آشنایی با

آزمایش قند خون تصادفی (RBS)

آزمایش قند خون تصادفی، سنجش سطح قند خون در هر زمان یا زمان تصادفی از روز است. این آزمایش خارج از برنامه‌ی آزمایشی معمول انجام می‌گیرد. تست RBS برای تأیید دیابت شیرین در طول درمان و بعد از درمان دیابت انجام می‌شود. سطح قند mg/dl ۲۰۰ یا بالاتر نشانه‌ی دیابت است.

انجام

انواع تست‌های تخصصی دیابت در ارومیه

مرکز آزمایشگاهی نانو، یک مرکز مجهز تشخیصی در ارومیه است که آمادگی پذیرش و انجام کلیه‌ی آزمایش‌های مربوط به دیابت را داراست.

 • glucosemeter

  غربالگری دیابت

  یک‌سوم از افراد دیابتی، اطلاعی از بیماری ندارند. برای تشخیص زودهنگام دیابت چه باید کرد؟

 • test-tube-1

  آزمایش HbA1c (A1c)

  تعیین میانگین سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته برای تشخیص ابتلا به پیش‌دیابت و دیابت

 • data

  تست‌های روتین دیابت

  معاینات و آزمایش‌های منظم ضروری برای افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت برای کنترل بیماری

قند خون یا گلوکز خون چیست؟

سطح قند خون با همان گلوکز خون، مقدار قند موجود در خون فرد را نشان می‌دهد. قند یا گلوکز خون، یک واحد حیاتی برای بدن است و به‌عنوان منبع اولیه‌ی انرژی شناخته می‌شود. این انرژی برای عملکرد طبیعی بافت‌های مختلف، به‌ویژه مغز بسیار مهم است. سطح گلوکز در صبح، یعنی قبل از خوردن اولین وعده‌ی غذایی روز، پایین است و پس از خوردن غذا افزایش می‌یابد. سطح گلوکز خون به‌دقت تنظیم می‌شود تا همیشه سطح آن در بدن به شکل ثابت حفظ شود. افزایش مداوم قند خون به‌عنوان هایپرگلیسمی و سطوح پایین آن به‌عنوان هیپوگلیسمی شناخته می‌شود. دیابت نتیجه‌ی هایپرگلیسمی مداوم است.

چرا به آزمایش قند خون تصادفی نیاز دارم؟

هدف اصلی آزمایش قند خون تصادفی، بررسی سطح تصادفی قند خون است. داشتن محدوده‌ی قند خون تصادفی ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر یا بیشتر، نشانه‌ی واضحی از وجود دیابت است. بعد از تشخیص دیابت، آزمایش قند خون تصادفی می‌تواند با نظارت در حین و بعد از درمان، به درمان به موقع بیماری کمک کند. اگر فرد از علائم زیر شکایت داشته باشد، پزشک آزمایش RBS را تجویز می‌کند.

 • double-check-1

  کاهش وزن ناخواسته

 • double-check-1
  کم‌آبی و خشکی دهان
 • double-check-1
  بهبود آهسته‌ی زخم
 • double-check-1
  تاری دید
 • double-check-1
  تکرر ادرار

چه آزمایش‌های دیگری می‌توانم همراه با آزمایش قند خون تصادفی انجام دهم؟

قند خون بالا معمولاً مربوط به دیابت است، اما به غیر از دیابت، می‌تواند دلایل دیگری برای بالا بودن قند خون وجود داشته باشد مانند: پرکاری غده‌ی تیروئید، التهاب پانکراس، سرطان پانکراس و چندین تومور نادر.

به این علت، در برخی موارد آزمایش RBS برای تأیید تشخیص دیابت کافی نیست و بهتر است به فرد توصیه شود که آزمایش‌های بیشتری مانند تست تحمل گلوکز خوراکی، قند خون ناشتا، آزمایش دوساعته پس از غذا و آزمایش هموگلوبین A1C انجام دهد.

نتایج آزمایش به چه معناست؟

آزمایش قند خون تصادفی،‌ یک ابزار مفید برای نظارت‌بر سطح گلوکز خون است. سطح گلوکز خون قبل از غذا و بعد از غذا متفاوت است. سطح RBS، وقتی یک یا دو ساعت پس از غذا انجام می‌شود، باید ۱۸۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد، در حالی که محدوده‌ی طبیعی RBS برای سطوح سالم قند خون، قبل از غذا خوردن، باید بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد. اگر کسی محدوده‌ی ۱۴۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر تا ۱۹۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر را گزارش دهد، در مرحله‌ی پیش‌دیابت است و ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شود، در حالی که فردی با سطح گلوکز ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر و بالاتر به احتمال زیاد، دیابتی است.

چه زمانی نتایج گزارش می‌شود؟

۲۴ الی ۳۶ ساعت بعد از آزمایش

آزمایش قند خون تصادفی چگونه انجام می‌شود؟

روش انجام آزمایش قند خون تصادفی بسیار ساده است و برخلاف آزمایش قند خون ناشتا، حتی نیازی به ناشتا بودن ندارد. تست RBS شامل گرفتن خون از وریدها با استفاده از سوزن است. به غیر از یک سوزش ناچیز، درد زیادی در طول تست RBS احساس نمی‌شود.

آماده سازی مورد نیاز برای آزمایش قند خون تصادفی (Rbs).

قبل از انجام آزمایش قند خون تصادفی، نیازی به آمادگی خاصی نیست. اگرچه، شما باید پزشک را از هر گونه وضعیت سلامتی قبلی یا مصرف هر گونه استروئید مطلع کنید، زیرا این موارد می‌توانند دلیل سطح بالای گلوکز باشند.

چه نمونه‌ای مورد نیاز است؟

نوع نمونه: سرم/پلاسما (نمونه‌ی خون)

روش جمع‌آوری نمونه: خون گیری (جمع آوری خون از ورید، معمولاً از بازو).

هزینه آزمایش قند خون تصادفی

هزینه‌های تست RBS از شهری به شهر دیگر و از یک آزمایشگاه پاتولوژیک به آزمایشگاه دیگر متفاوت است. معمولاً هزینه‌های تست RBS بسیار ناچیز است و چندان گران نیست.

چطور می‌توانیم به خودمان کمک کنیم؟

بسیار مهم است که در صورت مشاهده کوچک‌ترین نشانه‌ای از دیابت، سطح گلوکز خون خود را بسنجید تا درمان به‌موقع برای کنترل بهتر بیماری شروع شود. با این حال، بسیاری از افراد در برنامه زندگی پر مشغله خود، این آزمایش‌های ضروری را تا زمانی که علائم از بین بروند، به تعویق می‌اندازند.

مفهوم نتایج آزمایش قند خون تصادفی (RBS).

محدوده مرجع تفسیر نتایج
عدم حضور قند ادرار
۱۱۰-۱۲۶ اختلال در سطح گلوکز
۷۰-۱۱۰ محدوده طبیعی گلوکز
>۱۲۶ دیابت ملیتوس

دیابت پایان راه نیست!

دیابت، بیماری خطرناک و شایعی است که در کشورهای خاورمیانه از هر ۶ نفر، یک نفر به آن مبتلاست و یک‌سوم از این افراد، اطلاعی از بیماری خود ندارند.

اما این بیماری خطرناک و مادام‌العمر، در صورت تشخیص به‌موقع و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، کاملا قابل‌کنترل است. به‌عنوان یک فرد دیابتی می‌توانید مانند افراد عادی از یک زندگی سالم و بدون محدودیت لذت ببرید، به‌شرطی که توصیه‌های پزشک را در مورد نظارت و درمان به‌درستی انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که نه تنها برای دیابت، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مفید هستند و محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

مجله سلامت دیابت که در حال مطالعه بخشی از آن هستید، اختصاص به معرفی جنبه‌های مختلف این بیماری دارد. توصیه می‌کنیم این مجله را از ابتدا مرور کنید تا در مسیر مبارزه با دیابت موفق‌ باشید.

← مجله سلامت دیابت

مجله تخصصی سلامت دیابت | تهیه و انتشار توسط تیم تولید محتوای تدبیرنگر | با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه