آزمایش تاکرولیموس (Tacrolimus)

تاکرولیموس یکی از داروهای مهم برای جلوگیری از رد عضو پیوندی (بر اثر حمله به عضو پیوند شده توسط سیستم ایمنی بدن فرد گیرنده) در کسانی است که پیوند کلیه دریافت کرده‌اند. تاکرولیموس همچنین همراه با سایر داروها برای جلوگیری از رد پیوند کبد، ریه یا قلب استفاده می‌شود. تاکرولیموس در دسته‌ای از داروها به نام سرکوب‌کننده‌های ایمنی قرار دارد و به‌منظور کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن تجویز می‌شود تا از حمله به اندام پیوند شده پیشگیری گردد.

این آزمایش، میزان تاکرولیموس را در خون اندازه‌گیری می‌کند. در  بیماران پیوندی این تست باید بارها انجام گیرد تا از رد نشدن پیوند عضو اطمینان حاصل شود.

هدف از انجام آزمایش Tacrolimus

آزمایش تاکرولیموس برای اندازه‌گیری مقدار این دارو در خون کاربرد دارد، برای تعیین این که آیا غلظت آن به میزان درمانیِ مطلوب رسیده و پایین‌تر از میزان سمی است. نظارت بر مقادیر تاکرولیموس به چند دلیل مهم است:

 • مانند بعضی داروهای دیگر، ارتباط مستقیمی بین دوز تاکرولیموس مصرف‌شده و میزان دارو در خون وجود ندارد.
 • جذب و متابولیسم دوزهای خوراکی تاکرولیموس برای افراد مختلف و حتی برای یک فرد در هر بار مصرف می‌تواند بسیار متفاوت باشد، بسته به زمان مصرف دارو، و غذایی که احتمالا خورده است.
 • تاکرولیموس به‌ویژه در دوزهای بالا می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به کلیه شود. اندازه‌گیری میزان این دارو در بیمارانی که پیوند کلیه داشته اند، می‌تواند به تشخیص بین رد کلیه پیوندی (بر اثر میزان پایین تاکرولیموس) و آسیب‌دیدگی کلیه به دلیل سمیت تاکرولیموس (بر اثر میزان بالای دارو) کمک کند.
 • به دلیل آن که تاکرولیموس پاسخ ایمنی بدن را کاهش می‌دهد، مصرف این دارو خطر ابتلا به عفونت‌های جدی باکتریایی، ویروسی، قارچی و پروتوزو را افزایش می‌دهد.

نظارت منظم بر میزان تاکرولیموس کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسب داروی مورد نیاز برای درمان را دریافت می‌کنید.

آنچه در آزمایش تاکرولیموس اندازه‌گیری می‌شود

تاکرولیموس یک داروی سرکوب‌کننده ایمنی (Immunosuppressant) است که به شکل خوراکی یا وریدی به بیمارانی داده می‌شود که پیوند کلیه، کبد، قلب یا سایر اندام‌ها داشته‌اند. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن فرد گیرنده، عضو جدید را به عنوان یک عامل خارجی تشخیص می‌دهد و شروع به حمله به آن می‌کند. تاکرولیموس، این پاسخ را محدود می‌کند و با مهار کردن فعال‌سازی لنفوسیت‌های T به جلوگیری از رد عضو پیوندی کمک می‌کند.

میزان تاکرولیموس در خون باید در یک محدوده مشخص حفظ شود. اگر غلظت آن بیش از حد کم باشد، ممکن است رد عضو رخ دهد؛ اگر بیش از حد بالا باشد، بیمار ممکن است علائم مرتبط با سمیت دارو را تجربه کند. دوز دارو باید متناسب با شرایط هر فرد تنظیم گردد. در بیشتر موارد، بیماران با دوزهای بالاتر در ابتدای درمان شروع می‌کنند و سپس دوز آن را در طی چند هفته بعد کاهش می‌دهند. داروی تاکرولیموس معمولا دو بار در روز در فواصل زمانی قبل یا بعد از غذا مصرف می‌شود. با مصرف دارو، غلظت این ماده در خون افزایش می‌یابد و در طی ۲ الی ۳ ساعت به حداکثر خود می‌رسد، و سپس به آرامی شروع به کاهش می‌کند. آزمایش خون معمولا در میزان “پایین” اندازه‌گیری می‌شود. این زمان‌بندی به‌نحوی است که نمونه‌گیری، ۱۲ ساعت پس از آخرین دوز مصرف‌شده (و یا قبل از دوز بعدی) باشد، زمانی که میزان آن در پایین‌ترین غلظت خود در خون است.

چه زمانی باید تست Tacrolimus را انجام داد؟

تاکرولیموس معمولا چندین بار در ابتدای درمان درخواست می‌شود، احتمالا هر روز. این کار به‌منظور یافتن دوز صحیح دارو برای فرد بیمار و ایجاد یک رژیم دوز مناسب در ادامه روند درمان است. پس از آن که دوز صحیح تعیین شد و مشخص گردید که بدن بیمار قادر به تحمل آن است، تعداد دفعات انجام آزمایش تاکرولیموس کاهش خواهد یافت. این تست زمانی انجام می‌شود که دوز دارو تغییر کند و یا زمانی که بیمار علائمی داشته باشد که نشان‌دهنده‌ی بروز عوارض جانبی، سمیت یا احتمال رد عضو پیوندی است.

برخی از علائم و نشانه‌های سمیت تاکرولیموس عبارتند از:

 • آسیب کلیوی (نفروتوکسیسیت)
 • لرزش و سردرد (سمیت عصبی)
 • فشار خون بالا
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اختلالات الکترولیت، مانند غلظت بالای پتاسیم (هایپرکالمی)
 • وزوز گوش، سوت کشیدن یا غرض متناوب و یا مداوم در گوش
 • تشنج

تا زمانی که بیمار تاکرولیموس مصرف می‌کند، نظارت بر میزان این دارو از طریق آزمایش در فواصل زمانی منظم باید ادامه یابد.

مراحل انجام آزمایش تاکرولیموس

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. در کودکان و نوزادان، نمونه خون معمولا از پاشنه‌ی پا برداشته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

نمونه باید ۱۲ ساعت پس از آخرین دوز دارو و یا بلافاصله قبل از دوز بعدی و طبق دستور پزشک جمع‌آوری گردد.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Tacrolimus در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش تاکرولیموس

مقادیر بالاتر از محدوده درمانی تعیین‌شده می‌تواند خطر سمیت مرتبط با این دارو، و در نتیجه آسیب به کلیه‌ها و اعصاب را افزایش دهد. از سوی دیگر مقادیر خیلی کم ممکن است منجر به رد عضو پیوندی گردد. عوارض جانبی ممکن است در همه دوزهای دارو دیده شود، اما در سطوح بالاتر تاکرولیموس شدیدتر است.

بازه نرمال به‌دست‌آمده از این تست بستگی به روش مورد استفاده برای اندازه‌گیری دارو در یک آزمایشگاه و نوع پیوند عضو دارد. نتایج حاصل از روش‌های مختلف قابل مقایسه نیستند؛ بر این اساس، پزشک معالج معمولا نمونه‌های بیمار را به‌صورت مداوم به همان آزمایشگاه ارسال می‌کند تا بتواند نتایج تست را هر بازه‌های زمانی با هم مقایسه کند.

بیماران به هیچ عنوان نباید دوز یا زمان مصرف دوز خود را بدون مشورت با پزشک تغییر دهند. تاکرولیموس باید به‌طور مداوم بر اساس وعده‌های غذایی مصرف شود. غذای مصرفی، به ویژه وعده‌های غذایی پرچرب، می‌تواند مقدار دارویی را که به گردش خون می‌رسد، در مقایسه با مصرف دارو در حالت ناشتایی، به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. خانم‌های باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند باید با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی صحبت کنند، زیرا تاکرولیموس از جفت عبور می‌کند و ممکن است اثرات نامطلوبی بر جنین داشته باشد.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Tacrolimus B

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.

منابع مورد استفاده