آزمایش آرتریت‌روماتوئید Anti-CCP

تست آنتی‌بادی ضد پپتید سیترولینه حلقوی (CCP)، آنتی‌بادی‌های CCP را در خون تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند. آنتی‌بادی‌های CCP توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شوند و می‌توانند اشتباهاً به بافت‌های سالم بدن حمله کنند.

Anti-CCP نیاز به نمونه خون دارد. این آزمایش برای کمک به تشخیص یا رد احتمال وجود آرتریت روماتوئید (RA) و ارزیابی شدت آن استفاده می‌شود. آرتریت‌روماتوئید یک اختلال خود-ایمنی است که در آن بدن به سلول‌های سالم در مفاصل فرد بیمار حمله می‌کند.

هدف از انجام آزمایش Anti-CCP

هدف از آزمایش Anti-CCP تشخیص آنتی‌بادی‌های CCP در خون است. تست Anti-CCP برای تشخیص آرتریت‌روماتوئید و ارزیابی شدت آن مهم است:

 • تشخیص آرتریت روماتوئید: در افراد مبتلا به علائم، Anti-CCP برای کمک به تشخیص یا رد آرتریت‌روماتوئید استفاده می‌شود. به دلیل آن که هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند RA را تشخیص دهد، Anti-CCP در ارتباط با عوامل دیگر، از جمله علائم بیمار و نتایج سایر آزمایش‌ها لحاظ می‌شود.
 • برآورد شدت بیماری: آزمایش CCP می‌تواند به پزشکان کمک کند تا پیشرفت آرتریت‌روماتوئید بیمار را پیش‌بینی کنند. بیماران مبتلا به آرتریت‌روماتوئید اولیه که آزمایش آنها برای آنتی‌بادی‌های CCP مثبت است، در معرض خطر تشدید آسیب مفاصل هستند.

آنچه در آزمایش Anti-CCP اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش Anti-CCP، آنتی‌بادی‌های CCP را در خون شناسایی می‌کند. آنتی‌بادی‌های CCP یک نوع خاص از آنتی‌بادی تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن به نام اتوآنتی‌بادی هستند.

با وجود آن که اکثر آنتی‌بادی‌ها به بدن کمک می‌کنند تا با تشخیص و خنثی کردن مواد خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها، با بیماری مبارزه کند، آنتی‌بادی‌های خودکار این عملکرد مهم ایمنی را انجام نمی‌دهند. در عوض، آنتی‌بادی‌های خودکار می‌توانند با هدف قرار دادن و حمله به سلول‌ها و بافت‌های سالم بدن، غیرطبیعی عمل کنند و باعث آسیب دیدن بدن شوند.

وجود آنتی‌بادی‌های CCP در اکثر بیماران مبتلا به آرتریت‌روماتوئید شناسایی می‌شود. آنتی‌بادی‌های CCP ممکن است در سایر اختلالات خود-ایمنی، از جمله سندرم شوگرن و لوپوس نیز شناسایی شوند، اگرچه این موضوع کمتر شایع است. نتایج مثبت برای آنتی‌بادی‌های CCP همچنین می‌تواند در بیماران مبتلا به سل فعال (TB) و در برخی از بیماران مبتلا به بیماری مزمن ریه نیز رخ دهد.

چه زمانی باید تست Anti-CCP را انجام داد؟

اگر بیمار علائم یا علائم آرتریت‌روماتوئید را تجربه کند پزشکان احتمالا تست Anti-CCP را توصیه کنند.

علائم آرتریت‌روماتوئید شامل درد مفاصل هنگام استراحت و حرکت است. مفاصل ممکن است احساس گرما یا تورم کنند. سفتی و خشکی مفاصل صبحگاهی پس از استراحت شبانه (که معمولا بیش از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد) نیز از علائم شایع است. علائم اضافی آرتریت‌روماتوئید شامل خستگی، تب‌های متناوب کم‌درجه و از دست دادن اشتهاست.

از آنجا که آنتی‌بادی‌های CCP به ندرت در بیماران بدون آرتریت‌روماتوئید یافت می‌شوند، ممکن است Anti-CCP برای رد تشخیص آرتریت‌روماتوئید در بیماران مشکوک به داشتن انواع دیگر اختلالات خود-ایمنی مانند آرتریت پسوریاتیک و آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان انجام شود.

مراحل انجام آزمایش Anti-CCP

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این تست عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش قطع کنید یا خیر. ممکن است ۸ ساعت قبل از آزمایش نیاز به متوقف کردن مصرف برخی مواد داشته باشید.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Anti-CCP در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Anti-CCP

در گزارش آزمایش Anti-CCP، مشخص خواهد شد که آیا آنتی‌بادی‌های CCP در خون یافت شده یا نه. نتیجه منفی در Anti-CCP نشان می‌دهد که هیچ آنتی‌بادی CCP در خون شناسایی نشده است. نتیجه مثبت نشان می‌دهد که آنتی‌بادی‌های CCP در نمونه خون تشخیص داده شده است.

تعیین این‌که آیا بیمار مبتلا به آرتریت‌روماتوئید است، نتایج Anti-CCP در ترکیب با نتایج معاینه فیزیکی، تست فاکتور روماتوئید (RF) و نتایج سایر آزمایش‌ها برای استفاده می‌شود. آنتی‌بادی‌های CCP در بیش از ۷۵% بیماران مبتلا به آرتریت‌روماتوئید شناسایی می‌شوند.

در بیماران مبتلا به علائم آرتریت‌روماتوئید، آزمایش مثبت برای هر دو آنتی‌بادی CCP و RF نشان می‌دهد که بیمار احتمالا به آرتریت‌روماتوئید مبتلاست. تست مثبت برای آنتی‌بادی‌های CCP و منفی برای RF می‌تواند به این مفهوم باشد که بیمار احتمالا در آینده به آرتریت‌روماتوئید مبتلا می‌شود و یا در مراحل اولیه است.

نتیجه منفی برای هر دو آنتی‌بادی CCP و RF مؤید این است که احتمال ابتلا به آرتریت‌روماتوئید در بیمار کم است. در این مورد، پزشک ممکن است آزمایش‌های تکمیلی را برای تعیین علت علائم تجویز کند.

برای تفسیر نتایج Anti-CCP لازم است با یک روماتولوژیست صحبت کنید زیرا تشخیص آرتریت‌روماتوئید و سایر اختلالات خود-ایمنی می‌تواند یک فرآیند پیچیده باشد. روماتولوژیست‌ها در تشخیص و درمان اختلالات خود-ایمنی و سایر بیماری‌های مفاصل، عضلات و استخوان‌ها تخصص دارند.

دقت نتایج آزمایش

آزمایش Anti-CCP یک بخش استاندارد در روند تشخیص آرتریت‌روماتوئید است و به‌طور کلی دقیق تلقی می‌شود. با این حال، هیچ آزمایش پزشکی کامل نیست و در پردازش نمونه‌ها یا در طول آزمایش ممکن است خطاها یا نتایج نامشخص وجود داشته باشد. البته آزمایشگاه‌های پزشکی اقدامات احتیاطی ویژه‌ای را برای کاهش بروز خطاها انجام می‌دهند.

آزمایش‌های تکمیلی

پس از آزمایش Anti-CCP احتمال دارد نیاز به آزمایش‌های تکمیلی داشته باشید. تجویز تست‌های تکمیلی بستگی به هدف تست Anti-CCP، نتایج آزمایش و سایر عوامل فردی در هر بیمار دارد.

تشخیص آرتریت‌روماتوئید مستلزم آن است که پزشکان عوامل مختلفی را ارزیابی کنند؛ از جمله علائم بیمار، نتایج معاینه فیزیکی و نتایج آزمایش‌ها، و تصویربرداری. بیمارانی که برای آرتریت‌روماتوئید آزمایش می‌شوند معمولا نیاز به تست‌های تکمیلی همزمان و یا پس از آزمایش Anti-CCP دارند.

تست بررسی آرتریت‌روماتوئید، شامل سنجش بیمار برای بررسی آنتی‌بادی‌های CCP و عامل روماتوئید (RF)، و همچنین بررسی شواهد وجود التهاب در خون است. آزمایش‌هایی که التهاب مشخصه آرتریت‌روماتوئید را تشخیص می‌دهند شامل تست میزان رسوب اریتروسیت (ESR) و پروتئین واکنش‌پذیر C (CRP) است.

اگر علائم آرتریت‌روماتوئید را تجربه می‌کنید و هر دو آزمایش RF و Anti-CCP منفی است، پزشک معالج شما احتمالا تست آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA)، آزمایش هپاتیت B و هپاتیت C، تجزیه و تحلیل مایعات سینوویال، و همچنین تصویربرداری را توصیه خواهد نمود.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  CCP Antibody, Citrulline Antibody, Anti-citrulline Antibody, Anti-cyclic Citrullinated Peptide, Anti-CCP, ACPA

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Rheumatoid Factor (RF) Test, ESR Blood Test (Erythrocyte Sedimentation Rate), C Reactive Protein (CRP Blood Test), Antinuclear Antibody (ANA) Test, Synovial Fluid Analysis

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.