هورمون‌ها چه نقشی در سلامتی ما دارند؟

ما اغلب فکر می‌کنیم هورمون‌ها فقط در بعضی از برهه‌های زندگی ما مهم هستند، مثلا بلوغ، بارداری، و یائسگی؛ اما حقیقت این است که هورمون‌ها نقش‌های حیاتی متعددی در حفظ سلامت بدن و ذهن ما دارند، هر روز و هر لحظه.

هورمون‌ها مواد شیمیایی خاصی هستند که از طریق جریان خون حرکت می‌کنند. آنها پیام‌هایی را از غدد مولد هورمون به سلول‌های واقع در قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌کنند. این پیام‌های شیمیایی به “روشن کردن” یا “خاموش کردن” فرآیندهای سلولی کمک می‌کنند که اشتها، استرس، قند خون، چرخه خواب، میل جنسی و… را کنترل می‌کنند. در این مطلب، با برخی از مهم‌ترین هورمون‌های تشکیل‌شونده در بدن آشنا می‌شویم.

هورمون‌ها و سیستم غدد درون‌ریز

هورمون‌ها توسط غدد تشکیل‌دهنده‌ی سیستم غدد درون‌ریز تولید می‌شوند. غدد اصلی ترشح‌کننده هورمون در بدن عبارتند از: غده هیپوفیز، هیپوتالاموس، تیموس، غدد فوق‌کلیوی، پانکراس، تیروئید، تخمدان‌ها و بیضه‌ها.

سیستم غدد درون‌ریز، یک شبکه پیچیده از تعاملات است. هورمون‌ها با یکدیگر و با بسیاری از سیستم‌های دیگر بدن، از جمله سیستم ایمنی، به طریقی که ما هنوز شناخته نشده است، تعامل دارند.

در اینجا نگاهی به برخی از هورمون‌های کلیدی داریم و آنچه تحقیقات به ما در مورد نقش‌های متنوع آنها در بدن انسان می‌گوید.

از آنجا که هورمون‌ها برای عملکرد صحیح بسیار مهم هستند، حتی مشکلات کوچک در تعادل هورمون‌ها می‌تواند مشکلات جدی سلامتی ایجاد کند. اما تشخیص یک مشکل هورمونی می‌تواند پیچیده باشد، و درمان آنها معمولا نیازمند چیزی فراتر از افزایش یا کاهش یک هورمون خاص است.

استروژن

استروژن عمدتاً در تخمدان‌ها تولید می‌شود و نقش مهمی در رشد سیستم تولید مثل خانم‌ها در دوران بلوغ دارد. استروژن که در واقع گروهی از هورمون‌هاست، به تنظیم چرخه قاعدگی در سال‌های باروری خانم‌ها کمک می‌کند.

آقایان هم هورمون استروژن دارند

چیزی که خیلی‌ها نمی‌دانند این است که بدن آقایان نیز استروژن تولید می‌کند. مقادیر کمی استروژن توسط غدد فوق‌کلیوی و بافت چربی در هر دو جنس ترشح می‌شود. بدن مرد همچنین استروژن را با تبدیل تستوسترون به استرادیول (یک هورمون مهم برای سلامت استخوان در آقایان و خانم‌ها) تولید می‌کند.

استروژن بر سلامت مغز، کبد، قلب و پوست نیز تأثیر می‌گذارد و به تنظیم فرآیندهای متابولیکی مانند میزان کلسترول کمک می‌کند.

تستوسترون

تستوسترون نقش مهمی در بلوغ پسران دارد. تستوسترون هورمونی است که مسئول بسیاری از ویژگی‌های فیزیکی است که ما به‌طور معمول مرد می‌دانیم، از جمله موهای صورت و بدن، توده عضلانی و صدای عمیق.

آندروژن‌ها، دسته‌ای از هورمون‌ها که شامل تستوسترون هستند

تستوسترون بخشی از دسته‌ای از هورمون‌هاست که آندروژن نامیده می‌شود و عمدتاً توسط بیضه‌ها در آقایان تولید می‌شود.

اما تستوسترون فقط یک هورمون مردانه نیست؛ بدن یک خانم نیز مقادیر کمی تستوسترون در غدد فوق‌کلیوی و تخمدان‌ها تولید می‌کند. تستوسترون در خانم‌ها نقش مهمی در عملکرد تخمدان، استحکام استخوانی و احتمالا میل جنسی دارد.

میزان تستوسترون با افزایش سن کاهش می‌یابد

هم آقایان و هم خانم‌ها با گذشت سن، کاهش تستوسترون را تجربه می‌کنند. افت تستوسترون در خانم‌ها پس از یائسگی، می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شود. در آقایان، تستوسترون کم با از دست دادن استحکام استخوانی و عضلات، اختلالات خواب و مشکلات نعوظ مرتبط است.

برخی از آقایان، درمان جایگزین تستوسترون (TRT) را برای رفع این علائم انتخاب می‌کنند، هرچند که اثرات احتمالی طولانی‌مدت TRT به‌درستی بررسی نشده است.

انسولین

انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می‌شود. در کنار عملکردهای متعدد، مسئولیت اصلی آن تبدیل گلوکز (شکر) در چیزهایی است که می‌خوریم، به شکلی که بدن می‌تواند از آن برای انرژی استفاده کند. انسولین به تنظیم قند خون کمک می‌کند.

چنانچه بدن نتواند انسولین را به درستی تولید یا پردازش کند، منجر به مقاومت به انسولین، پیش‌دیابت یا دیابت می‌شود.

بر اساس آمارها، ۲ تا ۱۰ درصد از بارداری‌ها هر ساله تحت‌تأثیر دیابت بارداری قرار می‌گیرد. این عارضه می‌تواند برای سلامتی نوزاد و مادر خطرناک باشد و بارداری پرریسک در نظر گرفته می‌شود.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

آزمایش در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید آزمایش‌های تجویز شده را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

کورتیزول: هورمون استرس

کورتیزول هورمونی است که به بدن کمک می‌کند تا به استرس پاسخ دهد و گاهی اوقات “هورمون استرس” نیز نامیده می‌شود، زیرا میزان کورتیزول در بدن در صورت مواجه شدن با استرس، افزایش می‌یابد تا موجب افزایش انرژی طبیعی بدن شود.

کورتیزول همچنین با کنترل چگونگی تبدیل چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها به انرژی، نقش مهمی در متابولیسم دارد.

غدد فوق‌کلیوی یا آدرنال‌ها غدد مثلثی هستند که کورتیزول را در جریان خون تولید و آزاد می‌کنند. دو غده فوق‌کلیوی وجود دارد، یکی در بالای هر کلیه.

کورتیزول بیش از حد بالا یا پایین در طولانی‌مدت می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامت جسمی و روانی فرد داشته باشد.

درباره کورتیزول بیشتر بدانید

اصطلاح “خستگی آدرنال” در سال‌های اخیر مصطلح شده است، به‌ویژه توسط پزشکان دست‌اندرکار در فروش مکمل‌هایی که ادعا می‌شود بسیاری از علائم از جمله خستگی، درد بدن، عصبی بودن و خواب و مشکلات گوارشی را درمان می‌کنند. در حال حاضر مستندات پزشکی وجود ندارد که تعریف خستگی آدرنال را تأیید کند. مکمل‌های فروخته‌شده برای خستگی آدرنال ممکن است در برخی موارد مضر باشند.

آدرنالین

مانند کورتیزول، آدرنالین نیز به عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود. این هورمون در غدد فوق‌کلیوی و در برخی سلول‌های سیستم عصبی مرکزی تولید می‌شود. عملکرد اصلی آدرنالین، آماده‌سازی بدن برای پاسخ “مبارزه یا فرار” است و امکان تصمیم‌گیری سریع در موقعیت‌های خطرناک یا استرس‌زا را فراهم می‌کند. داشتن آدرنالین بیش از حد برای مدت طولانی می‌تواند منجر به فشار خون بالا، ضربان قلب سریع، اضطراب، تپش قلب، تحریک‌پذیری و سرگیجه شود.

سروتونین: ترکیب شیمیایی شاد

سروتونین هورمونی است که انتقال دهنده عصبی نیز محسوب می‌شود و گاهی اوقات با اصطلاح “ترکیب شیمیایی شاد” نیز شناخته می‌شود، زیرا به نظر می‌رسد در تنظیم خُلق‌و‌خو نقش دارد. مقادیر پایین سروتونین در مغز، بر سلامت روان اثرگذار است.

علاوه بر مغز، سروتونین در عملکرد چندین سیستم و اندام مختلف دخیل است: به تنظیم اشتها و هضم غذا، سلامت استخوان‌ها و میل جنسی کمک می‌کند. سروتونین همچنین پیش‌ساز ملاتونین است، ماده شیمیایی مؤثر در چرخه خواب و بیداری بدن.

به‌عنوان یک انتقال دهنده عصبی، سروتونین در مغز تولید می‌شود. اما دانشمندان به‌تازگی کشف کرده‌اند که روده‌ها، و به‌ویژه باکتری‌های روده‌ای که آنها را پوشش می‌دهند نیز سروتونین تولید می‌کنند، که نشان می‌دهد سروتونین نقش مهمی در سلامت روده دارد.

هورمون‌های تیروئید و پاراتیروئید

غده تیروئید، هورمون‌های تریودوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را آزاد می‌کند. این هورمون‌ها نقش مهمی در تنظیم وزن، میزان انرژی، دمای داخلی، پوست، مو، رشد ناخن، متابولیسم دارند و بخش مهمی از سیستم غدد درون‌ریز هستند.

هورمون پاراتیروئید اگرچه توجه کمتری نسبت به هورمون‌های تیروئید را به خود جلب می‌کند، اما نقش مهمی در بدن دارد. هورمون پاراتیروئید با میزان کلسیم خون در استخوان‌ها، روده‌ها و کلیه‌ها مرتبط است. هورمون پاراتیروئید از چهار غده پاراتیروئید در گردن، درست پشت تیروئید می‌آید. این غدد بازخوردی از میزان کلسیم خون دریافت می‌کنند تا مشخص شود چه زمانی نیاز به ترشح هورمون دارند.

این هورمون در تنظیم میزان کلسیم خون نقش دارد و به بدن کمک می‌کند تا ذخایر کلسیم کافی در جریان خون را برای محافظت از سلامت استخوان حفظ کند.

دوپامین: هورمون و انتقال‌دهنده عصبی مؤثر در کنترل حرکت

دوپامین یک هورمون و انتقال‌دهنده عصبی است که اکثراً در کمک به کنترل و هماهنگی حرکت دخیل است. به همین دلیل است که برخی از داروهایی که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می‌شوند، میزان دوپامین را در مغز افزایش می‌دهند.

دوپامین و سیستم پاداش مغز

دوپامین نقش مهمی در سیستم پاداش مغز دارد، جایی که احساس لذت را ایجاد می‌کند. برخی از مواد مخدر با عمل بر روی گیرنده‌های دوپامین در مغز، سیستم پاداش مغز را تسخیر می‌کنند.

دوپامین علاوه بر کارکردهای آن در مغز، در چندین عملکرد طبیعی بدن نیز نقش دارد. این هورمون به گشاد شدن رگ‌های خونی، افزایش تولید ادرار و کاهش تولید انسولین در لوزالمعده کمک می‌کند.

جمع‌بندی

انواع آزمایش هورمونی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد عملکرد بدن شما فراهم کند و در بسیاری از موارد، زمینه‌ساز یافتن راه‌حل برای مشکل ریشه‌ای باشد، چیزی که در نگاه اول به نظر نمی‌رسد ارتباطی به هورمون‌های شما داشته باشد.

برای انجام آزمایش‌های هورمونی در ارومیه و یا سؤال درباره آنها، همکاران ما با تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ آماده پاسخگویی هستند.

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤالات خود را بیابید

اگر درباره آزمایش‌های هورمونی، نحوه نمونه‌گیری و انجام آنها، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با این موضوع طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.