آزمایش هورمون پاراتیروئید (PTH)

آزمایش هورمون پاراتیروئید (PTH) میزان این هورمون را در خون شما اندازه‌گیری می‌کند. PTH توسط غدد پاراتیروئید ساخته می‌شود که چهار غده به اندازه نخود در گردن هستند.

هورمون PTH، میزان کلسیم خون و استخوان‌های شما را کنترل می‌کند و همچنین به تنظیم میزان فسفر و ویتامین D خون کمک می‌کند.

اگر مقادیر بسیار پایین یا بالای PTH دارید، این مسئله می‌تواند باعث ناهنجاری در میزان کلسیم خون شود و ممکن است منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

هدف از انجام آزمایش PTH

اگر این علائم را تجربه می‌کنید، احتمالا آزمایش PTH برای تشخیص علت اصلی تجویز خواهد شد:

 • وجود کلسیم بیش از حد یا خیلی کم در جریان خون
 • مقادیر پایین فسفر در خون
 • پوکی استخوان شدید

پزشکان همچنین از این تست برای نظارت بر بهبود، ثبات یا بدتر شدن وضعیت در برخی از بیمارانِ مبتلا به بیماری کلیوی یا هیپرپاراتیروئید استفاده می‌کنند که وجود PTH بیش از حد در خون است.

اگر غدد پاراتیروئید بیش از حد فعال داشته باشید احتمال دارد میزان PTH در طول جراحی آزمایش شود. نتایج این تست به تیم جراحی اجازه می‌دهد تا تأیید کنند که بافت‌های بیش از حد فعال با موفقیت برداشته شده است یا خیر.

آنچه در آزمایش PTH اندازه‌گیری می‌شود

آزمایش PTH، هورمونِ آزاد شده توسط غده پاراتیروئید در جریان خون را اندازه‌گیری می‌کند و همچنین نشان می‌دهد که آیا کلسیم بسیار کم یا بیش از حد در خون شما وجود دارد (که بیانگر یک مشکل تیروئید است).

چه زمانی باید تست تست هورمون پاراتیروئید را انجام داد؟

آزمایش PTH برای بررسی این مسئله انجام می‌گیرد که مشکل در غدد پاراتیروئید است یا بخش‌های دیگر. اگر میزان کلسیم خون شما بیش از حد بالا باشد، احتمالا علائمی را تجربه کنید که شامل افزایش تشنگی، ادرار مکرر، خستگی، سردرگمی، درد استخوان، حرکت یا ضعف عضلانی، ناراحتی معده، از دست دادن اشتها و یبوست است.

از طرف دیگر، اگر میزان کلسیم خون شما خیلی پایین باشد، ممکن است علائمی مانند گرفتگی عضلات، خشکی پوست، شکننده شدن ناخن‌ها، سوزن‌سوزن شدن لب‌ها، انگشتان یا پاها، تشنج یا ناهنجاری‌های ریتم قلب را تجربه کنید.

همچنین، احتمال دارد آزمایش PTH مجدد در افرادی انجام گیرد که مشخص شده دچار هیپرپاراتیروئیدی هستند. تست PTH علاوه بر این برای نظارت بر بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه نیز درخواست داده می‌شود.

PTH یک ماده شیمیایی است که توسط غدد پاراتیروئید ساخته می‌شود. این غدد کوچک به شکل بادام در گردن، نزدیک یا پشت غده تیروئید قرار دارند. PTH میزان کلسیم و فسفر خون را کنترل می‌کند.

هنگامی که میزان کلسیم در بدن پایین است، غدد پاراتیروئید PTH بیشتری تولید می‌کنند. PTH، پیام‌های شیمیایی را به سایر اندام‌ها می‌فرستد تا میزان کلسیم خون را متعادل کند. به عنوان مثال:

 • به استخوان ها علامت می‌دهد که مقداری از کلسیم خود را در داخل خون آزاد کنند
 • به سیستم گوارش می‌گوید که کلسیم بیشتری را از غذای دریافتی جذب کند.
 • به کلیه‌ها دستور می‌دهد که کلسیم را در بدن حفظ کنند، به جای این‌که از طریق ادرار آن را دفع کنند.

پس از ترشح از غدد پاراتیروئید، PTH فقط برای چند دقیقه در بدن فعال است. وقتی میزان کلسیم خون افزایش می‌یابد، غدد پاراتیروئید انتشار PTH را متوقف می‌کنند.

غدد پاراتیروئید در برخی از بیماران، بیش از حد PTH آزاد می‌کنند، بیماری که با عنوان هیپرپاراتیروئید شناخته می‌شود. وقتی بیش از حد PTH در خون آزاد می‌شود، میزان کلسیم در جریان خون افزایش می‌یابد.

اگر غدد پاراتیروئید مقدار کمی PTH آزاد کنند، میزان کلسیم در خون ممکن است کمتر از حد طبیعی باشد. این وضعیت هیپوپاراتیروئید (کم‌کاری پاراتیروئید) نامیده می‌شود.

مراحل انجام آزمایش PTH

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود. در کودکان و نوزادان، نمونه خون معمولا از پاشنه‌ی پا برداشته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

برای این آزمایش عموماً نیازی به آمادگی خاصی نیست. پزشک معالج‌تان به شما خواهد گفت که آیا لازم است موقتاً مصرف برخی داروها یا مکمل‌ها را قبل از آزمایش متوقف کنید یا خیر.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش PTH در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش تست هورمون پاراتیروئید

احتمال دارد محدوده مرجع این تست از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. انجمن پزشکی داخلی آمریکا، محدوده طبیعی تست PTH را بین ۱۰ تا ۶۵ پیکوگرام در میلی‌لیتر (pg/mL) اعلام کرده است.

می‌توانید از پزشک خود بپرسید کدام محدوده مرجع برای تفسیر نتایج PTH شما استفاده شده است.

نتایج بالاتر از حد معمول PTH می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامتی متعدد باشد، از جمله:

 • هیپرپاراتیروئید
 • اختلالات ویتامین D
 • مصرف ناکافی کلسیم، جذب ضعیف کلسیم یا از دست دادن بیش از حد کلسیم در ادرار
 • بیماری کلیوی طولانی‌مدت که مواد معدنی موجود در خون (مانند فسفر) را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد
 • تومورهای غده پاراتیروئید
 • شبه‌هیپوپاراتیروئید، وضعیتی که در آن بدن به PTH پاسخ نمی‌دهد

میزان پایین‌تر از حد طبیعی PTH در خون ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • هیپرکلسمی
 • کم‌کاری تیروئید
 • آسیب به غدد پاراتیروئید ناشی از جراحی، تشعشع یا سایر عوامل
 • اختلالات خود-ایمنی که به غدد پاراتیروئید آسیب می‌رساند
 • سرطان‌هایی که به استخوان سرایت کرده‌اند
 • مصرف کلسیم بیش از حد و طولانی‌مدت مکمل‌ها یا آنتی‌اسیدها
 • مصرف بیش از حد ویتامین D
 • منیزیم خون پایین
 • وجود تومور در غدد پاراتیروئید

گاهی میزان PTH با مقدار کلسیم در خون مطابقت ندارد. در بعضی موارد، مقادیر PTH ممکن است در محدوده طبیعی باشد با وجود آن که میزان کلسیم غیرطبیعی است. پزشک ممکن است این میزان PTH را “نامناسب” طبقه‌بندی کند.

به دلیل آن که مقادیر غیرطبیعی PTH می‌تواند در طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها دیده شود، مهم است که نتایج این آزمایش را با پزشک خود مورد بحث قرار دهید. اگر میزان غیرطبیعی PTH داشته باشید احتمال دارد تست‌های تکمیلی توصیه شود.

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Parathormone, Intact PTH

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Iodine, Reverse T3, T3 Uptake, Thyroglobulin Antibody, Thyroid Peroxidase Antibody, Thyroid Profile, Thyroid Stimulating Immunoglobulin, Thyroxine Binding Globulin

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.