آزمایش هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH)

هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) تولید کورتیزول را تحریک می‌کند. کورتیزول به عنوان یک هورمون استروئیدی ساخته‌شده توسط غدد فوق‌کلیوی، نقش مهمی در تنظیم گلوکز، پروتئین و متابولیسم چربی، سرکوب پاسخ سیستم ایمنی بدن و کمک به حفظ فشار خون دارد.

آزمایش خون ACTH، مقدار این هورمون خون را اندازه‌گیری می‌کند و در کنار آزمایش کورتیزول برای کمک به تشخیص بیماری‌های مرتبط با مقادیر غیرطبیعی کورتیزول استفاده می‌شود.

هدف از انجام آزمایش ACTH

آزمایش خون ACTH معمولا همراه با آزمایش کورتیزول برای کمک به تشخیص، تشخیص و نظارت بر بیماری‌های مرتبط با کورتیزولِ با مقادیر بالا یا پایین تجویز می‌شود. این بیماری‌ها شامل:

 • بیماری کوشینگ: کورتیزول بالا به دلیل تومور تولید کننده ACTH در غده هیپوفیز (معمولا تومور خوش‌خیم)
 • سندروم کوشینگ: علائم و نشانه‌های مرتبط با کورتیزول بالا؛ علاوه بر بیماری کوشینگ، سندروم کوشینگ ممکن است بر اثر تومور آدرنال، هیپرپلازی آدرنال، مصرف داروهای استروئیدی و یا تومور تولید کننده ACTH در خارج از هیپوفیز، مانند ریه‌ها باشد.
 • بیماری آدیسون (نارسایی اولیه آدرنال): کاهش تولید کورتیزول ناشی از آسیب غده آدرنال
 • نارسایی ثانویه آدرنال: کاهش تولید کورتیزول بر اثر اختلال عملکرد هیپوفیز
 • هیپوپیتوئیتاریسم: اختلال عملکرد هیپوفیز یا آسیبی که منجر به کاهش (یا عدم) تولید هورمون‌ها توسط هیپوفیز می‌شود، از جمله ACTH.

اندازه‌گیری ACTH و کورتیزول می‌تواند به تمایز بین برخی از این بیماری‌ها کمک کند، زیرا میزان ACTH به‌طور معمول در جهت مخالف میزان کورتیزول تغییر می‌کند.

اگر مقادیر غیرطبیعی در تست تشخیص داده شود، پزشک شما آزمایش‌های بالا را برای کمک به تأیید ‌یافته‌ها و کمک به تعیین علت انجام خواهد داد.

آنچه در آزمایش ACTH اندازه‌گیری می‌شود

ACTH توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود. غده هیپوفیز که در زیر مغز در مرکز سر قرار دارد، بخشی از سیستم غدد درون‌ریز است، شبکه‌ای از غدد که با هم کار می‌کنند تا هورمون‌هایی تولید کنند که در اندام‌ها، بافت‌ها و سایر غدد برای تنظیم سیستم‌های داخلی در سراسر بدن عمل می‌کنند.

معمولا میزان ACTH زمانی که کورتیزول کم است افزایش می‌یابد، و زمانی که کورتیزول بالا است کاهش می‌یابد. هیپوتالاموس در پاسخ به کاهش میزان کورتیزول خون، هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) را تولید می‌کند. این امر تولید ACTH توسط هیپوفیز را تحریک می‌کند، که به‌نوبه‌ی خود تولید کورتیزول توسط غدد فوق‌کلیوی را تحریک می‌کند.

هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد فوق‌کلیوی باید به درستی کار کنند تا مقادیر مناسب کورتیزول در بدن تولید شود.

عوارضی که بر هیپوتالاموس، هیپوفیز یا غدد فوق‌کلیوی تأثیر می‌گذارد می‌تواند در تنظیم تولید ACTH و کورتیزول تداخل ایجاد کند و میزان هورمون‌های تولید شده توسط غدد را افزایش یا کاهش دهد. این مسئله می‌تواند علائم و نشانه‌های مرتبط با مقادیر بالا یا پایین کورتیزول را ایجاد کند.

بیماری‌هایی که بر ACTH تأثیر می‌گذارد شامل بیماری کوشینگ، نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون) و هیپوپیتوئیتاریسم است. برخی از تومورهای خارج از هیپوفیز در جاهایی مانند ریه نیز می‌توانند غلظت کورتیزول را با تولید ACTH افزایش دهند.

چه زمانی باید تست ACTH را انجام داد؟

آزمایش ACTH ممکن است پس از یک آزمایش کورتیزول با نتایج غیرطبیعی، و زمانی که کسی علائم مرتبط با کورتیزول با مقادیر بالا یا پایین دارد، تجویز شود.

کورتیزول بالا می‌تواند علائمی را ایجاد کند که شامل:

 • چاقی، با اکثریت وزن در تنه بدن (و نه در بازوها و پاها)
 • جمع شدن چربی بین شانه‌ها
 • صورت گرد و قرمز
 • پوست شکننده و نازک
 • خطوط بنفش روی شکم
 • ضعف عضلانی
 • آکنه
 • عفونت‌های پوستی
 • افزایش موهای بدن
 • خستگی

این علائم اغلب با فشار خون بالا، پتاسیم کم، بی‌کربنات بالا، میزان گلوکز بالا و گاهی اوقات دیابت همراه است.

اگر تولید کورتیزول کافی ندارید، احتمال دارد علائم زیر را تجربه کنید:

 • ضعف عضلانی
 • خستگی
 • کاهش وزن
 • افزایش رنگدانه‌های پوستی حتی در مناطقی که در معرض آفتاب قرار ندارند
 • از دست دادن اشتها
 • اسهال، تهوع و استفراغ
 • سرگیجه
 • میل بیشتر به نمک

این علائم اغلب با فشار خون پایین، گلوکز خون پایین، سدیم پایین، پتاسیم بالا و کلسیم بالا همراه است.

علائم مؤید هیپوپیتوئیتاریسم معمولا شامل چند مورد از موارد زیر است:

 • از دست دادن اشتها
 • خستگی
 • چرخه قاعدگی نامنظم
 • اختلال عملکرد اندام‌های جنسی (هیپوگونادیسم)
 • کاهش میل جنسی
 • تکرر ادرار در شب
 • کاهش وزن غیر‌قابل‌توضیح
 • گُرگرفتگی
 • حساسیت به سرما

اگر این وضعیت به دلیل تومور هیپوفیز (معمولا خوش‌خیم) باشد، فرد مبتلا ممکن است علائم مرتبط با فشار وارده به سلول‌ها و اعصاب نزدیک به این ناحیه را نیز داشته باشد. به عنوان مثال، تومور می‌تواند باعث تغییر در الگوی سردرد شود. همچنین می‌تواند بر کنترل بینایی توسط اعصاب تأثیر بگذارد و موجب بروز علائمی مانند “بینایی تونل” (ناتوانی در دیدن چیزها در سمت چپ)، از دست دادن بینایی در برخی مناطق یا دوبینی شود.

مراحل انجام آزمایش هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک

این تست نیاز به گرفتن نمونه خون دارد که در اغلب موارد از بازوی شما در آزمایشگاه و یا در خانه توسط پرسنل آزمایشگاه نانو گرفته می‌شود.

آمادگی‌های قبل از آزمایش

به طور کلی، قبل از آزمایش ACTH نیازی به آمادگی خاصی نیست؛ در عین حال، پزشک ممکن است از شما بخواهد که شب قبل از آزمایش ناشتا باشید. نمونه خون معمولا در حوالی ساعت ۸ صبح گرفته می‌شود.

در حین انجام آزمایش

نمونه‌گیر آزمایشگاه نانو، نمونه خون را از رگ بازوی شما خواهد گرفت. وی احتمالا یک نوار در اطراف بازوی شما خواهد بست و ناحیه‌ای را که سوزن در پوست شما قرار می‌گیرد ضدعفونی خواهد نمود. سپس مقدار کمی خون به یک لوله کشیده می‌شود. وقتی سوزن وارد پوست شما می‌شود ممکن است احساس سوزش خفیف داشته باشید.

پس از انجام تست

پس از برداشتن سوزن، از شما خواسته خواهد شد با بانداژ یا یک قطعه گاز استریل، فشار ملایمی را به محل نمونه‌گیری وارد کنید. این کار به جلوگیری از خون‌ریزی کمک می‌کند و می‌تواند مانع از کبودی شود. سپس محل نمونه‌گیری بانداژ خواهد شد. در اکثر موارد پس از تکمیل آزمایش می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.

گرفتن نمونه خون، یک روش بسیار کم‌خطر است. گاهی ممکن است در محل نمونه‌گیری، کبودی خفیف ملاحظه کنید.

انجام آزمایش ACTH در خانه

اگر به دلیل شرایط جسمانی، محدودیت حرکت، مشغله کاری و … امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید، با سفارش سرویس نمونه‌گیری در منزل آزمایشگاه نانو در ارومیه، به‌راحتی می‌توانید این آزمایش را در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

پرسنل مجرب آزمایشگاه نانو، تخصص و تجهیزات لازم برای این کار را در اختیار دارند و با رعایت تمامی استانداردهای ابلاغی وزارت بهداشت، با هماهنگی قبلی در محل سکونت یا کار شما برای انجام نمونه گیری حاضر خواهند شد.

تماس تلفنی

شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳

تماس تلفنی

واتساپ

ارسال و دریافت اطلاعات با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴

واتساپ

سفارش آنلاین

ثبت سفارش آنلاین در سایت بدون نیاز به پرداخت

سفارش آنلاین

لطفاً توجه داشته باشید که ارائه نام و نام خانوادگی بیمار، سن، کد ملی، آزمایش مورد درخواست، کد رهگیری که از پزشک دریافت کرده‌اید، و یک شماره تماس برای ثبت درخواست ضروری است.

برای درخواست نمونه‌گیری در منزل، بهتر است یک روز قبل با آزمایشگاه تماس بگیرید. برای آزمایش‌های اورژانسی، لطفاً حداقل ۲ ساعت قبل تماس بگیرید.

مزایای انجام آزمایش در

آزمایشگاه نانو ارومیه

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نانو، مجهزترین مجموعه آزمایشگاهی بخش غیردولتی در ارومیه و آذربایجان‌غربی است. این مجموعه در محیطی آرام و ایمن با بهره‌گیری از آخرین تجهیزات آزمایشگاهی دنیا، تیم تخصصی مجرب شامل پزشکان آزمایشگاهی و متخصصان آسیب‌شناسی بالینی و تشریحی، مفتخر به ارائه خدماتی با بالاترین دقت و کیفیت به مراجعان عزیز از منطقه شمال‌غرب و کشورهای همجوار است.

تحلیل نتایج آزمایش ACTH

در بسیاری از موارد، تفسیر نتایج می‌تواند پیچیده باشد. میزان هر دو ACTH و کورتیزول در طول روز متفاوت است. در اغلب موارد، ACTH در بالاترین میزان خود در ساعات صبح، و پایین‌ترین میزان در شب است. این مسئله، تولید کورتیزول را تحریک می‌کند که همان الگوی روزانه را دنبال می‌کند اما پس از ACTH افزایش می‌یابد و در اواخر شب به پایین‌ترین میزان خود می‌رسد.

بیماری‌هایی که بر تولید ACTH و کورتیزول تأثیر می‌گذارد اغلب این تغییر روزانه را مختل می‌کند.

نتایج آزمایش‌های ACTH و کورتیزول اغلب با هم ارزیابی می‌شوند. جدول زیر نشان‌دهنده الگوهای رایج ACTH و کورتیزول است که در صورت داشتن بیماری‌های مختلف در غدد فوق‌کلیوی و هیپوفیز دیده می‌شود:

 

بیماری
کورتیزول ACTH
بیماری کوشینگ (تومور هیپوفیز تولید کننده ACTH) افزایش‌یافته افزایش‌یافته
تومور آدرنال افزایش‌یافته کاهش‌یافته
ACTH  ساخته شده‌توسط تومور خارج از هیپوفیز، معمولا در ریه افزایش‌یافته افزایش‌یافته
بیماری آدیسون (غدد فوق‌کلیوی کم‌فعال یا آسیب‌دیده) کاهش‌یافته افزایش‌یافته
هیپوپیتوئیتاریسم کاهش‌یافته کاهش‌یافته یا نرمال

افزایش ACTH می‌تواند به این معنی باشد که بیماری کوشینگ، بیماری آدیسون، غدد درون‌ریزِ بیش از حد فعال و تومورساز (نئوپلازی چندگانه غدد درون‌ریز)، یا تومورهای تولید کننده ACTH خارج از هیپوفیز دارید.

کاهش نتیجه ACTH می‌تواند به دلیل تومور آدرنال، مصرف داروهای استروئیدی یا هیپوپیتوئیتاریسم باشد.

تشخیص بیماری کوشینگ و ACTH خارج هیپوفیز از کورتیزول و اندازه‌گیری ACTH به‌تنهایی غیرممکن است. اغلب از تست‌های مختلف دیگر برای کمک به پزشکان در ایجاد این تمایز استفاده می‌شود. آزمایش تغییر در میزان کورتیزول زمانی که داروهای خاصی برای تحریک یا سرکوب تولید هورمون داده می‌شود، به پزشک کمک می‌کند تا به تشخیص صحیح برسد.

پس از انجام و دریافت نتیجه این تست، می‌توانید این سؤالات را با پزشک خود مطرح کنید:

 • آیا اندازه‌گیری‌های دیگری هم همراه با میزان ACTH من انجام شده است؟ آیا نتیجه آنها طبیعی یا غیرطبیعی بود؟
 • اگر ACTH من غیرطبیعی باشد، محتمل‌ترین علت چیست؟
 • آیا تست‌های تکمیلی وجود دارد که برایم توصیه کنید؟
 • آیا لازم است رژیم غذایی یا سبک زندگی‌ام را تغییر دهم؟
 • nano-l-hormonal-p-test-i2-1
  نام‌های دیگر این آزمایش

  ACTH Corticotropin

 • nano-l-hormonal-p-test-i2-2
  سایر آزمایش‌های مرتبط

  Cortisol, ACTH Stimulation Test, Androstenedione

راهنمای کامل آشنایی با

تست‌های هورمونی آزمایشگاه نانو

هورمون‌ها، انواع مختلف ترکیبات بیوشیمیایی هستند که به‌عنوان پیام‌رسان در سرتاسر بدن فعالیت دارند. این ترکیبات می‌توانند حرکت اندام‌های بدن را هماهنگ کنند، مولد حس گرسنگی یا رضایت باشند، رشد بدن را مهار یا تحریک نمایند، متابولیسم ما را تنظیم کنند و … هورمون‌ها تقریباً تمامی عملکردهای بدن را تحت‌کنترل نگه می‌دارند.

آزمایش‌های هورمونی، گنجینه بزرگی از ابزارهایی هستند که پزشکان برای شناسایی و کشف مشکلات مهم سلامتی در اختیار دارند. با انجام این آزمایش‌ها می‌توان علت طیف وسیعی از بیماری‌ها را یافته و در اغلب موارد به‌راحتی مدیریت نمود.

آنچه مطالعه کردید بخشی از مجله آزمایش‌های هورمونی است که شامل تمامی موضوعات مهم درباره هورمون‌ها و تست‌های کلیدیِ آنها به زبان ساده است.

پاسخ سؤال خود را نیافته‌اید؟

اگر درباره جزئیات این آزمایش، نحوه نمونه گیری و انجام آن، و یا شرایط خود سؤالی دارید، می‌توانید آن را در محتوای سایت جستجو کنید:

همکاران ما در بخش پذیرش آزمایشگاه نانو و واحد روابط عمومی این مرکز، با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ در ساعات کاری مجموعه، تا حد امکان پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

لطفاً توجه داشته باشید

محتوای مندرج در این صفحه، صرفاً برای آشنایی شما با علل تجویز و روند انجام این تست طراحی شده است و هرگز نباید به عنوان جایگزین برای روند تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اگر به وجود یک بیماری یا عارضه در خود مشکوک هستید، ضروری است به پزشک مربوطه مراجعه نمایید تا بر اساس نتایج معاینات و تست‌های تجویز شده توسط پزشک، وجود یا عدم‌وجود آن تشخیص داده شود.