آزمایش آنتی بادی ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA)

آنتی‌بادی‌های ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA) پروتئین‌های ایمنی هستند که در افراد مبتلا به بیماری التهابی روده (IBD) یافت می‌شوند، نوعی بیماری مزمن که موجب بروز بافت‌های متورم و آسیب‌دیده در دستگاه روده می‌گردد. آزمایش ASCA، وجود این آنتی‌بادی‌ها را در خون بررسی می‌کند.

دو نوع اصلی بیماری التهابی روده شامل بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC) است. انجام آزمایش ASCA می‌تواند در تمایز بین این دو مفید باشد زیرا ASCA بیشتر در افراد مبتلا به CD دیده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش ASCA

آزمایش آنتی‌بادی‌های ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA) برای کمک به تمایز بین بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC)، دو نوع رایج بیماری التهابی روده کاربرد دارد. آزمایش معمولا شامل تشخیص دو کلاس مختلف ASCA در خون، IgG و IgA است.

IBD در درجه اول از طریق ارزیابی‌های غیرآزمایشگاهی مانند بیوپسی روده شناسایی می‌شوند. با این حال، در برخی موارد، تشخیص بین CD و UC دشوار است. آزمایش ASCA اکثراً همراه با آزمایش آنتی‌بادی سیتوپلاسم ضد نوتروفیل ضد هسته‌ای (pANCA) برای کمک به تعیین نوع IBD در فرد تجویز می‌شود. حضور ASCA در CD شایع‌تر است، در حالی که pANCA در UC بیشتر دیده می‌شود. سایر تست‌های آنتی‌بادی نیز می‌توانند در ترکیب با آزمایش ASCA مانند آنتی‌بادی Anti-CBir1 و آنتی‌بادی Anti-Omp C استفاده شوند.

آنچه در آزمایش ASCA اندازه‌گیری می‌شود

آنتی‌بادی‌های ضد ساکارومایسس سرویزیه (ASCA) پروتئین‌های ایمنی هستند که اغلب در افرادی که بیماری التهابی روده (IBD) دارند، وجود دارد. این بیماری، گروهی از اختلالات مزمن است که به دلیل یک فرآیند خود-ایمنی بروز می‌یابد که با بافت‌های متورم و آسیب دیده در پوشش دستگاه روده شناخته می‌شود. این آزمایش ASCA را در خون تشخیص می‌دهد.

 1. cerevisiae مخمری رایج است که در مواد غذایی مختلف یافت می‌شود. ارتباط بین وجود آنتی‌بادی‌ها با S. cerevisiae و دخالت آنها در روند بیماری التهابی روده تاکنون به درستی کشف نشده است.

علائم و شدت IBD از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است در طول زمان نوسان داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری دچار دوره‌های تشدید بیماری می‌شوند و پس از آن دوره‌هایی از علائم کاهش‌یافته یا حتی بهبودی را تجربه می‌کنند. دو نوع رایج IBD شامل بیماری کرون (CD) و کولیت اولسراتیو (UC) است. بیماری کرون می‌تواند بر هر بخشی از دستگاه روده، از دهان تا مقعد تأثیر بگذارد، اما معمولا در روده کوچک و یا در روده بزرگ یافت می‌شود، در حالی که کولیت اولسراتیو در روده بزرگ رخ می‌دهد.

تشخیص این دو بیماری معمولا بر اساس آزمایش آندوسکوپی و بررسی نمونه‌های بیوپسی از روده انجام می‌شود. از آنجا که هم بیماری کرون  و هم کولیت اولسراتیو را می‌توان در روده بزرگ یافت، گاهی حتی با استفاده از بیوپسی هم تشخیص بین این دو دشوار است. در چنین شرایطی، تست ASCA مفید خواهد بود زیرا ASCA در افراد مبتلا به CD بسیار بیشتر از افراد مبتلا به UC یافت می‌شود.

دو کلاس آنتی‌بادی ساکارومایسس سرویزیه وجود دارد که توسط بدن تولید می‌شود، ASCA IgG و ASCA IgA. تست معمولا شامل هر دو کلاس است. ASCA IgG ممکن است شدت بیماری و نیاز به جراحی را به عنوان یک گزینه درمانی پیش‌بینی کند.

چه زمانی باید تست ASCA را انجام داد؟

آزمایش ASCA در درجه اول زمانی انجام می‌شود که یک فرد علائم و نشانه‌هایی دال بر بیماری التهابی روده داشته باشد و پزشک در تلاش برای تمایز بین CD و UC است.

علائم و نشانه‌های کلی IBD ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد و گرفتگی شکم
 • اسهال
 • خونریزی مقعدی
 • تب
 • خستگی
 • علائم مربوط به مفصل، پوست، استخوان و اندام
 • تأخیر در رشد و عقب‌ماندگی رشد در کودکان

مراحل انجام آزمایش ASCA

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش ASCA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ASCA

نتیجه مثبت ASCA تشخیص بیماری کرون، کولیت اولسراتیو یا بیماری التهابی روده نیست، اما احتمال ابتلا به IBD را بیشتر می‌کند.

نتایج آزمایش ASCA اغلب در ارتباط با نتایج آزمایش pANCA تفسیر می‌شود:

 • اگر ASCA مثبت و pANCA منفی باشد، احتمال دارد که فرد بیماری کرون داشته باشد.
 • اگر ASCA منفی باشد و pANCA مثبت باشد، بیمار احتمالا دچار کولیت اولسراتیو است.

نتیجه منفی برای ASCA و pANCA لزوماً IBD را رد نمی‌کند. فردی که نتایج آزمایش منفی دارد ممکن است هنوز CD، UC یا نوع دیگری از  IBD داشته باشد.

وجود آنتی‌بادی‌های متعدد (ASCA، Anti-CBir1 و Anti-Omp C) ممکن است بیانگر احتمال ابتلا به یک بیماری تهاجمی‌تر باشد، اما نتایج منفی، بیماری تهاجمی را رد نمی‌کند.

در برخی موارد احتمال دارد چندین آزمایش آنتی‌بادی، از جمله ASCA، pANCA، Anti-CBir1 و Anti-Omp C به‌صورت یک پانل با هم تجویز شوند و یافته‌های آنها برای کمک به تمایز بین CD و UC یا تعیین پیش‌آگهی برای کولیت اولسراتیو بیمار، به‌صورت کلی ارزیابی شود. وجود Anti-CBir1 و Anti-Omp C نشان‌دهنده کولیت اولسراتیو است.

از آنجا که علائم مرتبط با IBD ممکن است در برخی از بیماری‌های دیگر نیز دیده شود، آزمایش‌های دیگر اغلب قبل از تست ASCA یا همراه با آن انجام می‌شود تا علل دیگر علائم را بررسی و رد کند.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Anti-Saccharomyces cerevisiae mannan antibodies, ASCA

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Antineutrophil Cytoplasmic Antibodies (ANCA, MPO, PR3), Calprotectin Fecal Test, Lactoferrin, Fecal Immunochemical Test, Stool Culture, Ova and Parasite Exam

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.