عدم تعادل هورمونی به چه معناست؟

هورمون‌های شما که توسط سیستم غدد درون‌ریز در بدن شما ساخته می‌شود، پیام رسان‌های داخلی هستند که در سراسر بدن سفر می‌کنند، به کنترل عملکردهای فرآیندهای اصلی شما کمک می‌کنند، و تعادل بسیاری از عملکردها را در بدن شما برقرار می‌کنند. آنها به مدیریت انرژی، متابولیسم، تولید مثل و موارد متعدد دیگر کمک می‌کنند.

اگر سیستم غدد درون‌ریز شما مقادیر هورمون زیاد یا خیلی کم تولید کند، دچار عدم‌تعادل هورمونی می‌شوید. گاهی حتی کمی عدم‌تعادل می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی از جمله یائسگی زودرس یا سرطان تخمدان شود. علائم و نشانه‌های متعددی از عدم‌تعادل هورمونی -خصوصاً در خانم‌ها- و همچنین دلایل مختلفی وجود دارد. تشخیص عدم‌تعادل و یافتن علت آن می‌تواند منجر به تدوین یک برنامه درمانی شود که قادر است تعادل و سلامت شما را بازیابی کند.

هورمون‌ها و عدم‌تعادل هورمونی

هورمون ها، پیام‌رسان‌های شیمیایی تنظیم‌کننده هستند که توسط غدد درون‌ریز تولید می‌شوند و عملکردهای فیزیولوژیکی مختلف را در بدن شما هدایت و کنترل می‌کنند. این مولکول‌ها از طریق جریان خون شما حرکت می‌کنند و بر سلول‌ها و اندام‌های هدف با دستورالعمل‌های خاص تأثیر می‌گذارند.

هر هورمون برای یک هدف خاص ساخته می‌شود و سلول‌ها یا اندام‌های خاصی را هدف قرار می‌دهد، به گیرنده‌های مخصوص متصل می‌شود و باعث ایجاد یک سلسله حوادث در بدن می‌شود. سیستم غدد درون‌ریز از غده‌هایی مانند هیپوفیز، تیروئید، آدرنال و اندام‌های تولید مثل تشکیل شده است که تولید هورمون‌ها را به دقت هماهنگ می‌کند.

هورمون‌ها بسیاری از عملکردهای ضروری بدن مانند متابولیسم، رشد، خلق و خوی و فرآیندهای تولید مثل را تنظیم می‌کنند. این سیستم ظریف برای اطمینان از سلامت مطلوب، متکی به تعادل دقیق هورمون‌هاست. عدم‌تعادل هورمونی زمانی رخ می‌دهد که اختلالاتی در تولید، ترشح یا عملکرد طبیعی هورمون‌ها در سیستم غدد درون‌ریز شما به وجود آمده باشد.

این عدم‌تعادل می‌تواند ناشی از عواملی نظیر استرس، پیری، مشکلات سلامتی، و یا شیوه زندگی فرد باشد که منجر به مجموعه‌ای از علائم و مشکلات سلامتی می‌شود. عدم‌تعادل هورمونی می‌تواند در هر سن و جنسیتی بر سلامت جسمی و روانی افراد تأثیر بگذارد.

چه مشکلاتی در اثر عدم‌تعادل هورمونی ایجاد می‌شود؟

برخی از بیماری‌های رایج در این دسته‌بندی عبارتند از:

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS): یک اختلال شایع ناشی از عدم‌تعادل هورمونی در خانم‌هاست. این سندروم مرتبط با ایجاد عدم‌تعادل در هورمون‌های جنسی است که منجر به تشکیل کیست‌های کوچک در تخمدان‌ها می‌شود.
 • کم‌کاری و پرکاری تیروئید: هورمون‌های تیروئید نقش مهمی در تنظیم متابولیسم شما دارند. کم‌کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید، کمتر از حد نیاز هورمون تولید می‌کند؛ در سوی دیگر، پرکاری تیروئید ناشی از تولید بیش از حد هورمون تیروئید است.
 • دیابت: انسولین هورمونی است که میزان قند خون شما را تنظیم می‌کند. در دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی‌کند (نوع ۱) یا در برابر اثرات آن مقاوم می‌شود (نوع ۲). این عارضه منجر به افزایش میزان قند خون می‌شود.
 • اختلالات آدرنال: غدد فوق‌کلیوی هورمون‌هایی مانند کورتیزول و آدرنالین تولید می‌کند که برای مدیریت استرس حیاتی هستند. اختلالات مانند سندروم کوشینگ (کورتیزول اضافی) یا بیماری آدیسون (کورتیزول و آلدوسترون ناکافی) می‌تواند توانایی بدن شما را در پاسخ به استرس و تنظیم متابولیسم مختل کند.
 • یائسگی و آندروپوز: تغییرات هورمونی در خانم‌ها از قبیل کاهش میزان استروژن و پروژسترون در دوران یائسگی مشاهده می‌شود. کاهش هورمونی مشابه در آقایان، آندروپوز نام دارد.
 • عدم‌تعادل هورمون رشد: هورمون رشد برای رشد فیزیکی و متابولیسم شما بسیار مهم است. این نوع عدم‌تعادل می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند ژیگانتیسم (هورمون رشد بیش از حد در دوران کودکی) یا آکرومگالی (هورمون رشد بیش از حد در بزرگسالی) و همچنین کوتوله شدن (هورمون رشد ناکافی) شود.
 • اختلالات هیپوفیز: غده هیپوفیز چندین هورمون را تنظیم می‌کند که سایر غدد درون‌ریز بدن شما را کنترل می‌کند. وجود تومور یا اختلالات در هیپوفیز می‌تواند منجر به عدم‌تعادل در هورمون‌های مختلف شود و بر عملکردهای متعدد بدن تأثیر می‌گذارد.
 • استروژن بیش از حد: عدم‌تعادل بین استروژن و پروژسترون، که به عنوان سلطه استروژن نیز شناخته می‌شود، می‌تواند در آقایان و خانم‌ها رخ دهد. این نوع عدم‌تعادل گاهی در بروز بیماری‌هایی مانند اندومتریوز، فیبروم و برخی سرطان‌ها نقش دارد.
 • پوکی استخوان: کاهش میزان استروژن که معمولا با یائسگی مرتبط است، می‌تواند موجب شکل‌گیری پوکی استخوان شود. این عارضه منجر به تضعیف استخوان‌ها و افزایش خطر شکستگی می‌شود.
 • هیپرپرولاکتینمی: افزایش میزان هورمون پرولاکتین می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌هایی مانند هیپرپرولاکتینمی شود
 • اختلالات پاراتیروئید: اختلالاتی مانند هیپرپاراتیروئید موجب افزایش میزان کلسیم شده و بر سلامت استخوان و عملکرد کلیه‌ها تأثیر بگذارد.
 • مشکلات سلامت روان: عدم‌تعادل هورمونی در خانم‌ها می‌تواند بر سلامت روان آنها از طریق عوارضی مانند اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (PMDD)، افسردگی پس از زایمان و غیره تأثیر بگذارد.

علائم عدم‌تعادل هورمونی

علائم و نشانه‌های عدم‌تعادل هورمونی بر اساس هورمون‌های خاصی که در بدن شما وجود دارد و وضعیت منحصر به فرد شما، متفاوت است. علائم رایج شامل چرخه قاعدگی نامنظم در خانم‌ها، تغییرات وزن یا اشتها، خستگی، تغییرات خلق و خوی و اختلالات خواب است. مشکلات پوستی مانند آکنه یا رشد بیش از حد مو از دیگر علائم شایع عدم‌تعادل هورمونی است.

علاوه بر این، این نوع از عوارض می‌تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد و به مشکلات باروری منتهی شود. در آقایان، علائم ممکن است شامل تغییرات در توده عضلانی، کاهش میل جنسی و تغییرات روحی باشد. عدم‌تعادل هورمون تیروئید می‌تواند منجر به حساسیت به دما در بدن، نوسانات وزن و خستگی شود.

علائم عدم‌تعادل هورمونی در متابولیسم

عدم‌تعادل هورمونی تاثیرات عمیقی بر متابولیسم شما دارد، در شکل دادن به نحوه پردازش و استفاده بدن از انرژی از غذا.

 • یکی از علائم متداول عدم‌تعادل هورمونی که بر متابولیسم تأثیر می‌گذارد شامل نوسانات وزن غیر‌قابل‌توضیح است. برای مثال چالش‌هایی که مانع از کاهش وزن به ویژه در اطراف ناحیه شکم می‌شود.
 • در بیماری‌هایی مانند PCOS یا دیابت نوع ۲، مقاومت به انسولین موجب مختل شدن هماهنگی متابولیکی شده و منجر به ذخیره چربی و میزان قند خون اضافی می‌شود.
 • اختلالاتی مانند کم‌کاری تیروئید، موجب کُند شدن متابولیسم می‌گردد که با افزایش وزن، خستگی مداوم و افزایش حساسیت به دمای سرد ظاهر می‌شود.
 • هورمون استرس کورتیزول (که به دلیل استرس مزمن از تعادل خارج می‌شود) می‌تواند به تجمع چربی شکم کمک کند و عملکرد متابولیکی کلی بدن را مختل کند.

علائم عدم‌تعادل هورمون جنسی در خانم‌ها

عدم‌تعادل هورمون جنسی در خانم‌ها می‌تواند به شکل چرخه‌های قاعدگی نامنظم، مثلا پریودهای سنگین یا طولانی‌مدت ظاهر شود. علائم اغلب شامل این موارد است:

 • تغییرات خلق و خوی، از تحریک پذیری بالا گرفته تا افزایش اضطراب یا افسردگی
 • آکنه، هیرسوتیسم (رشد بیش از حد موی بدن)، ریزش مو و مشکلات پوستی
 • کاهش علاقه به رابطه جنسی، تغییرات وزن و اختلال در باروری
 • بیماری‌هایی مانند PCOS یا اندومتریوز ممکن است موجب تشدید این علائم شود

علائم عدم‌تعادل هورمون جنسی در آقایان

در آقایان، عدم‌تعادل هورمون جنسی ممکن است با علائم زیر بروز یابد:

 • تغییر در میل جنسی، اختلال نعوظ و تغییر در خلق و خوی، از جمله کاهش یا از بین رفتن کامل موهای بدن
 • خستگی، کاهش توده عضلانی و تغییرات در ترکیب بدن
 • ژنیکوماستی، رشد بافت پستان

علل بروز عدم‌تعادل هورمونی

برخی از علل رایج عدم‌تعادل هورمونی عبارتند از:

 • استرس مزمن: استرس طولانی‌مدت می‌تواند تنظیم طبیعی هورمون‌های شما، به ویژه کورتیزول را مختل کند و عدم‌تعادل هورمونی را تشدید کند.
 • تغییرات طبیعی: تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری، یائسگی و آندروپوز، بر سیستم غدد درون‌ریز شما تأثیر می‌گذارد.
 • بیماری‌ها: اختلالاتی مانند PCOS، دیابت و مشکلات تیروئید می‌توانند تعادل ظریف هورمون‌ها را در بدن شما مختل کنند. بیماری‌های مزمن مانند آدنوم، آسیب به اندام‌های غدد درون‌ریز و بیماری‌های خود-ایمنی می‌تواند باعث عدم‌تعادل هورمون‌های قابل توجهی شود.
 • سبک زندگی: رژیم غذایی نامناسب، کمبود فعالیت بدنی و خواب ناکافی می‌تواند بر میزان هورمون‌ها تأثیر بگذارد و به عدم‌تعادل دامن بزند.
 • ژنتیک: سابقه خانوادگی و عوامل ژنتیکی ممکن است شما را مستعد عدم‌تعادل هورمونی کند.
 • مصرف داروها: برخی از داروها، از جمله داروهای ضد بارداری هورمونی یا درمان‌های جایگزین هورمون، می‌توانند بر میزان هورمون‌های شما تأثیر بگذارند و آن را تغییر دهند.

تومورها، آدنوم‌ها و غده‌ها

تومورهای غدد درون‌ریز (تومورهای غدد درون‌ریز)، آدنوم‌ها (تومورهای غیر سرطانی) و سایر غده‌ها می‌توانند با اختلال در تولید طبیعی هورمون‌ها در بدن و آزاد شدن آنها در سیستم غدد درون‌ریز شما، باعث عدم‌تعادل هورمونی شوند؛ از این طریق:

تولید بیش از حد هورمون‌ها

 • تحریک تومور: در برخی موارد، تومورها ممکن است سلول‌های تولید کننده هورمون را در بدن شما تحریک کنند تا هورمون‌های خاصی را بیش از حد تولید کنند. این کار منجر به آزاد شدنِ بیش از حد این هورمون‌ها در جریان خون می‌شود.
 • عملکرد مستقل: تومورهای غدد درون‌ریز، به ویژه آدنوم‌ها، ممکن است عملکرد مستقل داشته باشند و هورمون‌ها را مستقل از مکانیسم‌های تنظیم کننده طبیعی بدن شما تولید کنند.

تولید کم هورمون‌ها

 • اختلال در عملکرد: تومورها می‌توانند عملکرد سلول‌های تولید کننده هورمون شما را مختل کنند و منجر به کاهش یا تولید ناکافی هورمون‌ها شوند. این حالت اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که بافت غدد طبیعی شما توسط تومور جایگزین یا سرکوب شود.

رشد و فشرده‌سازی غیرطبیعی بافت

 • فشرده سازی فیزیکی: تومورها می‌توانند بافت‌ها و غدد اطراف را به صورت فیزیکی فشرده کنند و عملکرد طبیعی آنها را مختل کنند. این فشرده سازی ممکن است از ترشح هورمون‌های خاصی در بدن شما جلوگیری کند یا باعث ترشح نامناسب هورمون‌ها شود.

اختلال مکانیزم بازخورد

 • تداخل با حلقه‌های بازخورد: تولید هورمون اغلب توسط مکانیسم‌های بازخورد تنظیم می‌شود. به عبارت ساده‌تر، در شرایط عادی وقتی میزان هورمون از تعادل خارج می‌شود، سیستم‌های مختلف بدن با هم کار می‌کند تا آن را به میزان مناسب برگردانند. تومورها می‌توانند این حلقه‌های بازخورد را مختل کنند.

تولید هورمون خارج‌رحمی

 • سایت‌های غیر معمولی: برخی از تومورها، به ویژه در موارد بدخیم، ممکن است در موقعیت‌های غیرمعمول (قسمت‌هایی غیر از غده غدد درون‌ریز) هورمون تولید کنند. این تولید هورمون خارج‌رحمی می‌تواند منجر به عدم‌تعادل هورمونی در بدن شما شود.

آدنوم‌ها

چندین نوع آدنوم با عدم‌تعادل هورمونی خاص همراه است:

 • آدنوم‌های هیپوفیز: این تومورها که در غده هیپوفیز شما قرار دارند، می‌توانند منجر به تولید بیش از حد یا تولید کم هورمون‌های مختلف در بدن شما شوند. به عنوان مثال، آدنوم‌های ترشح کننده پرولاکتین باعث هیپرپرولاکتینمی می‌شوند و بر عملکرد تولید مثل تأثیر می‌گذارند.
 • آدنوم تولید کننده آلدوسترون: موجب تولید بیش از حد آلدوسترون می‌شود که منجر به فشار خون بالا و عدم‌تعادل الکترولیت می‌گردد.
 • تومور نورواندوکرین پانکراس: تومورهای نورواندوکرین مانند انسولینوم در پانکراس می‌توانند زمینه‌ساز تولید غیرطبیعی هورمون‌ها شوند.
 • آدنوم‌های پاراتیروئید: این تومورها در غدد پاراتیروئید باعث تولید بیش از حد هورمون پاراتیروئید (PTH) می‌شوند و باعث بروز هیپرپاراتیروئید و افزایش میزان کلسیم در خون شما می‌شود.

سایر غده ها

شکل‌گیری غده‌های مختلف مانند پانکراس، تخمدان و تومورهای بیضه می‌تواند تعادل هورمونی شما را مختل کند. برای مثال انسولینوم باعث هیپوگلیسمی می‌شود، تومورهای سلول‌های گرانولوزای تخمدان موجب تولید اضافی استروژن می‌گردد، و تومورهای سلولی لیدیگ در بیضه‌ها منجر به افزایش تستوسترون می‌شود.

آسیب‌دیدگی غدد درون‌ریز

وارد شدن آسیب به غدد درون‌ریز می‌تواند تعادل هورمونی شما را از طریق تداخل با ساختار و عملکرد طبیعی غده مختل کند. برای مثال:

 • تغییر تولید هورمون: آسیب ممکن است منجر به تغییراتی در توانایی غده برای تولید هورمون شود، یا باعث تولید بیش از حد یا تولید کم شود.
 • اختلال در تنظیم: سیستم غدد درون‌ریز برای تنظیم ترشح هورمون، متکی به مکانیسم‌های بازخورد پیچیده است. آسیب وارد شده می‌تواند این حلقه‌های بازخورد را مختل کند و منجر به اختلال در تنظیم ترشح هورمون شود.
 • جایگزینی بافت: در برخی موارد، بافت آسیب دیده ممکن است با بافت زخم یا سلول‌های غیرعملکردی جایگزین شود، که بر توانایی غده شما برای تولید هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد.
 • التهاب: آسیب می‌تواند باعث التهاب شود و بر چرخه تولید و آزاد شدن هورمون تأثیر بگذارد.
 • اختلال در خون رسانی: آسیب به رگ‌های خونی که غده را تغذیه می‌کنند ممکن است جریان خون آن را به خطر بیندازد و ترشح هورمون را بیشتر تحت‌تأثیر قرار دهد.

برخی از نمونه‌های رایج عبارتند از:

 • صدمات فیزیکی: آسیب جسمی یا آسیب به غدد درون‌ریز می‌تواند عملکرد طبیعی آنها را مختل کند.
 • بیماری‌های خود-ایمنی: بیماری‌هایی که در آن، سیستم ایمنی بدن اشتباهاً به غدد درون‌ریز حمله می‌کند، مانند تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری ادیسون.
 • عفونت ها: عفونت‌هایی که غدد درون‌ریز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند؛ مثلا عفونت سیتومگالوویروس، هیستوپلاسموز و غیره، احتمال دارد باعث التهاب و آسیب شود.
 • تومورها یا کیست ها: رشد تومورها یا کیست‌های درون غده می‌تواند بر تولید و آزاد شدن هورمون‌ها اثر بگذارد.

بیماری‌های خود-ایمنی

گاهی بیماری‌های خود-ایمنی موجب عدم‌تعادل هورمونی می‌شوند و سیستم ایمنی بدن را وادار به حمله و آسیب رساندن به غدد درون‌ریز می‌کنند. این بیماری ها، غدد خاصی را هدف قرار می‌دهند و باعث التهاب و اختلال در تولید هورمون‌های طبیعی می‌شوند.

علاوه بر این، آنتی بادی‌های تولید شده در این شرایط، با سنتز هورمون تداخل دارند. در نهایت، از دست دادن تحمل ایمنی منجر به حملات مداوم به بافت‌های بدن شما می‌شود و تعادل هورمونی را به هم می‌زند.

روش‌های تشخیص عدم‌تعادل هورمونی

عدم‌تعادل هورمونی از طریق بررسی سوابق پزشکی، معاینات فیزیکی و آزمایش‌های تخصصی تشخیص داده می‌شود.

 • آزمایش خون مانند آزمایش کورتیزول، آزمایش تیروئید، آزمایش تستوسترون، آزمایش آلدوسترون و غیره، میزان هورمون‌ها را اندازه گرفته و انحرافات احتمالی آنها را از محدوده طبیعی مشخص می‌کند.
 • روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا MRI به شناسایی ناهنجاری‌های ساختاری در غدد درون‌ریز کمک می‌کند.
 • تست‌های عملکرد دینامیک مانند تست تحریک هورمون رشد، تست تحریک ACTH، تست چالش کلومیفن‌سیترات و غیره، پاسخ‌های هورمونی به محرک‌های خاص را ارزیابی می‌کند.
 • علائم و سابقه بیمار، پزشک معالج را در انتخاب آزمایش‌های لازم راهنمایی می‌کند.
مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

آزمایش در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید آزمایش‌های تجویز شده را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

درمان عدم‌تعادل هورمونی

درمان عدم‌تعادل هورمونی، یک رویکرد مختص هر بیمار است که متناسب با مقادیر بالا یا پایین هورمون‌های خاص و شرایط بیمار باید تنظیم گردد.

 • داروهای تنظیم هورمون: تجویز دارو، یک بخش کلیدی درمان عدم‌تعادل هورمونی است که معمولا شامل درمان‌های جایگزینی هورمون، یا داروهای تنظیم‌کننده تولید هورمون‌های خاص است. به عنوان مثال، کم‌کاری تیروئید معمولا با جایگزینی هورمون تیروئید مدیریت می‌شود، در حالی که علائم یائسگی اغلب با جایگزینی استروژن کاهش می‌یابد.
 • مداخلات جراحی: در ناهنجاری‌های ساختاری، ممکن است مداخلات جراحی برای درمان مؤثر عدم‌تعادل هورمونی ضروری باشد؛ با هدف حذف تومورها یا رفع مشکلات اساسی فرد. بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید به دلیل گره تیروئید، تومورهای آدرنال که باعث سندروم کوشینگ می‌شوند، یا آدنوم‌های هیپوفیز که بر ترشح هورمون رشد تأثیر می‌گذارند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند
 • نظارت منظم: درمان عدم‌تعادل هورمونی نیازمند نظارت منظم برای ارزیابی اثربخشی، و اصلاح رویه درمان در صورت لزوم است.
 • راهنمایی پزشک: مشاوره با پزشک بخش اصلی درمان عدم‌تعادل هورمونی است؛ پزشک شما قادر است راهنمایی‌های جامع و برنامه‌های درمانی متناسب با نیازهای منحصر به فرد شما ارائه دهد.

جمع‌بندی

درک و رفع عوامل عدم‌تعادل هورمونی برای افزایش سلامت و کیفیت زندگی شما ضروری است؛ از مشکلات سیستم غدد درون‌ریز، تا انواع بیماری‌های ناشی از این اختلالات. اگر نگران این موضوع برای خود یا عزیزان‌تان هستید و علائم مشکوک به عدم‌تعادل هورمونی را تجربه می‌کنید، توصیه می‌کنیم به پزشکان متخصص غدد مراجعه کنید. برای انجام تست‌های تخصصی تجویز شده در حداقل زمان و با بالاترین دقت، آزمایشگاه نانو ارومیه با محیطی آرامش‌بخش پذیرای شماست.

برای انجام آزمایش‌های هورمونی و یا سؤال درباره آنها، همکاران ما با تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ آماده پاسخگویی هستند.

آیا عدم‌تعادل هورمونی می‌تواند باعث افزایش وزن شود؟

سیستم متابولیسم تعیین می‌کند که بدن شما چقدر کالری برای انرژی بسوزاند. هورمون‌هایی مانند انسولین، کورتیزول و هورمون‌های تیروئید مسئول تنظیم متابولیسم در بدن هستند. اگر عدم‌تعادل در این هورمون‌ها وجود داشته باشد، می‌تواند موجب کُندی متابولیسم شود و سوزاندن کالری را دشوار کند. این مشکل می‌تواند در طول زمان منجر به افزایش وزن شود. برای مثال:

 • هورمون‌هایی مانند گرلین و لپتین، نقش کلیدی در تنظیم سیگنال‌های گرسنگی و سیری در بدن دارند. عدم‌تعادل این هورمون‌ها می‌تواند این سیگنال‌ها را مختل کرده و منجر به افزایش اشتها برای غذاهای پرکالری شوند. این مسئله می‌تواند حفظ یک رژیم غذایی سالم و کمک به افزایش وزن را دشوار کند.
 • هورمون‌هایی مانند استروژن و تستوسترون بر بخش‌هایی از بدن که چربی را ذخیره می‌کنند، تأثیر می‌گذارند. احتمال دارد عدم‌تعادل در این هورمون‌ها منجر به افزایش ذخیره چربی در مناطق خاصی مانند شکم یا باسن شود.

 

آیا عدم‌تعادل هورمونی می‌تواند باعث اضطراب شود؟

بله. اگر هورمون‌هایی مانند کورتیزول، آدرنالین و استروژن متعادل نباشند، تعادل ظریف درون مغز و سیستم عصبی شما را مختل می‌کنند و منجر به افزایش احساس نگرانی، ترس و ناراحتی می‌شوند. عارضه‌ای مانند خستگی آدرنال، که در آن میزان کورتیزول به دلیل استرس مزمن تنظیم نمی‌شود، می‌تواند علائم اضطراب را بیشتر کند.

این گونه از عدم‌تعادل می‌تواند به دلایل مختلفی مانند بلوغ، بارداری، یائسگی یا برخی بیماری‌ها رخ دهد. علاوه بر این، عوامل خارجی مانند استرس و شیوه زندگی می‌توانند میزان هورمون شما را بیشتر مختل کنند و تأثیر آن بر سلامت روانی را افزایش دهند.

 

چگونه می‌توانم عدم‌تعادل هورمونی را برطرف کنم؟

این اقدامات به‌طور کلی موجب بهبود سلامت عمومی و خصوصاً سلامت هورمونی می‌شوند:

 • فعالیت بدنی منظم می‌تواند به تنظیم هورمون‌های شما و بهبود سلامت کلی کمک کند. توصیه می‌شود حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته انجام دهید.
 • روش‌های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تمرینات تنفس عمیق و غیره را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.
 • برای ۷ تا ۹ ساعت خواب با کیفیت در هر شب برنامه‌ریزی کنید.
 • حفظ وزن سالم برای تعادل هورمونی مهم است
 • قبل از مصرف هر گونه مکمل با پزشک مشورت کنید.
 • تجویز دارو و انجام جراحی در صورت لزوم.

 

چه نوع پزشکانی عدم‌تعادل هورمونی را درمان می‌کنند؟

متخصصان غدد درون‌ریز (پزشکان متخصص غدد و متابولیسم) در تشخیص و درمان عدم‌تعادل هورمونی تبحر دارند. این افراد آموزش‌های گسترده ای در زمینه غدد درون‌ریز دریافت کرده‌اند، با تمرکز بر سیستم غدد درون‌ریز و عملکردهای هورمونی آنها. این متخصصان قابلیت رسیدگی به طیف گسترده‌ای از اختلالات هورمونی، از جمله دیابت، بیماری‌های تیروئید، مشکلات آدرنال و عدم‌تعادل هورمون‌های تولید مثل را دارند.

 

چگونه می‌توانم از عدم‌تعادل هورمونی جلوگیری کنم؟

حفظ سبک زندگی سالم می‌تواند به پیشگیری و درمان عدم‌تعادل هورمونی کمک کند.

 • یک رژیم غذایی متعادل غنی از مواد مغذی، ورزش منظم و خواب کافی را در اولویت قرار دهید.
 • استرس را از طریق تکنیک‌های آرامش مدیریت کنید، زیرا استرس مزمن می‌تواند به عدم‌تعادل کمک کند.
 • قرار گرفتن در معرض مواد اختلال دهنده غدد درون‌ریز موجود در برخی از پلاستیک‌ها و آلاینده‌ها را محدود کنید.
 • معاینات منظم با یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی می‌تواند مشکلات احتمالی را زودتر شناسایی و برطرف کند.
 • تلاش برای یک سبک زندگی سالم و جامع از مکانیسم‌های نظارتی طبیعی بدن شما پشتیبانی می‌کند و خطر عدم‌تعادل هورمونی را کاهش می‌دهد.

در مورد عدم‌تعادل هورمونی چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنم؟

اگر علائم مداوم مانند چرخه قاعدگی نامنظم، تغییرات وزن غیر‌قابل‌توضیح، تغییرات خلق و خوی یا خستگی را تجربه می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید. هرگونه تغییر قابل‌توجه در سلامت جسمی یا روانی، می‌تواند اخطاری باشد برای لزوم بررسی عدم‌تعادل هورمونی توسط پزشکان.

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤالات خود را بیابید

اگر درباره آزمایش‌های هورمونی، نحوه نمونه‌گیری و انجام آنها، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این موضوع طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.