آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) چرا انجام می‌شود و نتایج آن به چه معناست؟

تست تحمل گلوکز خوراکی(OGTT) اندازه گیری می‌کند که بدن چقدر می‌تواند قند (گلوکز) را تجزیه کرده و از آن استفاده کند و همچنین چقدر می‌تواند آن را از جریان خون پاک کند. به این آزمایش، تست تحمل گلوکز نیز گفته می‌شود و برای بزرگسالان و کودکان بی‌خطر است.

برای انجام آزمایش، پس از مدتی ناشتا بودن، باید یک محلول شربتی میل کنید. سپس چند نمونه خون گرفته می‌شود تا ببینند بدن شما چگونه قند موجود در نوشیدنی را کنترل می‌کند.

این مقاله به این موضوع می‌پردازد که چرا از تست تحمل گلوکز خوراکی استفاده می‌شود و در صورت نیاز به انجام آن، چه انتظاراتی باید داشت و نتایج به چه معناست.

چرا از تست تحمل گلوکز خوراکی استفاده می‌شود؟

تست تحمل گلوکز خوراکی، نشان می‌دهد که بدن تا چه اندازه با قند (گلوکز) بعد از غذا برخورد می‌کند. گلوکز نوعی قند است که وقتی بدن، کربوهیدرات‌های غذایی را که می‌خورید، تجزیه می‌کند، ساخته می‌شود. مقداری از گلوکز برای تأمین انرژی استفاده می‌شود و بقیه‌ی آن ذخیره می‌شود تا بعداً استفاده شود.

میزان گلوکز خون، توسط هورمون‌های انسولین و گلوکاگون کنترل می‌شود. اگر گلوکز بیش از حد در خون باشد، لوزالمعده انسولین ترشح می‌کند تا به سلول‌ها در جذب و ذخیره آن کمک کند.

اگر قند خون خیلی کم باشد، لوزالمعده گلوکاگون ترشح می‌کند تا گلوکز ذخیره شده را دوباره به جریان خون آزاد کند.

بدن معمولاً قادر است تعادل ایده‌آل گلوکز خون را حفظ کند. با این حال، اگر هر یک از بخش‌های سیستم کار نکند، گلوکز می‌تواند به سرعت افزایش یابد و منجر به افزایش سطح قند خون (هیپرگلیسمی) و دیابت شود.

تست تحمل گلوکز خوراکی، می‌تواند عدم تعادل در این فرایند را تشخیص دهد؛ اما در سایر آزمایش‌ها ممکن است تشخیص داده نشود. مؤسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی (NIDDK) توصیه می‌کند که از تست تحمل گلوکز خوراکی برای موارد زیر استفاده شود:

 • double-check-1
  غربالگری و تشخیص پیش دیابت یا اختلال تحمل گلوکز (IGT)
 • double-check-1
  غربالگری و تشخیص دیابت نوع ۲
 • double-check-1
  غربالگری و تشخیص دیابت بارداری

همچنین از تست تحمل گلوکز خوراکی می‌توان برای تشخیص موارد زیر استفاده کرد:

 • double-check-1
  هیپوگلیسمی واکنشی (هنگامی ‌که قند خون بعد از غذا کاهش می‌یابد)
 • double-check-1
  آکرومگالی (غده هیپوفیز بیش فعال)
 • double-check-1
  اختلال عملکرد سلول‌های بتا (زمانی که انسولین ترشح نمی‌شود)
 • double-check-1
  اختلالات نادری که متابولیسم کربوهیدرات را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند (مانند عدم تحمل ارثی فروکتوز)

تست تحمل گلوکز خوراکی، می‌تواند دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ دیابت مرتبط با بارداری (دیابت حاملگی) و سطح قند خون بالا را که فرد را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ (پیش دیابت) قرار می‌دهد، تشخیص دهد.

انواع تست تحمل گلوکز خوراکی

نحوه انجام تست تحمل گلوکز خوراکی به اهداف آزمایش بستگی دارد.

غلظت محلول گلوکز خوراکی که نوشیده می‌شود، زمان انجام آزمایش و تعداد خون‌گیری می‌تواند برای هر بیمار متفاوت باشد. برخی از بیماران ممکن است نیاز به رعایت یک رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات برای آزمایش داشته باشند.

دو نوع استاندارد تست وجود دارد که برای غربالگری و تشخیص استفاده می‌شود:

 • double-check-1

  تست تحمل گلوکز خوراکی دو ساعته: این روش با دو بار خون‌گیری انجام می‌شود و برای تشخیص دیابت یا پیش‌دیابت در کودکان و بزرگسالان غیر‌باردار استفاده می‌شود.

 • double-check-1
  تست تحمل گلوکز خوراکی سه ساعته: این روش با چهار بار خون‌گیری انجام می‌شود و برای غربالگری دیابت بارداری استفاده می‌شود.

انجام

انواع تست‌های تخصصی دیابت در ارومیه

مرکز آزمایشگاهی نانو، یک مرکز مجهز تشخیصی در ارومیه است که آمادگی پذیرش و انجام کلیه‌ی آزمایش‌های مربوط به دیابت را داراست.

 • glucosemeter

  غربالگری دیابت

  یک‌سوم از افراد دیابتی، اطلاعی از بیماری ندارند. برای تشخیص زودهنگام دیابت چه باید کرد؟

 • test-tube-1

  آزمایش HbA1c (A1c)

  تعیین میانگین سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته برای تشخیص ابتلا به پیش‌دیابت و دیابت

 • data

  تست‌های روتین دیابت

  معاینات و آزمایش‌های منظم ضروری برای افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت برای کنترل بیماری

تست تحمل گلوکز خوراکی در دوران بارداری

توصیه می‌شود که خانم‌های باردار بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ بارداری از نظر دیابت بارداری، غربالگری شوند.

با این حال، به جای انجام آزمایش سه ساعته تحمل گلوکز خوراکی، پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند ابتدا با یک تست چالش گلوکز یک ساعته شروع کنید که مجبور نیستید برای آن ناشتایی داشته باشید.

اگر فردی چاق باشد، سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت داشته باشد، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) تشخیص داده شده، داشته باشد یا در حاملگی‌های قبلی دیابت بارداری داشته باشد، چالش یک ساعته گلوکز را می‌توان قبل از هفته ۲۴ انجام داد.

اگر آزمایش نشان دهد که مقادیر گلوکز خون فرد، برابر یا بیشتر از ۱۴۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر (mg/dL) است، نتایج غیر طبیعی است. بعد از این تست، باید آزمایش کامل تحمل گلوکز خوراکی سه ساعته انجام شود. برخی از پزشکان، محدوده مورد نیاز برای انجام آزمایش دوم را تا ۱۳۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر تعیین می‌کنند.

مزایا و معایب تست تحمل گلوکز خوراکی

 • double-check-1
  این تست، حساس‌تر از آزمایش گلوکز خون ناشتا (FPG) است. اغلب زمانی تجویز می‌شود که پزشک فکر می‌کند که فردی مبتلا به دیابت است؛ اما آزمایش FPG معمولی انجام داده است.
 • double-check-1
  می‌تواند به تشخیص زودهنگام مشکلات قند خون کمک کند. این بدان معناست که افراد مبتلا به پیش‌دیابت، اغلب می‌توانند این بیماری را با رژیم غذایی و ورزش درمان کنند و ممکن است نیازی به مصرف دارو نداشته باشند.
 • double-check-1
  این تنها آزمایشی است که می‌تواند به طور قطعی اختلال تحمل گلوکز (IGT) را تشخیص دهد.
 • double-check-1
  در صورت تکرار قند خون غیرطبیعی به پزشک خود اطلاع دهید.

تست تحمل گلوکز خوراکی چقدر دقیق است؟

تست تحمل گلوکز خوراکی بسیار دقیق است. درصد نتایج صحیح مثبت تست (حساسیت) بین ۸۱ تا ۹۳ درصد است. این به مراتب بهتر از FGP است که حساسیتی بین ۴۵ تا ۵۴ درصد دارد.

با این حال، تست تحمل گلوکز خوراکی نیز محدودیت‌هایی دارد:

 • double-check-1
  این آزمایش زمان بر است، افراد را مجبور به ناشتا بودن می‌کند و زمان زیادی می‌برد.
 • double-check-1
  نتایج آزمایش می‌تواند تحت‌تأثیر استرس، بیماری و داروها باشد.
 • double-check-1

  خون پس از جمع‌آوری پایداری کمتری دارد، بنابراین اگر نمونه به‌درستی نگهداری نشود، گاهی اوقات می‌تواند نتایج را تغییر دهد.

خطرات تست تحمل گلوکز خوراکی

تست تحمل گلوکز خوراکی بی‌خطر است. این آزمایش معمولاً یک آزمایش سرپایی است (نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارید).

شما باید چند نمونه خون بگیرید، اما طولی نمی‌کشد و معمولاً به هیچ مشکلی (عوارض) منجر نمی‌شود.

اگر آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را انجام دهید، عوارض جانبی یا خطرات بسیار کمی وجود دارد. برخی افراد در نوشیدن محلول گلوکز خوراکی مشکل دارند. آن‌ها ممکن است احساس تهوع و حتی استفراغ کنند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است آزمایش در آن روز نتواند کامل شود.

افراد در طول آزمایش به دقت زیر نظر گرفته می‌شوند تا مطمئن شوند که حالشان خوب است. اگر قند خونشان پایین باشد (هیپوگلیسمی)، فوراً درمان خواهند شد.

چه کسانی نباید تست تحمل گلوکز خوراکی را انجام دهند؟

در حالی که تست تحمل گلوکز خوراکی برای اکثر افراد بی‌خطر است، دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود برخی افراد نتوانند آن را با خیال راحت انجام دهد.

شما نباید آزمایش تحمل گلوکز خوراکی انجام دهید اگر:

 • double-check-1
  قبلاً مبتلا به دیابت تشخیص داده شده‌اید
 • double-check-1
  به قند یا دکستروز حساسیت دارید
 • double-check-1
  تجربه‌ی فلج هیپوکالمیک (به دلیل سطوح پایین پتاسیم) را دارید.
 • double-check-1
  در حالت نقاهت پس از جراحی هستید
 • double-check-1
  تحت‌فشار روانی شدید هستید

اگر نمی‌توانید آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را انجام دهید، پزشک شما باید از آزمایش‌های دیگری برای بررسی سطح گلوکز خون شما استفاده کند. جایگزین‌های آزمایش تحمل گلوکز خوراکی ممکن است شامل آزمایش خون یا ادرار و یا تست قند خون با گلوکومتر در خانه برای بررسی قند خون یا نظارت بر سطح آن باشد.

قبل از آزمایش

پزشک به شما می‌گوید که چگونه برای آزمایش تحمل گلوکز خوراکی خود آماده شوید.

اگر لازم است قبل از آزمایش ناشتا باشید، می‌توانید شام خود را شب قبل از آزمایش میل کنید، اما تا زمانی که آزمایش را در روز بعد به پایان نرسانید، دیگر نمی‌توانید غذا بخورید.

اگر در روز آزمایش تحمل گلوکز، با حس بیماری از خواب بیدار شدید یا در روزهای منتهی به آن بیمار بودید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نیاز باشد که زمان تست خود را تغییر دهید، زیرا انجام آزمایش تحمل گلوکز خوراکی در زمان بیماری خطرناک است.

زمان‌سنجی

آزمایش‌های تحمل گلوکز خوراکی، معمولاً در صبح برنامه‌ریزی می‌شود؛ زیرا از شب قبل ناشتا بوده‌اید و ممکن است کاملاً گرسنه باشید. پس هر چه زودتر بتوانید آزمایش را انجام دهید، زودتر می‌توانید چیزی بخورید.

بسته به نسخه آزمایشی که انجام می‌دهید، باید سه یا چهار ساعت از روز خود را برای انجام آن وقت بگذارید.

استرس و اضطراب نیز می‌تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد. سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه زودتر به آزمایشگاه برسید تا به خودتان زمان بدهید تا کمی در آن جا بمانید و استراحت کنید.

محل

شما نمی‌توانید تست تحمل گلوکز خوراکی را در خانه انجام دهید. باید به مطب، کلینیک، بیمارستان یا یک مرکز آزمایشگاهی مستقل بروید.

چه چیزی باید بپوشید

در روز آزمایش، لباس آستین کوتاه یا بالاپوشی بپوشید که به شما امکان می‌دهد آستین‌های خود را به راحتی بالا بزنید تا خون گرفته شود. می‌توانید یک سویشرت یا پلیور همراه خود داشته باشید تا در صورت سرماخوردگی آن را بپوشید.

غذا و نوشیدنی

۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، باید خوردن و آشامیدن را متوقف کنید، اما این زمان شامل وقتی است که به خواب می‌روید. در صورت نیاز به مصرف دارو، معمولاً مجاز به خوردن مقداری آب خواهید بود.

به غیر از نخوردن قهوه و صبحانه، می‌توانید روال عادی روزمره خود مانند دوش گرفتن و مسواک زدن را قبل از آزمایش تحمل گلوکز خوراکی انجام دهید.

اگر سیگار می‌کشید، باید در روز آزمایش مصرف آن را قطع کنید و تا زمانی که آزمایش انجام نشده است، دوباره شروع نکنید.

داروها

به پزشک خود در مورد تمام داروها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید اعم از تجویزی، بدون نسخه، تغذیه‌ای، هومیوپاتی یا طب سنتی اطلاع دهید.

برخی داروها بر سطح قند خون شما تأثیر می‌گذارند. اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، ممکن است پزشک‌تان به شما بگوید که قبل از آزمایش تحمل گلوکز، مصرف آن‌ها را متوقف کنید:

 • double-check-1
  داروهای ضدتشنج مانند توپاماکس (توپیرامات) یا دپاکوت (والپروات)
 • double-check-1
  کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون یا مدرول (متیل پردنیزولون)
 • double-check-1
  داروهای ضد‌روان‌پریشی غیرمعمول مانند کلوزاریل (کلوزاپین) یا سروکل (کوتیاپین)
 • double-check-1
  داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای مانند آنافرانیل (کلومیپرامین) یا توفرانیل (ایمی‌پرامین)
 • double-check-1
  آنتی‌بیوتیک‌های کینولون مانند سیپرو (سیپروفلوکساسین) یا لواکین (لووفلوکساسین)
 • double-check-1
  دیورتیک‌ها (قرص‌های ادرارآور)
 • double-check-1
  تجربه‌ی فلج هیپوکالمیک (به دلیل سطوح پایین پتاسیم) را دارید.
 • double-check-1
  سالیسیلات‌ها (از جمله آسپرین)

اگر مطمئن نیستید که می‌توانید داروهای خود را قبل از آزمایش تحمل گلوکز خوراکی مصرف کنید، از پزشک خود در مورد آن سؤال کنید. هرگز بدون صحبت با پزشک، مصرف داروهای خود را قطع نکنید.

در طول آزمایش

تست تحمل گلوکز خوراکی کمی متفاوت‌تر از سایر آزمایش‌های قند خون است.

به عنوان مثال، آزمایش گلوکز ناشتا فقط زمانی که شما برای مدتی غذا نخورده‌اید، سطح قند خون شما را بررسی می‌کند. تست تحمل گلوکز خوراکی هم سطح قند خون ناشتا و هم غیر ناشتا را بررسی می‌کند.

نحوه انجام تست تحمل گلوکز خوراکی بسته به این‌که بزرگسال، کودک یا باردار هستید کمی متفاوت است.

پیش از آزمایش

پس از ثبت‌نام و تأیید اطلاعات بیمه‌ی خود، به اتاق تست منتقل می‌شوید که در آن قد و وزن شما ثبت می‌شود. ممکن است دما و فشار خون شما نیز اندازه‌گیری شود.

در مرحله بعد، از شما خواسته می‌شود که برای اولین خون‌گیری آستین خود را بالا بزنید. مسئول آزمایشگاه که نمونه خون می‌گیرد (فلبوتومیست) یک تکه الاستیک را به دور بازوی شما می‌بندد تا آماده گرفتن خون شما شود.

در طول آزمایش

برای گرفتن نمونه از خون شما، فلبوتومیست یک ورید در ناحیه جلوی آرنج یا مچ دست را انتخاب می‌کند. آن‌ها محل را با یک دستمال ضدعفونی‌کننده، تمیز می‌کنند.

معمولاً برای گرفتن خون از سوزن پروانه‌ای استفاده می‌شود. حدود ۲ میلی‌لیتر خون‌گرفته شده و آزمایش می‌شود تا سطح قند خون ناشتا به دست بیاید.

پس از بیرون آوردن سوزن و پانسمان سوراخ ایجاد شده، محلول گلوکز به شما داده می‌شود تا بنوشید.

نوشیدنی‌های مورد استفاده برای هر نوع آزمایش عبارت‌اند از:

 • double-check-1
  برای تست دو ساعته تحمل گلوکز خوراکی در بزرگسالان:

  محلول ۲۴۰ سی‌سی با ۷۵ گرم شکر

 • double-check-1
  برای آزمایش دو ساعته تحمل گلوکز خوراکی در کودکان:

  دوز قند بر اساس وزن کودک محاسبه می‌شود: ۱.۷۵ گرم شکر به ازای هر کیلوگرم وزن (۱.۷۵ گرم بر کیلوگرم)، با حداکثر دوز ۷۵ گرم.

 • double-check-1
  برای تست تحمل گلوکز خوراکی سه ساعته:

  محلول ۲۴۰ سی‌سی با ۱۰۰ گرم شکر

وقتی نوشیدن محلول را تمام کردید، برای انتظار به بخش پذیرش برمی‌گردید. معمولاً تا زمانی که آزمایش تمام نشده است، اجازه خروج ندارید.

اگر در حال آزمایش دیابت یا پیش‌دیابت هستید، پس از نوشیدن محلول، دو ساعت صبر خواهید کرد. بعد از دو ساعت دوباره خون گرفته می‌شود.

اگر در حال آزمایش دیابت بارداری هستید، یک، دو و سه ساعت پس از اتمام نوشیدن محلول، نمونه خون گرفته می‌شود.

اگر قند خونتان پایین است

در حالی که منتظر هستید، اگر علائم قند خون پایین (هیپوگلیسمی) از جمله ضعف، تعریق، اضطراب، لرزش، رنگ‌پریدگی پوست، گرسنگی یا ضربان قلب نامنظم را دارید، به پرستار اطلاع دهید.

هنگامی‌که تمام نمونه‌های خون گرفته شد، می‌توانید به خانه بروید. با این حال، اگر احساس سبکی سر یا سرگیجه دارید، ممکن است از شما خواسته شود قبل از رفتن به خانه کمی‌ بیشتر صبر کنید تا مطمئن شوید که حال‌تان خوب است.

پس از انجام آزمایش می‌توانید به برنامه و رژیم غذایی عادی خود بازگردید.

بعد از آزمایش

تست تحمل گلوکز خوراکی معمولاً عوارضی ندارد، اما برخی افراد پس از نوشیدن محلول دچار نفخ، حالت تهوع، ناراحتی معده و اسهال می‌شوند. می‌توانید این علائم را با مصرف داروهای ضد‌اسهال بدون نسخه، نوشیدن چای زنجبیل یا جویدن آدامس نعناع کنترل کنید.

ممکن است کمی درد، تورم یا کبودی روی بازوهای خود در جایی که خون گرفته شده است، داشته باشید. اگر در جایی که خون گرفته شده است درد غیرعادی، تورم، خون‌ریزی زیاد دارید یا علائم و نشانه‌های عفونت مانند تب بالا، لرز، تپش قلب، تنفس سریع یا تنگی نفس دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

پیگیری

هنگامی که به طور قطعی دیابت شما تشخیص داده شد، ممکن است نیاز باشد که پزشک شما تشخیص دهد که آیا شما دیابت نوع ۱ یا ۲ دارید.

دیابت نوع ۱ یک اختلال خودایمنی است. در این نوع دیابت، سیستم ایمنی بدن شما به سلول‌های بتای تولیدکننده انسولین در پانکراس حمله می‌کند. پزشک شما می‌تواند آزمایش‌های خونی را برای بررسی اینکه آیا شما آنتی‌بادی‌های اتوآنتی‌بادی مرتبط با بیماری دارید یا نه تجویز کند. آزمایش دیگری به نام آزمایش پپتید C نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

اگر دیابت نوع ۱ دارید، باید به خود انسولین تزریق کنید یا از پمپ انسولین استفاده کنید، وعده‌های غذایی خود را به دقت برنامه‌ریزی کنید و قند خون خود را مرتباً چک کنید یا برای کنترل سطح قند خون خود از یک مانیتور مداوم گلوکز استفاده کنید.

دیابت نوع ۲ یک بیماری خودایمنی نیست. این وضعیتی است که بعداً در زندگی به آن مبتلا می‌شوید؛ زیرا بدن شما به طور معمول به انسولین پاسخ نمی‌دهد یا از آن استفاده نمی‌کند. پزشک در مورد علائم با شما صحبت می‌کند و سطح قند خون شما را بررسی می‌کند تا متوجه شود که آیا دیابت نوع ۲ دارید یا خیر.

برخلاف دیابت نوع ۱ که یک فرد مادام‌العمر دارد، دیابت نوع ۲ گاهی اوقات می‌تواند با ایجاد تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو معکوس شود.

مهم نیست که چه نوع دیابتی دارید، پزشک شما آزمایش‌های دیگری را برای به دست آوردن یک خط مشی پایه انجام خواهد داد که به او در نظارت بر پیشرفت بیماری کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین آزمایشات A1C است که میانگین سطح قند خون شما را در سه ماه گذشته اندازه‌گیری می‌کند.

بسته به نتایج شما، پزشک ممکن است از شما بخواهد که تغییراتی در رژیم غذایی و ورزش خود ایجاد کنید. ممکن است لازم باشد هر سه تا شش ماه یکبار آزمایش خون معمولی انجام دهید.

همچنین ممکن است پزشک شما درمان‌های دارویی مانند متفورمین یا انسولین را برای کمک به کنترل بهتر سطح قند خون توصیه کند. توصیه‌های درمانی فعلی عبارت‌اند از:

 • double-check-1
  برای پیش دیابت:

  مطالعات نشان داده‌اند که ایجاد تغییرات در سبک زندگی بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است. با این حال، برخی از افراد برای کمک به مدیریت قند خون خود نیاز به مصرف دارو دارند. اگر قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد و یا گلوکز خون دو ساعت بعد از غذا بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد، متفورمین توصیه می‌شود.

 • double-check-1
  برای دیابت نوع ۲:

  اگر دیابت نوع ۲ دارید، متفورمین معمولاً اولین داروی خوراکی است که برای کنترل قند خون شما تجویز می‌شود. در صورت لزوم می‌توان دسته‌های دیگری از داروها مانند سولفونیل اوره، مگلیتینیدها، تیازولیدین دیون‌ها، مهارکننده‌های DPP-4 و آگونیست‌های گیرنده GLP-1 را اضافه کرد. اگر تحت درمان خوراکی دوگانه هستید و A1C شما برای دو تا سه ماه بیش از ۷ درصد بوده است، انسولین درمانی باید شروع شود.

 • double-check-1

  برای دیابت بارداری:

  اگر باردار هستید و گلوکز خون ناشتا بیش از ۹۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر و یا گلوکز خون دو ساعت بعد از غذا بالاتر از ۱۲۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد، توصیه می‌شود درمان با انسولین شروع شود.

نتایج به چه معناست

پزشک شما نتایج آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را در عرض دو تا سه روز دریافت خواهد کرد. نتایج آزمون شما شامل محدوده‌های مرجع با مقادیر عددی بالا و پایین خواهد بود.

هر نتیجه‌ای که بین مقادیر بالا و پایین باشد، طبیعی تلقی می‌شود. نتایجی که خارج از محدوده مرجع هستند، می‌توانند به‌طور غیرعادی زیاد (با حرف H در نتایج نشان داده می‌شوند) یا به‌طور غیرعادی پایین (با L  در نتایج نشان داده می‌شوند) مشخص شوند.

نتایج تست تحمل گلوکز خوراکی دو ساعته برای بزرگسالان یا کودکان عبارت‌اند از:

 • double-check-1
  نرمال:

  زیر ۱۴۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

 • double-check-1
  پیش‌دیابت یا  IGT

  ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

 • double-check-1
  دیابت:

  ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر و بالاتر

اگر مقدار گلوکز خون شما بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر باشد، پزشک از شما می‌خواهد آزمایش را دوباره انجام دهید یا از آزمایش دیگری برای تأیید تشخیص دیابت استفاده کنید. اگر هر دو آزمایش مثبت باشد، تشخیص قطعی است.

نتایج تست تحمل گلوکز خوراکی سه ساعته، متفاوت تفسیر می‌شود. برای تفسیر این آزمایش، یک تشخیص اولیه بر اساس یک یا چند مقدار بالای گلوکز در طول یک یا چند مورد از چهار خون‌گیری انجام می‌شود. مقادیر غیرعادی باید با انجام مجدد آزمایش تأیید شوند.

محدوده مرجع طبیعی برای تست تحمل گلوکز خوراکی سه ساعته عبارت‌اند از:

 • double-check-1
  طبیعی در حالت ناشتا:

  کمتر از ۹۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

 • double-check-1
  طبیعی بعد از یک ساعت:

  کمتر از ۱۸۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

 • double-check-1
  طبیعی بعد از سه ساعت:

  کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

 • double-check-1
  طبیعی بعد از دو ساعت:

  کمتر از ۱۵۵ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر

اگر هر یک از مقادیر بالا باشد، آزمایش در هفته چهارم تکرار می‌شود. پس از آزمایش دوم، اگر دو یا چند مقدار بالا باشد، دیابت بارداری به طور قطعی تشخیص داده می‌شود.

دیابت پایان راه نیست!

دیابت، بیماری خطرناک و شایعی است که در کشورهای خاورمیانه از هر ۶ نفر، یک نفر به آن مبتلاست و یک‌سوم از این افراد، اطلاعی از بیماری خود ندارند.

اما این بیماری خطرناک و مادام‌العمر، در صورت تشخیص به‌موقع و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، کاملا قابل‌کنترل است. به‌عنوان یک فرد دیابتی می‌توانید مانند افراد عادی از یک زندگی سالم و بدون محدودیت لذت ببرید، به‌شرطی که توصیه‌های پزشک را در مورد نظارت و درمان به‌درستی انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که نه تنها برای دیابت، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مفید هستند و محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

مجله سلامت دیابت که در حال مطالعه بخشی از آن هستید، اختصاص به معرفی جنبه‌های مختلف این بیماری دارد. توصیه می‌کنیم این مجله را از ابتدا مرور کنید تا در مسیر مبارزه با دیابت موفق‌ باشید.

← مجله سلامت دیابت

مجله تخصصی سلامت دیابت | تهیه و انتشار توسط تیم تولید محتوای تدبیرنگر | با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه