آزمایش آنتی سانترومر آنتی بادی (Anticentromere Antibody) ACA

آنتی‌بادی آنتی‌سانترومر (ACA) نوعی اتوآنتی‌بادی است؛ پروتئینی که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شود و اشتباهاً بافت‌های بدن را هدف قرار می‌دهد. به طور خاص، این یکی از چندین آنتی‌بادی ضد هسته‌ای است و سانترومر را هدف قرار می‌دهد. سانترومر یک جزء از کروموزوم‌های موجود در هسته سلول‌های بدن است. آزمایش Centromere Ab، مقدار آنتی‌بادی آنتی‌سانترومر را در خون تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند تا به تشخیص نوعی اسکلروز سیستمیک (اسکلرودرما) کمک کند.

تست آنتی‌بادی آنتی‌سانترومر در درجه اول برای کمک به تشخیص اسکلروز سیستمیک (اسکلرودرما) تجویز می‌گردد. این آزمایش ممکن است برای تمایز بین این عارضه و سایر بیماری‌های دارای علائم مشابه به کار رود.

هدف از انجام آزمایش ACA

کاربرد اصلی تست آنتی‌بادی آنتی‌سانترومر (ACA)، کمک به تشخیص اختلال خود-ایمنی اسکلرودرمی محدود پوستی (نوعی اسکلرودرمی سیستمیک)، و همچنین سندروم کرست (CREST syndrome) است. این آزمایش می‌تواند برای تمایز بین این بیماری و سایر بیماری‌های با علائم مشابه استفاده شود.

آزمایش ACA اغلب همراه با سایر آزمایش‌های اتوآنتی‌بادی‌ها، از جمله تست آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA)، تجویز می‌شود. آزمایش ACA برای ارائه اطلاعات تکمیلی به پزشک شما در صورت مثبت بودن تست ANA کاربرد دارد، به‌ویژه اگر آزمایش ANA الگوی خاصی از آنتی‌بادی‌های خاص را نشان دهد.

آزمایش ACA ممکن است همراه با یک آزمایش Scl-70 (Anti-topoisomerase I) تجویز شود. Scl-70 یک اتوآنتی‌بادی دیگر است که در صورت بروز اسکلرودرما احتمالا وجود داشته باشد. به‌علاوه برای تشخیص اسکلروز سیستمیک احتمال دارد آزمایش آنتی‌بادی ضد RNA پلیمراز III (ARA) نیز انجام گیرد. این دسته از آزمایش‌های آنتی‌بادی خود-ایمنی می‌تواند به عنوان بخشی از یک پانل آنتی‌بادی‌های آنتی‌ژن هسته‌ای قابل‌استخراج (ENA) یا سایر پانل‌های آنتی‌بادی برای اختلالات خود-ایمنی و یا اسکلروز سیستمیک درخواست داده شود.

آنچه در آزمایش ACA اندازه‌گیری می‌شود

آنتی‌بادی آنتی‌سانترومر (ACA) یک نوع اتوآنتی‌بادی است، پروتئینی که توسط سیستم ایمنی بدن تولید می‌شود و به اشتباه بافت‌های سالم بدن را هدف قرار می‌دهد. ACA یکی از چندین آنتی‌بادی ضد هسته‌ای است که سانترومر را هدف قرار می‌دهد، یک جزء از کروموزوم‌ها که در تمام سلول‌های هسته‌ای بدن ما به‌جز سلول‌های قرمز خون یافت می‌شود. تست ACA، مقدار آنتی‌بادی آنتی‌سانترومر موجود در خون را تشخیص داده و اندازه‌گیری می‌کند تا به تشخیص نوعی اسکلرودرما کمک کند.

اسکلرودرما گروهی از اختلالات نادر بافت همبند است. دو زیرگونه متمایز از اسکلروز سیستمیک وجود دارد که بر اساس میزان تأثیر پوست تعریف می‌شوند:

 • اسکلروز سیستمیک پوستی پراکنده که کل بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد
 • اسکلروز سیستمیک پوستی محدود که معمولا با یک یا چند علامت مرتبط است، که به طور کلی به عنوان سندروم کرست شناخته می‌شوند

ACA در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از افرادی مبتلا به اسکلرودرمی پوستی محدود یافت می‌شود، در حالی که تنها حدود ۵% از بیماران مبتلا به اسکلرودرمی پراکنده، ACA دارند. ACA می‌تواند در ۹۵% از افرادی که سندروم کرست دارند وجود داشته باشد.

چه زمانی باید تست Anticentromere Antibody را انجام داد؟

تست ACA اغلب زمانی تجویز می‌شود که نتیجه آزمایش ANA مثبت باشد و یا یک یا چند علامت مرتبط با CREST داشته باشید؛ این علائم عبارتند از:

 • کلسینوز. رسوبات کلسیم زیر پوست
 • بیماری رینود. قسمت‌هایی از کاهش جریان خون به انگشتان دست و پا، باعث می‌شود آنها سفید و آبی شوند
 • اختلال عملکرد مری. مشکل در بلع، ریفلوکس اسید و سوزش معده
 • اسکلروداکتیلی. پوست محکم، ضخیم و درخشان روی دست‌ها و انگشتان
 • تلانژیکتازی. لکه‌های قرمز روی پوست به دلیل تورم مویرگ ها

علائم دیگری که ممکن است در اسکلرودرما در نظر گرفته شود شامل ضایعات نوک انگشت، مویرگ‌های غیرطبیعی در پوست (درست زیر ناخن‌ها)، فشار خون بالا در ریه‌ها (فشار خون شریانی ریه) و یا زخم ریه‌ها است.

مراحل انجام آزمایش ACA

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش ACA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش Anticentromere Antibody

اگر نتیجه ACS شما مثبت باشد و آنتی‌بادی‌های آنتی‌سانترومر در خون داشته، و همچنین علائم CREST را دارید، احتمالا اسکلرودرمی پوستی محدود دارید. ACA در حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از افرادی که اسکلرودرمی پوستی محدود دارند یافت می‌شود و می‌تواند در ۹۵% از کسانی که سندروم کرست دارند وجود داشته باشد. حدود ۵ تا ۷ درصد از بیماران ACA مثبت دچار اسکلرودرمی پوستی پراکنده می‌شوند.

اگر نتیجه ACA شما منفی باشد، احتمالا علائم شما به دلیل یک بیماری دیگر است. با این حال، در برخی موارد نادر، احتمال دارد اسکلرودرمی پوستی محدود داشته باشید و آنتی‌بادی‌های آنتی‌سانترومر تولید نکنید، که منجر به آزمایش منفی ACA می‌شود.

ACA می‌تواند در برخی از اختلالات خود-ایمنی دیگر مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید یا سیروز کلیوی اولیه نیز مثبت باشد.

معمولا فقط افرادی که علائم کرست دارند برای ACA آزمایش می‌شوند. با این حال، برخی از افراد ممکن است قبل از ایجاد این علائم برای ACA مثبت باشند و ACA ممکن است در ارتباط با بررسی سایر اختلالات خود-ایمنی مانند تست ANA انجام شود.

مقدار ACA موجوددر خون به‌طور کلی با شدت علائم و نشانه‌ها ارتباط ندارد.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Centromere Antibody, ACA

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Extractable Nuclear Antigen Antibodies (ENA) Panel, Antinuclear Antibody (ANA) Test, Autoantibodies Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.