آزمایش ویتامین D (Vitamin D3)

تست ویتامین D، میزان این ماده ضروری را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند و برای تشخیص کمبود ویتامین D یا نظارت بر درمان کمبود آن استفاده می‌شود.

عملکرد اصلی ویتامین D، کمک به جذب کلسیم در هنگام تشکیل استخوان است. حفظ میزان کافی ویتامین D، از استخوان‌های سالم پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، ویتامین D دارای خواص ضد التهابی و سایر خواصی است که در حفظ عملکرد طبیعی عضلات، سیستم ایمنی و سیستم عصبی نقش دارد.

از آزمایش خون ویتامین D می‌توان برای بررسی مقدار آن در خون استفاده نمود تا در صورت نیاز کمبود آن اصلاح شود. گاهی ممکن است از تست ویتامین D برای تشخیص سمیت ویتامین D استفاده شود، وضعیتی که در آن ویتامین D بیش از حد در بدن وجود دارد.

هدف از انجام آزمایش Vitamin D3

آزمایش ویتامین D برای تعیین این است ‌که آیا شما به اندازه کافی ویتامین D در بدن خود دارید تا از عملکردهای طبیعی بدن پشتیبانی کنید یا خیر. میزان ناکافی ویتامین D “کمبود” نامیده می‌شود. کمبود خفیف‌تر ویتامین D را می‌توان “نارسایی” نامید.

پزشک ممکن است آزمایش ویتامین D را برای این اهداف تجویز کند:

 • غربالگری بررسی کمبود یا نارسایی احتمالی، اگر یک عامل خطر دارید که احتمال داشتن میزان پایین ویتامین D را افزایش می‌دهد. عامل خطر هر چیزی است که احتمال بروز یک مشکل سلامتی را بیشتر می‌کند.
 • تشخیص کمبود یا نارسایی ویتامین D، اگر علائم شما بیانگر مقادیر پایین است. همچنین ممکن است از این تست برای تشخیص سمیت نادر ویتامین D به دلیل مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامین D استفاده نمود.
 • نظارت میزان ویتامین D، اگر قبلا کمبود ویتامین شناسایی شده و در حال حاضر درمان می‌شوید.

آنچه در آزمایش ویتامین D اندازه‌گیری می‌شود

ویتامین D برای حفظ سلامتی ضروری است و به بدن شما کمک می‌کند تا مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و فسفر را از رژیم غذایی خود جذب کنید. ویتامین D همچنین به حفظ میزان مناسب کلسیم، فسفات و هورمون پاراتیروئید در خون کمک می‌کند.

ویتامین D نقش مهمی در کمک به بدن برای جذب کلسیم دارد که برای حفظ سلامت استخوان‌ها بسیار مهم است. میزان ناکافی ویتامین D می‌تواند منجر به رشد غیرطبیعی استخوان، ضعف استخوان و درد شود.

برخلاف سایر ویتامین‌ها، ویتامین D می‌تواند در بدن انسان تولید شود. وقتی پوست شما در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرد، اشعه ماوراء بنفش یک ماده شیمیایی را در پوست شما به یک شکل فعال از ویتامین D تبدیل می‌کند. همچنین می‌توان آن را از طریق رژیم غذایی، از جمله از غذاهای غنی‌شده با ویتامین و مکمل‌های ویتامین به دست آورد.

دو نوع اصلی ویتامین D وجود دارد:

 • ویتامین D2 (erggocalciferol): این نوع در گیاهانی مانند مخمر یا قارچ ایجاد می‌شود و همچنین به عنوان یک مکمل و نیز در غذاهای غنی‌شده در دسترس است.
 • ویتامین D3 (cholecalciferol): این نوع ویتامین در پوست تولید می‌شود وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، و همچنین در برخی از غذاهای حیوانی یافت می‌شود و می‌تواند در قالب غذاهای غنی‌شده یا مکمل‌های غذایی مصرف شود.

هر دو ویتامین D2 و D3 باید قبل از این‌که بدن بتواند از آنها استفاده کند، تغییرات شیمیایی را طی کنند. این تغییرات در کبد و کلیه‌ها رخ می‌دهد و ویتامین D را به مواد قابل اندازه‌گیری به نام ۲۵-هیدروکسی‌ویتامین (۲۵-hydroxyvitamin D یا ۲۵(OH)D) و نیز ۱,۲۵-dihydroxyvitamin D (1,25-دی هیدروکسی‌ویتامین یا ۱,۲۵(OH)2D) تبدیل می‌کند.

۲۵-هیدروکسی ویتامین: در کبد، ویتامین D به ۲۵(OH)D تبدیل می‌شود. بیشتر اوقات، مقدار ویتامین D با اندازه‌گیری میزان ۲۵(OH)D در خون سنجیده می‌شود.

۱,۲۵-دی هیدروکسی‌ویتامین: در کلیه‌ها، ۲۵(OH)D به هورمونی به نام ویتامین D فعال یا ۱,۲۵(OH)2D تبدیل می‌شود. گاهی اوقات، پزشکان میزان این ماده را بررسی می‌کنند. این ماده به‌طور کلی برای تشخیص مقادیر ناکافی ویتامین D کاربرد ندارد، اما ممکن است برای بررسی مقادیر غیرطبیعی کلسیم یا مشکلات کلیوی استفاده شود.

چه زمانی باید تست Vitamin D3 را انجام داد؟

آزمایش ویتامین D برای تعیین این‌که آیا کمبود، نارسایی یا میزان سمی ویتامین D در بدن وجود دارد، و نیز برای نظارت بر درمان برای کمبود قبلی کاربرد دارد.

اگر علائم کمبود ویتامین D را تجربه می‌کنید، ممکن است پزشک آزمایش خون ویتامین D را تجویز نماید، مانند:

 • تضعیف استخوان ها
 • رشد غیرطبیعی استخوان
 • تغییر شکل استخوان
 • درد استخوان
 • ضعف یا گرفتگی عضلات
 • تشنج
 • ناهنجاری‌های دندانی

گاهی اوقات آزمایش ویتامین D به عنوان آزمایش غربالگری برای افراد در معرض خطر کمبود ویتامین D استفاده می‌شود. آزمایش‌های غربالگری قبل از بروز هرگونه علائم انجام می‌شود. عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا به کمبود یا کمبود ویتامین D را افزایش دهند:

 • سن بالای ۶۵ سال
 • چاقی
 • سابقه جراحی کاهش وزن
 • پوکی استخوان
 • کاهش توانایی تولید ویتامین D در پوست به دلیل محدودیت قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب یا رنگدانه‌های تیره پوست
 • بیماری‌های گوارشی که جذب مواد مغذی از غذا را دشوار می‌کند، از جمله بیماری سلیاک و بیماری کرون
 • بیماری‌های کلیه و کبد
 • مصرف بعضی داروها

همچنین اگر پزشک مشکوک باشد که میزان ویتامین D شما به‌طور غیرطبیعی بالاست، احتمال دارد آزمایش ویتامین D تجویز شود، که به عنوان تست سمیت ویتامین D شناخته می‌شود. این عارضه در نتیجه مصرف بیش از حد ویتامین D در مکمل‌ها به جای قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا دریافت آن در قالب رژیم غذایی رخ می‌دهد.

ویتامین D اضافی به شکل مکمل می‌تواند باعث شود بدن شما کلسیم بیشتری را از غذا جذب کند و کلسیم را از استخوان‌ها به خون جذب کند. این مسئله منجر به کلسیم اضافی در خون می‌شود که به عنوان هیپرکلسمی نیز شناخته می‌شود و می‌تواند منجر به علائمی مانند خستگی، سردرگمی، درد استخوان، تهوع و استفراغ، ادرار مکرر و مشکلات کلیوی شود.

پزشکی که با سابقه پزشکی شما آشناست بهتر از سایرین می‌تواند تعیین کند که آیا این تست برای شما مفید است یا خیر.

مراحل انجام آزمایش Vitamin D3

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش Vitamin D3 در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ویتامین D

گزارش آزمایش شما شامل اطلاعاتی در مورد میزان ویتامین D و محدوده مرجع مورد استفاده برای تفسیر نتیجه خواهد بود. محدوده‌های مرجع، مقادیر نتایج آزمایش هستند که برای سلامتی، بهینه در نظر گرفته می‌شوند. نتایج خارج از محدوده مرجع ممکن است بیانگر وجود یک مشکل سلامتی باشد.

احتمال دارد محدوده مرجع این تست از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. علاوه بر این، برخی از آزمایشگاه‌ها ممکن است میزان ویتامین D2 و D3 شما را تجزیه کنند، در حالی که آزمایشگاه‌های دیگر مجموع آن را گزارش می‌کنند.

کارشناسان و سازمان‌های پزشکی نظرات متفاوتی در مورد مقادیر ایده‌آل ویتامین D دارند. به‌طور کلی، نتایج آزمایش می‌تواند برای تمایز بین “نارسایی”، که در آن مقادیر ویتامین D فقط کمی خارج از محدوده ایده‌آل است، و “کمبود”، که می‌تواند مشکلات جدی‌تری ایجاد کند، استفاده شود.

جدول زیر نتایج آزمایش، تفسیرها و نتایج بالقوه پزشکی را که متخصصان در حین بررسی میزان ۲۵(OH)D در نظر می‌گیرند، خلاصه می‌کند:

 

نتیجه تست تفسیر نتیجه‌گیری احتمالی
کمبود میزان ویتامین D برای حمایت از عملکرد سالم بدن بسیار پایین است کلسیم کافی در خون وجود ندارد. ممکن است تضعیف استخوان‌ها یا مشکلات استخوانی رخ دهد.
نارسایی میزان ویتامین D پایین‌تر از محدوده مرجع ایده آل بیشتر افراد بدون علامت هستند. خطر از دست دادن سریع استخوان و یا افزایش خطر شکستگی وجود دارد.
کافی میزان ویتامین D در محدوده مرجع قرار دارد مقدار کافی ویتامین D وجود دارد و هیچ خطری برای سلامتی وجود ندارد.
خطر سمیت مقدار بیش از حد ویتامین D گردش بیش از حد کلسیم در خون، که می‌تواند منجر به سرگیجه، از دست دادن اشتها، استفراغ و ضعف عضلانی شود.

پزشک شما می‌تواند تعیین کند که نتیجه آزمایش ویتامین D به‌دست‌آمده، برای سلامتی شما چه معنایی دارد.

همه افرادی که میزان غیرطبیعی ویتامین D دارند لزوماً نیازی به آزمایش‌های تکمیلی ندارند. اگر آزمایش ویتامین D شما نتیجه غیرطبیعی نشان دهد، پزشک‌تان بر اساس عوامل مختلف تعیین می‌کند که آیا نیاز به آزمایش اضافی دارید یا خیر. این تشخیص شامل علائم شماست، همراه با نتایج معاینه فیزیکی و این‌که میزان ویتامین D تا چه حد خارج از محدوده مرجع است.

هنگامی که میزان ویتامین D بسیار پایین است، ممکن است آزمایش‌های بیشتری انجام شود که شامل آزمایش مجدد ویتامین D و همچنین آزمایش مواد دیگر می‌شود، مانند:

 • کلسیم
 • فسفر
 • فسفاتاز قلیایی (ALP)
 • هورمون پاراتیروئید (PTH)
 • الکترولیت‌ها و شکاف آنیون
 • نیتروژن اوره خون (BUN)
 • کراتینین
 • آنتی‌بادی‌های ترانس گلوتامیناز بافتی

اگر مقدار ویتامین D شما به‌طور غیرطبیعی بالا باشد، ممکن است نیاز به آزمایش‌های اضافی داشته باشید، از جمله:

 • کلسیم
 • هورمون پاراتیروئید (PTH)
 • پانل متابولیک پایه (BMP)

اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری نیز برای برخی از بیماران با میزان ویتامین D خارج از محدوده مرجع تجویز می‌شود. تصویربرداری در ارزیابی چگونگی تأثیر میزان غیرطبیعی ویتامین D بر استخوان‌ها مفید است.

اگر به شما روش درمانی داده شود تا میزان ویتامین D خود را به محدوده طبیعی برسانید، احتمالا آزمایش ویتامین D مجدد و تست کلسیم برای نظارت بر پاسخ درمان تجویز خواهد شد.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا میزان ویتامین D من بیانگر وجود کمبود یا نارسایی است؟
 • آیا نتایج تست من نشان می‌دهد که بیش از حد مکمل ویتامین D مصرف کرده‌ام؟
 • آیا آزمایش‌های اضافی برایم لازم است؟
 • آیا نتایج آزمایش من نشان می‌دهد که نیازمند درمان هستم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Ergocalciferol Test, Cholecalciferol Test, Vitamin D2 Test, Vitamin D3 Test, Calcidiol Test

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Calcium Test, Phosphorus Test, Magnesium Test, Parathyroid Hormone (PTH) Test, Bone Density Test, Bone Markers

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.