آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید (VMA)

اندازه‌گیری وانیلیل ماندلیک اسید (VMA) در ادرار، عمدتاً در بررسی وجود تومورهای ترشح کننده کاتکولامین در کودکان، سنجش فشار خون شریانی، و همچنین در تشخیص و نظارت بر نوروبلاستوم، گانگلیونوروم و گانگلیونوروبلاستوم به کار می‌رود.

VMA محصول نهایی متابولیسم اپی‌نفرین (آدرنالین) و نوراپی‌نفرین (نورادرنالین) است و با ادرار دفع می‌شود. غلظت وانیلیل ماندلیک اسید و هومووانیلیک اسید (Homovanillic acid) در اکثر بیماران نوروبلاستوم بالاست.

هدف از انجام آزمایش VMA

آزمایش VMA، همراه با سایر آزمایش‌های کاتکولامین‌ها و متابولیت‌های آنها، برای کمک به تشخیص وجود نوروبلاستوم کاربرد دارد. تست‌های ارجح برای فئوکروموسیتوما، شامل متانفرین‌های بدون پلاسما، متانفرین‌های ادرار، و تست‌های کاتکولامین ادرار یا پلاسما هستند؛ اما با این حال، احتمال دارد آزمایش VMA نیز همراه با یک یا چند مورد از این آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص و یا رد کردن فئوکروموسیتوما تجویز شود.

آنچه در آزمایش VMA اندازه‌گیری می‌شود

وانیلیل ماندلیک اسید (VMA) یکی از محصولات تجزیه اپی‌نفرین (آدرنالین) و نوراپی‌نفرین است. اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین به گروهی از هورمون‌ها به نام کاتکولامین تعلق دارند. این تست، مقدار VMA را که به ادرار منتقل می‌شود، معمولا در طی یک دوره ۲۴ساعته، برای تشخیص اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین بیش از حد اندازه‌گیری می‌کند. همچنین برای تشخیص تومورهایی به نام نوروبلاستوم و سایر تومورهای عصبی-اندوکرین کاربرد دارد.

کاتکولامین‌ها در قسمت مرکزی غدد فوق‌کلیوی تولید می‌شوند. غدد فوق‌کلیوی، اندام‌های مثلثی کوچکی هستند که در بالای هر کلیه قرار دارند. کاتکولامین‌های اولیه آزاد شده، شامل دوپامین، اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین است. این هورمون‌ها در پاسخ به استرس جسمی یا عاطفی در جریان خون آزاد می‌شوند. آنها به انتقال تکانه‌های عصبی در مغز کمک می‌کنند، آزاد شدن گلوکز و اسید چرب را برای انرژی افزایش می‌دهند، برونشیول‌ها را گشاد می‌کنند و مردمک‌ها را گشاد می‌کنند. نوراپی‌نفرین همچنین رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و فشار خون را افزایش می‌دهد. اپی‌نفرین، ضربان قلب و متابولیسم را افزایش می‌دهد.

کاتکولامین‌ها پس از اتمام این اقدامات، به ترکیبات غیرفعال متابولیزه می‌شوند. دوپامین به اسید هومووانیلیک (HVA) تبدیل می‌شود، نوراپی‌نفرین به نورمتانفرین و VMA تجزیه می‌شود، و اپی‌نفرین به متانفرین و VMA تبدیل می‌شود. هورمون‌ها و متابولیت‌های آنها از طریق ادرار از بدن دفع می‌شوند. VMA معمولا در مقادیر کم در ادرار وجود دارد که فقط در حین قرار گرفتن بدن در معرض یک عامل استرس‌زا، و مدت کوتاهی پس از آن به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

گاهی اوقات، تومورها در سلول‌های سیستم عصبی-اندوکرین تشکیل می‌شوند که از ترکیبی از سلول‌هایی تشکیل شده است که هورمون‌ها و سلول‌های عصبی تولید می‌کنند. این نوع سلول‌ها در سراسر بدن در اندام‌هایی مانند ریه‌ها و سیستم گوارش یافت می‌شوند. تومورهایی که در این سلول‌ها تشکیل می‌شوند تومورهای عصبی-اندوکرین نامیده می‌شوند.

تومورهای نوروآندوکرین مانند نوروبلاستوم‌ها و فئوکروموسیتوما، گاهی اوقات می‌توانند مقادیر زیادی کاتکولامین تولید کنند، که منجر به افزایش شدید غلظت هورمون‌ها و متابولیت‌های آنها می‌شود. ترشحات هورمونی می‌تواند باعث بیماری و علائم و نشانه‌هایی مانند فشار خون بالا، سردرد شدید، تپش قلب، عرق کردن، تهوع، اضطراب و خارش در اندام‌ها شود.

نوروبلاستوم‌ها بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، سرطان‌های نادر هستند، اما شایع‌ترین سرطان‌هایی هستند که نوزادان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. به‌ندرت ممکن است نوزادی با نوروبلاستوم متولد شود. این سرطان‌ها که از سلول‌های عصبی اولیه ناشی می‌شوند، می‌توانند در شکم، غدد فوق‌کلیوی، گردن، قفسه سینه یا لگن یافت شوند. حدود در دو سوم موارد، تومورها پیش از تشخیص، به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند (متاستاز می‌شوند).

بسیاری از نوروبلاستوم‌ها در صورت تشخیص می‌توانند با موفقیت درمان شوند. در برخی موارد، نوروبلاستوم‌ها ممکن است بدون درمان ناپدید شوند. در موارد دیگر، سلول‌های آنها ممکن است به‌طور خودبه‌خود به سلول‌های عصبی طبیعی تبدیل شوند، و نوروبلاستوم را به یک گانگلیونوروم خوش‌خیم و یا به یک گانگلیونوروبلاستوم تا حدی خوش‌خیم تبدیل کنند.

فئوکروموسیتوم‌ها، تومورهای نادر هستند که عمدتاً در غدد فوق‌کلیوی ایجاد می‌شوند. بر اساس آمارها این تومورها عمدتا افراد در بازه ۳۰ تا ۵۰ سالگی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. بیشتر فئوکروموسیتوم‌ها خوش‌خیم هستند و از محل اصلی خود گسترش نمی‌یابند، اما بعضی نیز ممکن است متاستاز شوند و به سایر اندام‌های بدن منتقل شوند. اگر این تومورها درمان نشوند، به رشد و تولید کاتکولامین‌ها ادامه می‌دهند و علائم مرتبط با هورمون همچنان بدتر می‌شود.

با گذشت زمان، احتمال دارد فشار خون بالای ناشی از فئوکروموسیتوما به اندام‌های بدن مانند کلیه‌ها و قلب آسیب برساند و خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد. تشخیص فئوکروموسیتوم‌ها مهم است زیرا آنها یک نوع قابل‌درمان از فشار خون بالا هستند. در بیشتر موارد، می‌توان این تومورها را برداشته و یا درمان کرد و با این کار، علائم و عوارض مرتبط را کاهش داده و یا از بین برد.

چه زمانی باید تست VMA را انجام داد؟

آزمایش VMA زمانی تجویز می‌شود که پزشک مشکوک باشد که یک کودک مبتلا به نوروبلاستوم است (یا می‌خواهد این احتمال را رد کند). پزشک ممکن است این تست را همراه با آزمایش HVA تجویز کند، زمانی که یک کودک دارای توده شکمی یا سایر علائم نشان‌دهنده‌ی نوروبلاستوم است. این علائم و نشانه‌ها می‌توانند بسته به مکان آنها و در طول زمان متفاوت باشند:

 • بیشتر نوروبلاستوم‌ها در شکم قرار دارند، بنابراین شایع‌ترین علامت آن، یک بافت یا توده غیرحساس غیرمعمول در آن ناحیه است. سایر موارد شامل درد شکمی و کمبود اشتهاست.
 • گاهی اوقات تومور در گردن می‌تواند باعث تورم شود و بر بلع یا تنفس تأثیر بگذارد.
 • در صورتی که تومور روی اعصاب ستون فقرات فشار بیاورد، ممکن است بر توانایی راه رفتن کودک تأثیر بگذارد.
 • اگر تومور به استخوان‌ها سرایت کرده باشد (متاستاز شده باشد)، ممکن است باعث درد استخوان شود و اگر به مغز برسد، می‌تواند بر تولید سلول‌های خونی تأثیر بگذارد و باعث خستگی، رنگ‌پریدگی و خونریزی شود.

نوروبلاستوم همچنین می‌تواند باعث کبودی در اطراف چشم و افتادگی پلک‌ها، و بروز لکه‌های بنفش مایل به آبی روی پوست شود و گاهی اوقات بر عملکرد مثانه و روده تأثیر می‌گذارد. در موارد نادر همچنین ممکن است باعث گرفتگی عضلات و حرکات سریع چشم شود که به آن “چشم‌های رقصنده، پاهای رقصنده” گفته می‌شود.

آزمایش VMA همچنین ممکن است پس از درمان کودک مبتلا به نوروبلاستوم و به‌طور دوره‌ای برای نظارت بر احتمال عود آن تجویز شود.

گاهی اوقات تست VMA همراه با یک یا چند آزمایش متانفرین یا کاتکولامین تجویز می‌شود، در شرایطی که پزشک مشکوک است که شما فئوکروموسیتوما دارید. پزشک معالج ممکن است این تست را در افراد دارای فشار خون بالای مداوم یا مکرر که به درمان‌های معمولی پاسخ نمی‌دهند، به‌منظور نظارت بر اثربخشی درمان فئوکروموسیتوما و به‌طور دوره‌ای برای نظارت بر عود تجویز کند.

مراحل انجام آزمایش وانیلیل ماندلیک اسید

مقدار VMA آزاد شده در ادرار در طول روز تغییر می‌کند. با جمع‌آوری تمام ادرار به مدت ۲۴ ساعت، مقدار VMA اندازه‌گیری‌شده می‌تواند متوسطی از میزان آن در کل روز باشد، و در نتیجه افزایش یا عدم‌افزایش میزان VMA را بهتر نشان می‌دهد.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

کافئین، برخی مواد غذایی خاص، بعضی داروها و استرس بر نتیجه این آزمایش تأثیر می‌گذارند. بنابراین هر دارویی که مصرف می‌کنید، از جمله مکمل‌های گیاهی و محصولات بدون نسخه را به پزشک خود اطلاع دهید و دستورالعمل‌های ارائه‌شده برای نکاتی که قبل از جمع‌آوری نمونه باید از آنها اجتناب کنید را دقیقاً دنبال کنید.

برخی از داروهایی که می‌توانند تداخل ایجاد کنند شامل سرکوب‌کننده‌های اشتها، کافئین، کلونیدین، دی‌سولفیرام، هیستامین، امیپرامین، انسولین، اپی‌نفرین، لِوودوپا، لیتیوم، مورفین، مهار کننده‌های MAO، و نیتروگلیسیرین هستند. همیشه باید قبل از قطع هرگونه داروی تجویز شده، با پزشک خود مشورت کنید.

در حین انجام آزمایش

برای جمع‌آوری ادرار ۲۴ساعته، تمام ادرار تولید شده در طی یک دوره ۲۴ساعته باید نگهداری گردد. توجه داشته باشید که نمونه در این دوره زمانی باید در یخچال باشد. برای آزمایش ادرار تصادفی، یک بار نمونه ادرار جمع‌آوری می‌شود.

انجام آزمایش VMA در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش VMA

به دلیل آن که تست VMA به بسیاری از تأثیرات خارجی حساس است و نوروبلاستوم‌ها و فئوکروموسیتوم‌ها نادر هستند، میزان مثبت کاذب برای این آزمایش بالاست، و بیش از ۱۵٪ است. وقتی یک فرد مقدار زیادی VMA در ادرار خود دارد، به معنای تشخیص یک بیماری نیست؛ این مسئله صرفاً نشانه‌ای است که باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

استرس‌های شدید عاطفی و جسمی می‌تواند باعث افزایش موقت در میزان VMA شود. پزشک باید کودک یا بزرگسال را به‌طور کلی ارزیابی کند، شامل بررسی شرایط جسمی، وضعیت عاطفی، داروهای تجویزی، و هر محصول بدون نسخه‌ای که فرد مصرف می‌کند. هنگامی که مواد و یا بیماری‌های عامل بروز تداخل شناسایی شده و برطرف شد، پزشک معمولا فرد را دوباره آزمایش می‌کند تا مشخص شود که آیا VMA هنوز بالاست یا خیر. پزشک همچنین ممکن است آزمایش‌های کاتکولامین و متانفرین، آزمایش جهش ژنتیکی و آزمایش‌های تصویربرداری مانند MRI را برای کمک به یافتن تومور تجویز نماید.

اگر کودک یا بزرگسال مبتلا به نوروبلاستوم یا فئوکروموسیتوما درمان شود، کاهش غلظت VMA مؤید پاسخ به درمان است؛ مقادیر پایدار یا افزایش‌یافته نشان می‌دهد که درمان مؤثر نیست. اگر غلظت VMA در ابتدا نرمال باشد و سپس در فردی که قبلا نوروبلاستوم یا فئوکروموسیتوما داشته است افزایش یابد، احتمالا تومور عود می‌کند.

حدود ۹۰% از کودکان مبتلا به نوروبلاستوم، در بدن خود VMA اضافی و اسید هومووانیلیک تولید می‌کنند. اگر نتیجه آزمایش VMA و سایر کاتکولامین و متانفرین طبیعی باشد، احتمال این‌که کودک دارای نوروبلاستوم باشد یا یک بزرگسال دارای فئوکروموسیتوما باشد کمتر است، اما نمی‌توان آن را رد کرد. تومورها لزوماً کاتکولامین‌ها را با سرعت ثابت تولید نمی‌کنند، بنابراین افزایش هورمون‌ها و متابولیت‌ها در ادرار نوسان خواهد داشت و احتمال دارد در نمونه آزمایش‌شده‌ افزایش نیابد. این امر به‌ویژه زمانی صادق است که یک نمونه ادرار تصادفی آزمایش شود.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  VMAU, Vanillylmandelic Acid, 3-Methoxy-4-Hydroxymandelic Acid, 4-Hydroxy-3-Methoxymandelic Acid, VMA, Neuroblastoma Profile

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Catecholamines, Plasma Free Metanephrines, Urine Metanephrines, Urine Protein & Urine Protein to Creatinine Ratio Test

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.