دارو) و آنتی‌بادی‌های آنتی فسفولیپید است.

اگر لوپوس تشخیص داده شده باشد، ممکن است از آزمایش Anti-dsDNA برای ارزیابی فعالیت بیماری استفاده شود. کسانی که مبتلا به لوپوس هستند اغلب دچار بروز بیماری می‌شوند که در آن علائم بدتر می‌شوند و سپس کاهش می‌یابند. افزایش میزان Anti-dsDNA ممکن است قبل و در طول این شعله‌های آتش دیده شود.

به‌طور خاص، این آزمایش ممکن است برای نظارت بر لوپوس نفریت، یک عارضه جدی لوپوس که می‌تواند باعث آسیب کلیه و التهاب شود، استفاده شود. این می‌تواند منجر به پروتئین در ادرار، فشار خون بالا و نارسایی کلیه شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آنتی‌بادی‌ها به آنتی‌ژن‌هایی که در کلیه‌ها رسوب کرده‌اند متصل می‌شوند.

آنچه در آزمایش Anti-dsDNA اندازه‌گیری می‌شود

Anti-dsDNA به‌طور خاص مواد ژنتیکی (dna) موجود در هسته سلول را هدف قرار می‌دهد و وجود این آنتی‌بادی‌های خودکار را در خون شناسایی می‌کند.

Anti-dsDNA یکی از گروه آنتی‌بادی‌های خود به نام ANA است. به‌طور معمول، آنتی‌بادی‌ها در برابر عفونت محافظت می‌کنند، اما آنتی‌بادی‌های خودکار زمانی تولید می‌شوند که سیستم ایمنی بدن شما به اندازه کافی بین “خود” و “غیر خود” تمایز قائل نشود.”آنها به اشتباه به سلول‌های سالم بدن شما حمله می‌کنند و باعث آسیب بافت و اندام می‌شوند.

در حالی که Anti-dsDNA ممکن است در میزان پایین با تعدادی از اختلالات وجود داشته باشد، در درجه اول با لوپوس مرتبط است. لوپوس که یک اختلال خود-ایمنی التهابی مزمن است، می‌تواند بر بافت‌ها و یا اندام‌های مختلف بدن مانند کلیه‌ها، مفاصل، رگ‌های خونی، پوست، قلب، ریه‌ها و مغز تأثیر بگذارد.

آزمایش Anti-dsDNA، همراه با سایر آزمایش‌های خود آنتی‌بادی، ممکن است برای کمک به تشخیص لوپوس و تمایز آن از سایر اختلالات خود-ایمنی استفاده شود.

یکی از عوارض جدی لوپوس، لوپوس نفریت است، شرایطی که با التهاب کلیه‌ها مشخص می‌شود و می‌تواند منجر به مشاهده پروتئین در ادرار، فشار خون بالا و نارسایی کلیه شود. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آنتی‌بادی‌ها به آنتی‌ژن‌هایی که در کلیه‌ها رسوب کرده‌اند متصل می‌شوند.

در ارزیابی بیماران مبتلا به لوپوس نفریت، میزان بالای Anti-dsDNA با التهاب مداوم و آسیب به کلیه‌ها همراه است.

چه زمانی باید تست Anti-dsDNA را انجام داد؟

اگر علائم و نشانه‌هایی را دارید که ممکن است به دلیل لوپوس باشد و آزمایش ANA مثبت داشته باشید، به ویژه هنگامی که نتیجه آزمایش ANA به عنوان یک الگوی فلورسنت “همگن” یا “نقطه‌ای” ارائه می‌شود، آزمایش Anti-dsDNA تجویز می‌شود.

نمونه‌هایی از برخی علائم و نشانه‌های لوپوس عبارتند از:

 • درد عضلانی
 • درد شبیه آرتریت در یک یا چند مفصل (اما بدون آسیب مفاصل یا با آسیب جزئی)
 • جوش قرمز شبیه پروانه در سراسر مناطق بینی و گونه
 • تب با درجه کم
 • خستگی مداوم و ضعف
 • حساسیت پوستی به نور
 • ریزش مو و کاهش وزن
 • بی‌حسی یا خارش در دست‌ها یا پاها
 • التهاب و آسیب به اندام‌ها و بافت‌ها، از جمله کلیه‌ها، ریه‌ها، قلب، پوشش قلب، سیستم عصبی مرکزی و رگ‌های خونی

آزمایش Anti-dsDNA ممکن است به‌طور دوره‌ای برای نظارت بر پیشرفت بیماری یا بروز بیماری در صورت تشخیص لوپوس انجام شود. این کار ممکن است زمانی تکرار شود که نتیجه آزمایش اولیه منفی باشد اما علائم و نشانه‌های بالینی همچنان ادامه دارد و پزشک به‌شدت مشکوک به لوپوس است.

مراحل انجام آزمایش Anti-dsDNA

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

به‌طور کلی، قبل از انجام آزمایش Anti-dsDNA، آمادگی خاصی لازم نیست. همانند سایر آزمایش‌های خون، با پزشک خود در مورد هر داروی تجویزی یا بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید صحبت کنید. برخی آزمایشگاه‌ها توصیه می‌کنند که اگر بیوتین مصرف می‌کنید (که با اسامی ویتامین B7، B8، H یا کوآنزیم R نیز شناخته می‌شود)، حداقل ۷۲ ساعت قبل از نمونه‌گیری، مصرف آن را متوقف کنید.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Anti-dsDNA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Anti-dsDNA

نتایج آزمایش Anti-dsDNA معمولا همراه با سابقه پزشکی، علائم و نشانه‌های فرد و نتایج سایر آزمایش‌های آنتی‌بادی در نظر گرفته می‌شود.

میزان بالای Anti-dsDNA در خون، به‌شدت با لوپوس مرتبط است و اغلب در طول بیماری یا درست قبل از بروز آن، به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. وقتی Anti-dsDNA مثبت است و شما علائم و نشانه‌های بالینی دیگری در ارتباط با لوپوس دارید، به این معنی است که احتمالا لوپوس دارید. این امر به‌ویژه در صورتی صادق است که آزمایش Anti-Sm نیز مثبت باشد.

در ارزیابی کسی که مبتلا به لوپوس نفریت است، مقادیر بالای Anti-dsDNA همراه با التهاب مداوم و آسیب به کلیه‌هاست.

میزان بسیار پایین Anti-dsDNA منفی در نظر گرفته می‌شود، اما تشخیص لوپوس را رد نمی‌کند. در نظر داشته باشید که در حدود ۶۵ تا ۸۵% از افراد مبتلا به لوپوس، Anti-dsDNA مثبت خواهند داشت.

مقادیر پایین تا متوسط آنتی‌بادی ممکن است در سایر اختلالات خود-ایمنی مانند سندروم شوگرن و بیماری بیماری بافت همبند مختلط (MCTD) دیده شود.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • چرا تشخیص لوپوس ممکن است زمان زیادی طول بکشد؟
 • اگر من مبتلا به لوپوس تشخیص داده شدم، آیا کاملا درمان خواهم شد؟
 • آیا Anti-dsDNA من هرگز از بین خواهد رفت؟
 • آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم تا میزان Anti-dsDNA من به حالت نرمال بازگردد؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Antibody to ds-DNA Native double-stranded DNA Antibody anti-DNA Double stranded DNA Antibody

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Antinuclear Antibody (ANA) Test, Extractable Nuclear Antigen Antibodies (ENA) Panel, Autoantibodies Test, Histone Antibody

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.