آزمایش پپتید C (C-Peptide)

آزمایش خون پپتید C به ارزیابی تولید انسولین توسط سلول‌های بتا در پانکراس کمک می‌کند، و همچنین در تعیین علت قند خون پایین (هیپوگلیسمی). معمولا از این تست به عنوان یک آزمایش تشخیصی برای بیماران دیابتی استفاده می‌شود، برای ارزیابی این‌که آیا بدن بیمار، انسولین کافی تولید می‌کند یا خیر.

اگر پزشک شما مشکوک به مقاومت به انسولین است، یا دیابت شما به اشتباه طبقه‌بندی شده است، و یا مبتلا به هیپوگلیسمی هستید، در این صورت نیز احتمالا این تست تجویز می‌گردد.

هدف از انجام آزمایش C-Peptide

در حالی که آزمایش C-Peptide چندان پرکاربرد نیست،‌ اما می‌تواند در شرایط پزشکی خاص بسیار مفید باشد. علاوه بر این، با افزایش شیوع دیابت نوع دو در بیماران جوان‌تر و تولید داروهای جدیدتر با هدف حفظ تولید انسولین، این آزمایش احتمالا بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برخی از کاربردهای آزمایش پپتید C:

 • ارزیابی علت هیپوگلیسمی. علائم هیپوگلیسمی ممکن است به دلیل مصرف مکمل بیش از حد انسولین، مصرف الکل، کمبود آنزیم‌های کبدی ارثی، بیماری کبدی یا کلیوی یا انسولینوم‌ها (تومورهای سلول‌های جزیره‌ای در پانکراس هستند که می‌توانند مقادیر کنترل نشده انسولین و C-Peptide تولید کنند و باعث اپیزود حاد هیپوگلیسمی شوند) ایجاد شود.
 • نظارت بر اثربخشی درمان انسولینوم و تشخیص عود آن
 • برای کمک به مدیریت افراد مبتلا به دیابت که تحت درمان با انسولین هستند. بیشتر آزمایش‌های انسولین نمی‌توانند بین انسولین بدن و انسولین تزریق‌شده، تمایز قائل شوند. میزان پپتید C تنها نشان‌دهنده انسولین تولید شده توسط سلول‌های بتا در بدن است.

علاوه بر این، اگر انسولین مصرف می‌کنید، احتمال دارد آنتی‌بادی‌هایی علیه آن تولید کنید که می‌تواند در آزمایش انسولین تداخل ایجاد کند، اما در تست پپتید C اینطور نیست. دانستن این‌که چه مقدار پپتید C (و بنابراین انسولین) توسط سلول‌های بتا تولید می‌شود می‌تواند به پزشکان امکان دهد تا بدانند که چه زمانی انسولین مورد نیاز است و تغییر به نوع دیگری از درمان، چه زمانی ایمن است.

 • برای کمک به طبقه‌بندی دیابت در موارد خاص. به‌طور کلی، دیابت نوع یک و نوع دو بدون نیاز به این تست طبقه‌بندی می‌شوند. اما با افزایش شیوع چاقی در نوجوانان و شناسایی انواع دیگر دیابت، ممکن است طبقه‌بندی برخی از افراد مبتلا به دیابت دشوار باشد. اندازه‌گیری C-Peptide سه تا پنج سال پس از تشخیص می‌تواند به این طبقه‌بندی کمک کند.
 • در صورتی که پانکراس خود را برداشته‌اید. در این مورد، سنجش میزان پپتید C احتمالا برای تأیید اثربخشی درمان و موفقیت مداوم روش درمان، استفاده شود.

آنچه در آزمایش C-Peptide اندازه‌گیری می‌شود

پپتید C یک زنجیره کوتاه از اسیدهای آمینه است که به عنوان یک محصول جانبی غیرفعال در تشکیل انسولین توسط پانکراس به خون آزاد می‌شود. این تست، مقدار C-Peptide را در نمونه خون یا گاهی اوقات ادرار اندازه‌گیری می‌کند.

در سلول‌های تخصصی به نام سلول‌های بتا در پانکراس، پروینسولین، یک مولکول بیولوژیکی غیرفعال، از هم جدا می‌شود و یک مولکول پپتید C و یک مولکول انسولین را تشکیل می‌دهد که برای انتقال گلوکز به سلول‌های بدن حیاتی است و مورد نیاز روزانه ماست.

هنگامی که انسولین از سلول‌های بتا به خون در پاسخ به افزایش میزان گلوکز آزاد می‌شود، مقادیر برابر پپتید C نیز آزاد می‌شود. از آنجا که C-Peptide با همان سرعت انسولین تولید می‌شود، به عنوان نشانگر تولید انسولین مفید است.

به‌طور خاص، آزمایش C-Peptide می‌تواند برای کمک به ارزیابی تولید انسولین ساخته‌شده توسط بدن (درون‌زا) و کمک به تمایز آن از انسولین مصرف‌شده به عنوان داروی دیابتی (خارجی)، که پپتید C تولید نمی‌کند، استفاده شود. این تست ممکن است همراه با آزمایش انسولین یا آزمایش گلوکز انجام گیرد.

چه زمانی باید تست C-Peptide را انجام داد؟

میزان پپتید C ممکن است در صورت وجود هیپوگلیسمی حاد یا مکرر و یا انسولین اضافی مشکوک تجویز شود. علائم هیپوگلیسمی عبارتند از:

 • تعریق زیاد
 • تپش قلب
 • گرسنگی
 • سردرگمی
 • تاری دید
 • غش کردن
 • در موارد شدید، تشنج و از دست دادن هوشیاری

با این حال، بسیاری از این علائم می‌توانند در بیماری‌های دیگر نیز رخ دهند.

آزمایش پپتید C ممکن است به‌طور دوره‌ای، زمانی که انسولینوم تشخیص داده شده، برای نظارت بر اثربخشی درمان و نیز تشخیص عود تومور تجویز شود.

سنجش میزان پپتید C زمانی توصیه می‌شود که پزشک بخواهد ارزیابی کند که آیا یک فرد مبتلا به دیابت، هنوز نیاز به تزریق انسولین دارد یا می‌تواند نوع دیگری از دارو مصرف کند.

این پروسه اغلب بخشی از مدیریت دیابت نوع یک است، اما ممکن است در دانستن زمانی که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو نیاز به انسولین یافته‌اند نیز مفید باشد. اگر پزشک مشکوک به طبقه‌بندی نادرست دیابت شما باشد، احتمال دارد این تست را تجویز نماید.

زمانی که شما پانکراس خود را برداشته اید، گاهی ممکن است میزان پپتید C تحت نظر قرار گیرد.

مراحل انجام آزمایش پپتید C

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

ناشتایی ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش خون معمولا لازم است. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است بخواهد تولید پپتید C را پس از یک آزمایش تحریک بررسی کند که در آن، مقدار مشخص یک وعده غذایی یا ماده‌ای که لوزالمعده را تحریک می‌کند، به شما داده می‌شود.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش C-Peptide در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش C-Peptide

میزان بالای پپتید C به‌طور کلی بیانگر مقادیر بالای تولید انسولین درون‌زا در بدن بیمار است. این مسئله ممکن است در پاسخ به قند خون بالا، ناشی از مصرف گلوکز، و یا مقاومت به انسولین باشد. میزان بالای پپتید C نیز در انسولینوم‌ها مشاهده می‌شود و ممکن است همراه با پتاسیم خون پایین، سندرم کوشینگ و نارسایی کلیوی دیده شود.

میزان پایین پپتید C، با میزان پایین تولید انسولین همراه است. این اتفاق می‌تواند زمانی رخ دهد که انسولین کافی توسط سلول‌های بتا تولید نشود؛ به عنوان مثال در دیابت نوع یک.

عدم‌وجود پپتید C به این معنی است که یک نیاز مطلق برای انسولین از منبع خارجی وجود دارد.

اگر این تست برای نظارت بر انسولینوم استفاده می‌شود، کاهش میزان پپتید C نشان‌دهنده پاسخ به درمان است. افزایش میزان آن می‌تواند نشان دهد که تومور برگشته است.

در صورتی که این تست برای مدیریت دیابت استفاده شود، مقادیر نتیجه آزمایش باید با در نظر گرفتن نوع دیابت و روش درمان شما در حال حاضر تفسیر گردد. با داشتن تمام اطلاعات، پزشک شما می‌تواند تعیین کند که آیا تغییر در روند درمان ضروری است یا نه.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • چرا به جای انسولین، پپتید C را آزمایش کنیم؟
 • اگر پمپ انسولین داشته باشم، آیا همچنان نیاز به آزمایش پپتید C دارم؟
 • آیا تغییراتی در میزان رژیم غذایی یا فعالیت من لازم است؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  Insulin C-peptide, Connecting Peptide Insulin, Proinsulin C-peptide

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Insulin, Glucose Testing

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.