آزمایش آنتی بادی علیه سیتوپلاسم نوتروفیل (ANCA, MPO, PR3)

این آزمایش به دنبال آنتی‌بادی علیه سیتوپلاسم نوتروفیل (ANCA) در نمونه‌ای از خون شما است. آنتی‌بادی‌ها، پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با مواد خارجی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها تولید می‌کند؛ اما گاهی آنتی‌بادی‌ها به اشتباه به سلول‌های سالم بافت‌ها و اندام‌های خود حمله می‌کنند. این عارضه، یک بیماری خود-ایمنی نامیده می‌شود.

ANCAها به سلول‌های سفید خون سالم به نام نوتروفیل حمله می‌کنند. این مسئله می‌تواند منجر به اختلالی به نام واسکولیت خود-ایمنی شود. انواع مختلفی از واسکولیت خود-ایمنی وجود دارد، که همه آنها موجب التهاب و تورم در رگ‌های خونی شما می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، رگ‌های خونی شما باریک یا مسدود می‌شوند. این عارضه می‌تواند انواع مختلفی از مشکلات جدی سلامتی را ایجاد کند، بسته به این‌که کدام رگ‌های خونی در بدن شما تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

هدف از انجام آزمایش ANCA

آزمایش آنتی‌بادی علیه سیتوپلاسم نوتروفیل (ANCA) ممکن است برای اهداف زیر انجام گردد:

 • کمک به تشخیص و شناسایی برخی از اَشکال واسکولیت خود-ایمنی، از جمله گرانولوماتوز با پلی‌آنژیت (گرانولوماتوز واگنر)، پلی‌آنژیت میکروسکوپی و گرانولوماتوز ائوزینوفیلی با پلی‌آنژیت (سندروم چرگ-اشتراوس). گاهی این تست برای نظارت بر درمان و یا تشخیص عود این بیماری‌ها تجویز می‌شود.
 • کمک به تمایز بین کولیت اولسراتیو (UC) و بیماری کرون (CD)، دو نوع رایج بیماری التهابی روده (IBD).

برخی از آزمایشگاه‌ها هر سه آزمایش، ANCA، MPO و PR3 را در قالب یک پنل انجام می‌دهند، و برخی دیگر MPO و PR3 را فقط در صورتی انجام می‌دهند که آزمایش اولیه ANCA مثبت باشد.

آنچه در آزمایش ANCA اندازه‌گیری می‌شود

آنتی‌بادی علیه سیتوپلاسم نوتروفیل، اتوآنتی‌بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن هستند که به اشتباه، پروتئین‌های خاصی درون نوتروفیل‌ها (نوعی گلبول سفید خون) را هدف قرار می‌دهند و به آنها حمله می‌کنند. آزمایش ANCA، میزان این اتوآنتی‌بادی‌ها را در خون تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند. دو مورد از شایع‌ترین ANCAها آنتی‌بادی‌هایی هستند که پروتئین‌های میلوپروکسیداز (MPO) و پروتئیناز ۳ (PR3) را هدف قرار می‌دهند. اینها به ترتیب پانکاس و کانکاس نامیده می‌شوند.

دو نوع تست ANCA وجود دارد:

نوع اول ایمونوفلورسانس غیرمستقیم (IIF) نامیده می‌شود. برای این آزمایش، سِرم نمونه خون شما با نوتروفیل‌های روی اسلاید مخلوط می‌شود و هر ANCA در نمونه، به پروتئین‌های نوتروفیل متصل می‌شود. استفاده از یک آنتی‌بادی رنگ فلوروکروم بر روی اسلاید، با ANCAهای موجود واکنش نشان می‌دهد. این کار یک الگوی فلورسنت  تولید می‌کند که می‌تواند در زیر میکروسکوپ دیده شود. این الگو ممکن است به عنوان سیتوپلاسم (cANCA)، اطراف هسته‌ای (pANCA) و یا ANCA غیرمعمول (X-ANCA) شناسایی شود.

همچنین آزمایشگاه می‌تواند آنتی‌بادی‌های میلوپروکسیداز یا پروتئیناز ۳ را مستقیماً با استفاده از آزمایش ELISA آزمایش کند.

اغلب ترکیبی از هر دو روش آزمایش فلورسنت  و ELISA در صورت آزمایش موارد مشکوک به واسکولیت انجام می‌شود.

ANCA ممکن است در چندین اختلال خود-ایمنی که باعث التهاب، آسیب بافت و نارسایی اندام می‌شوند، وجود داشته باشد:

 • واسکولیت سیستمیک گروهی از اختلالات مرتبط با آسیب و تضعیف رگ‌های خونی است. این عارضه می‌تواند بر اثر باریک شدن و انسداد رگ‌های خونی و از دست دادن خون، باعث وارد شدن آسیب به بافت و اندام شود. همچنین می‌تواند موجب ضعف در مناطقی از دیواره رگ‌های خونی شود که با نام آنوریسم شناخته می‌شود و احتمال پارگی رگ در آن وجود دارد. علائمی که فرد مبتلا به واسکولیت سیستمیک تجربه می‌کند، به میزان فعالیت خود-ایمنی و قسمت‌های درگیر در بدن بستگی دارد. چند نوع واسکولیت سیستمیک با تولید ANCA ارتباط نزدیکی دارند:
 • گرانولوماتوز با پلی‌آنژیت (گرانولوماتوز واگنر)
 • پلی‌آنژیت میکروسکوپی
 • گرانولوماتوز ائوزینوفیلی با پلی‌آنژیت (سندروم چرگ-اشتراوس)
 • پلی‌آرتریت ندوزا (PAN)

آنتی‌بادی‌های cANCA/PR3 اغلب در گرانولوماتوز با پلی‌آنژیت دیده می‌شوند و آنتی‌بادی‌های pANCA/MPO اغلب با o     پلی‌آنژیت میکروسکوپی مرتبط هستند. با این حال، هر دو حالت ممکن است در هر ۳ نوع (با درجه‌های مختلف واکنش) دیده شوند.

 • کولیت اولسراتیو (UC) نوعی بیماری التهابی روده (IBD) است که با بافت‌های متورم و آسیب‌دیده در پوشش روده بزرگ همراه است. تشخیص UC از بیماری کرون (CD)، نوع دیگری از IBD که می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه روده تأثیر بگذارد، دشوار است. وجود ANCA غیرمعمول در ۸۰٪ از بیماران مرتبط با UC است، در حالی که تنها ۲۰٪ از بیماران CD ممکن است مثبت باشند.

چه زمانی باید تست ANCA را انجام داد؟

واسکولیت

تست ANCA و یا آزمایش برای MPO و PR3 زمانی تجویز می‌شود که علائم و نشانه‌هایی دارید که نشان‌دهنده واسکولیت خود-ایمنی سیستمیک است. در اوایل بیماری، علائم ممکن است مبهم یا غیرخاص باشند، مانند تب، خستگی، کاهش وزن، درد عضلات و یا مفاصل، و تعریق شبانه. با پیشرفت بیماری، آسیب به رگ‌های خونی در سراسر بدن ممکن است علائم و نشانه‌های مرتبط با عوارض مربوط به بافت‌ها و اندام‌های مختلف را ایجاد کند. برای مثال:

 • چشم‌ها: چشم‌های قرمز، خارش دار یا “چشم صورتی” (ملتحمه)، مشکلات بینایی (بینایی تار، از دست دادن بینایی)
 • گوش: کم شنوایی
 • آبریزش بینی یا سایر علائم تنفسی فوقانی که از بین نمی‌روند
 • جوش‌های پوستی و یا گرانولوما
 • ریه‌ها: سرفه و یا مشکل تنفسی
 • کلیه‌ها: وجود پروتئین در ادرار

همچنین در صورتی که برای واسکولیت خود-ایمنی درمان می‌شوید، ممکن است آزمایش به صورت دوره‌ای انجام شود.

بیماری التهابی روده

در شرایطی که علائم و نشانه‌هایی دارید که مؤید بیماری التهابی روده است و پزشک شما در تلاش است تا بین بیماری کرون و کولیت اولسراتیو تمایز قائل شود، تست ANCA را می‌توان با آزمایش ASCA انجام داد.

علائم IBD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و گرفتگی شکم
 • اسهال
 • خون‌ریزی مقعدی
 • تب
 • خستگی
 • در برخی افراد، علائم مربوط به مفاصل، پوست، استخوان و اندام‌ها
 • تأخیر در رشد و عقب‌ماندگی‌ در کودکان

مراحل انجام آزمایش ANCA

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش ANCA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ANCA

نتایج آزمایش‌ها ANCA باید با در نظر گرفتن چندین عامل و با دقت تفسیر شود. پزشک علاوه بر نتایج آزمایش‌ها و تصویربرداری، علائم و نشانه‌های شما را نیز در نظر خواهد گرفت.

واسکولیت

نتایج مثبت آزمایش برای ANCA، PR3 و یا MPO به تشخیص واسکولیت خود-ایمنی سیستمیک کمک می‌کند و بین انواع مختلف واسکولیت تمایز قائل می‌شود. با این حال برای تأیید تشخیص، اغلب بیوپسی از یک بخش آسیب‌دیده مورد نیاز است.

نتایج منفی آزمایش‌های ANCA به این معنی است که بعید است علائم شما به دلیل واسکولیت خود-ایمنی باشد.

برای نتیجه مثبت در روش میکروسکوپ غیرمستقیم ایمونوفلورسانس، الگوهای مختلف ANCA ممکن است دیده شود:

 • اطراف هسته‌ای (pANCA). فلورسنت بیشتر در نزدیکی هسته رخ می‌دهد، حدود ۹۰٪ از نمونه‌های با الگوی pANCA، دارای آنتی‌بادی‌های MPO خواهند بود.
 • سیتوپلاسم (cANCA). فلورسانس در سراسر سیتوپلاسم سلول رخ می‌دهد، حدود ۸۵٪ از نمونه‌های با الگوی cANCA، آنتی‌بادی‌های PR3 خواهند داشت.
 • ANCA غیرمعمول. رنگ‌آمیزی فلورسنت مثبت وجود دارد اما شبیه pANCA یا الگوی cANCA نیست.
 • ANCA منفی. فلورسنت بسیار کم یا فاقد فلورسنت

اگر نتیجه آزمایش ANCA مثبت باشد، ممکن است یک مرحله اضافی برای تعیین مقدار آنتی‌بادی موجود انجام شود که تیتر نامیده می‌شود. برای تعیین تیتر، یک نمونه سرم به صورت مرحله‌ای رقیق می‌شود و هر با برای بررسی وجود آنتی‌بادی آزمایش می‌شود. بزرگترین رقیق‌شده‌ای که می‌توان آنتی‌بادی را تشخیص داد، تیتر است. به عنوان مثال، اگر یک سِرم پس از رقیق شدن ۶۴ برابر، مثبت شود، تیتر ۱:۶۴ است. هرچه تیتر بالاتر باشد، آنتی‌بادی بیشتری در خون وجود دارد.

میزان ANCA می‌تواند در طول زمان تغییر کند و گاهی اوقات ممکن است به‌طور کلی برای نظارت بر فعالیت بیماری و یا پاسخ به درمان استفاده شود. با این حال، در بسیاری از افراد، میزان تیتر ممکن است ارتباطی با میزان فعالیت بیماری نداشته باشد.

 • نتایج آزمایش مثبت برای آنتی‌بادی‌های PR3 و cANCA یا pANCA در بیش از ۸۰٪ از بیماران مبتلا به گرانولوماتوز با پلی‌آنژیت (گرانولوماتوز واگنر) مشاهده می‌شود.
 • نتایج آزمایش مثبت برای آنتی‌بادی‌های MPO و pANCA با پلی‌آنژیت میکروسکوپی، گلومرولونفریت، گرانولوماتوز ائوزینوفیلی با پلی‌آنژیت (سندروم چرگ-اشتراوس) و سندروم گودپاسچر سازگار است. MPO و pANCA همچنین ممکن است در سایر اختلالات خود-ایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک، آرتریت روماتوئید و سندروم شوگرن وجود داشته باشند.

جدول زیر نتایجی را نشان می‌دهد که ممکن است در برخی از شرایط واسکولیت دیده شود.

 

نام بیماری درصد بیماران با الگوی cANCA (آنتی‌بادی‌های PR3)  درصد بیماران با الگوی pANCA (آنتی‌بادی‌های MPO)
گرانولوماتوز با پلی‌آنژیت (گرانولوماتوز واگنر) ۹۰ % در بیماری‌های فعال، ۶۰ تا ۷۰% بدون بیماری‌های فعال کمتر از  ۱۰%
پلی‌آنژیت میکروسکوپی ۳۰% ۶۰%
گرانولوماتوز ائوزینوفیلی با پلی‌آنژیت (سندروم چرگ-اشتراوس) نادر ۵۰-۸۰%
پلی‌آرتریت ندوزا نادر  نادر

بیماری التهابی روده

در موارد مشکوک به بیماری التهابی روده:

 • اگر ANCA مثبت باشد و ASCA منفی باشد، احتمال دارد مبتلا به کولیت اولسراتیو باشید.
 • اگر ANCA منفی باشد و ASCA مثبت باشد، احتمالا بیماری کرون داشته باشید.
 • اگر هر یک از ANCA و ASCA و یا هر دو منفی باشند، همچنان ممکن است مبتلا به نوعی از بیماری التهابی روده یعنی کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، و یا انواع دیگر باشید.
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  ANCA Antibodies, cANCA, pANCA, Serine Protease 3, MPO, PR3, Anticytoplasmic Autoantibodies, 3-ANCA, PR3-ANCA, MPO-ANCA, Myeloperoxidase Antibodies, Proteinase 3 Antibodies

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  CBC Blood Test (Complete Blood Count), ESR Blood Test, Urinalysis (UA Test), Anti-Saccharomyces cerevisiae Antibodies (ASCA). Calprotectin, Autoantibodies Test, C Reactive Protein (CRP Blood Test), Complement, Lactoferrin

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.