تست هورمون چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عدم‌تعادل هورمونی اغلب اثرات گسترده‌ای دارد، بنابراین ممکن است شناسایی علت واقعی علائم شما دشوار باشد. آزمایش هورمونی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید کدام هورمون‌های خاص نامتعادل هستند و اجازه می‌دهد برنامه‌های درمانی اختصاصی را بر اساس همان مشکل و شرایط خاص خودتان برنامه‌ریزی و نظارت کنید.

این ارزیابی معمولا با جمع آوری نمونه‌های خون، ادرار و به‌ندرت بزاق انجام می‌شود. گاهی ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های تکمیلی، و در موارد نادر مراجعه به بیمارستان داشته باشید.

تست هورمون چه کاری انجام می‌دهد؟

تست‌های هورمونی معمولا هورمون‌هایی مانند استروژن، پروژسترون، FSH، تستوسترون، کورتیزول و هورمون‌های تیروئید را آزمایش می‌کند. این نوع آزمایش‌ها می‌تواند در محل آزمایشگاه، مطب پزشک و یا در خانه انجام شود و نتایج برای تجزیه‌و‌تحلیل به آزمایشگاه ارسال می‌شود. در اکثر موارد، نتایج این تست‌ها در حدود یک هفته ارائه می‌شود.

با وجود این که سطح هورمون‌ها (به ویژه هورمون‌های تولید مثلی) به طور مداوم در حال تغییر است، کاهش قابل‌توجهی پایین‌تر از سطح “نسبتا” طبیعی می‌تواند نشان دهد که بدن در حال تغییراتی است. برای مثال، افزایش چشمگیر در هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) نشانه‌ای رایج از نزدیک شدن یک خانم به یائسگی است. تجزیه و تحلیل سطح هورمون همچنین می‌تواند علل ناباروری مانند پروژسترون پایین را شناسایی کند و در درمان آنها به شما کمک کند.

از دیگر روش‌های آزمایش عدم‌تعادل هورمونی می‌توان به معاینات لگن و سونوگرافی اشاره کرد. این آزمایش‌ها که توسط پزشکان انجام می‌شود، سطح هورمون خاصی را اندازه گیری نمی‌کند، اما می‌تواند ناهنجاری‌هایی را در اندام‌های شما شناسایی کند. در معاینه لگن، اندام‌های تولید مثلی خانم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و می‌تواند وجود توده‌های غیرطبیعی، پوست تحریک‌شده، کیست‌ها و موارد دیگر را تشخیص دهد. در طی یک آزمایش پاپ‌اسمیر، سلول‌های واژن برای غربالگری سرطان دهانه رحم مورد بررسی قرار می‌گیرند و برای بررسی احتمال تومورهای دیگر نیز تجزیه و تحلیل شوند. سونوگرافی برای مشاهده بصری رحم، تخمدان و تیروئید شما استفاده می‌شود.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

آزمایش در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید آزمایش‌های تجویز شده را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

دلایل انجام آزمایش‌های هورمونی

اساساً آزمایش‌های هورمونی بارها و بارها ممکن است برای ما تجویز شوند زیرا:

هورمون‌ها تقریبا در همه عملکردهای بدن دخیل هستند

هورمون‌ها نقش کلیدی در بسیاری از فرآیندهای بدن ما دارند، بنابراین بسیار مهم است که بدانیم هورمون‌های ما همان طور که انتظار می‌رود، کار می‌کنند. هورمون‌ها در فرآیند رشد، حفظ تعادل سیستم‌های بدن، متابولیسم، تولید مثل، و بسیاری از فرآیندهای دیگر نقش دارند. اگر سطح هورمون‌های ما درست نباشد، یا اگر هورمون‌های ما نامتعادل باشند، یک یا چند فعالیت بدن در اثر آن به مخاطره می‌افتد.

آزمایش هورمونی به برنامه‌ریزی درمان متناسب با شرایط شما کمک می‌کند

اگر مشکلی در بدن شما وجود دارد که باعث علائم ناراحت‌کننده می‌شود و ناشی از عدم‌تعادل هورمونی باشد، لازم است بررسی شود آیا هورمون‌های شما در ایجاد این وضعیت دخیل هستند، و در این صورت، به چه شکل باعث ایجاد این مشکل می‌شوند. این کار اجازه می‌دهد پزشک بتواند علت ریشه‌ای بیماری را درمان کند، نه این که صرفاً علائم ناشی از آن را کنترل کند. بسته به اینکه هورمون‌های شما چگونه رفتار می‌کنند، درمان می‌تواند برای افزایش سطح هورمون‌های خاص یا برای دستیابی به تعادل هورمونی انجام شود.

تست هورمونی می‌تواند عامل مشکلات با علل به‌ظاهر ناشناخته را شناسایی کند

اگر علائم ناراحت‌کننده‌ای را تجربه می‌کنید که بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد اما دلیل بروز آنها را نمی‌دانید یا نمی‌فهمید، ممکن است مشکلی ناشی از هورمون‌های شما باشد. علائم عدم‌تعادل هورمونی شامل خستگی، ضعف عضلانی و درد، سفتی مفاصل و تغییر ضربان قلب است. مهم و بسیار مفید است که بدانید آیا این علائم توسط هورمون‌ها ایجاد می‌شود یا ناشی از علت دیگری است.

تست‌های هورمون اکثراً ساده هستند و در خانه نیز می‌تواند انجام شود

انواع مختلفی از آزمایش‌های هورمونی وجود دارد و می‌توان آنها را به روش‌های مختلفی انجام داد. برخی از این موارد شامل مراجعه به آزمایشگاه است، ولی در اکثر موارد با استفاده از سرویس نمونه‌گیری در منزل، می‌توان آنها را در خانه یا محل کار انجام داد، شامل آزمایش بزاق، آزمایش خون و آزمایش ادرار.

چگونه برای آزمایش هورمون باید آماده شوم؟

قبل از مراجعه برای نمونه‌برداری خون و ادرار، هیدراته بمانید. ممکن است از شما خواسته شود که در یک زمان خاص از روز نمونه‌گیری شوید، یا ناشتا باشید. کلیه این شرایط پیش از انجام هر تست توسط پزشک و پرسنل آزمایشگاه به شما توضیح داده خواهد شد.

 

تست هورمون به چه شکل انجام می‌شود؟

آزمایش هورمون معمولا شبیه هر آزمایش خون یا ادرار دیگری است که در گذشته انجام داده‌اید، به جز موارد استثنایی که در این صورت، پزشک معالج شما هرگونه شرایط و آمادگی‌های لازم را به شما خواهد گفت.

 

خطرات احتمالی برای آزمایش هورمون چیست؟

در صورت نمونه‌گیری خون، همیشه خطر کبودی وجود دارد ولی اصولا به فاصله کوتاهی باید برطرف شود. به‌ندرت ممکن است احساس سرگیجه کنید. اگر تا به حال با گرفتن نمونه خون مشکل داشته‌اید یا قبل از جمع‌آوری خون، هر نوع داروی رقیق‌کننده خون مصرف کرده‌اید، به پرسنل نمونه‌گیری حتماً اطلاع دهید.

 

آیا نیاز به آزمایش‌های تکمیلی خواهم داشت؟

اگر نتایج آزمایش‌های انجام‌شده غیرعادی باشد، احتمال دارد نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتر (بعضاً در محیط بیمارستانی) باشد. گاهی اوقات، تصویربرداری نیز برای ارزیابی ناهنجاری‌های هورمونی لازم است.

 

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤالات خود را بیابید

اگر درباره آزمایش‌های هورمونی، نحوه نمونه‌گیری و انجام آنها، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این موضوع طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.