آشنایی با

خطرات احتمالی ناشی از دیابت بارداری

سطح قند خون بالا در صورت درمان نشدن می‌تواند برای شما یا کودک‌تان مشکلاتی ایجاد کند. این‌ها عوارض دیابت بارداری نامیده می‌شوند. اما موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید با انجام دادن آن‌ها این عوارض را کاهش دهید.

انجام

انواع تست‌های تخصصی دیابت در ارومیه

مرکز آزمایشگاهی نانو، یک مرکز مجهز تشخیصی در ارومیه است که آمادگی پذیرش و انجام کلیه‌ی آزمایش‌های مربوط به دیابت را داراست.

 • glucosemeter

  غربالگری دیابت

  یک‌سوم از افراد دیابتی، اطلاعی از بیماری ندارند. برای تشخیص زودهنگام دیابت چه باید کرد؟

 • test-tube-1

  آزمایش HbA1c (A1c)

  تعیین میانگین سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته برای تشخیص ابتلا به پیش‌دیابت و دیابت

 • data

  تست‌های روتین دیابت

  معاینات و آزمایش‌های منظم ضروری برای افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت برای کنترل بیماری

خطرات احتمالی ناشی از دیابت بارداری چیست؟

ابتلا به دیابت بارداری می‌تواند ترسناک و گیج‌کننده باشد. اما با مدیریت صحیح سطح قند خون، احتمال لذت بردن از بارداری سالم و داشتن نوزادی سالم بالا است.

پس از این که تشخیص داده شد که به دیابت بارداری مبتلا هستید، پزشک در مورد سطح هدف دیابت راهنمایی خواهد کرد.

کنترل سطح قند خون و رسیدن به سطح هدف احتمال بروز عوارض را کاهش داده و احتمال بارداری با نوزادی سالم را افزایش می‌دهد. هرچند، اگر دیابت بارداری را به‌خوبی مدیریت نکنید احتمال بروز عوارض خطرناک افزایش می‌یابد.

ادامه یافتن سطح قند خون بالا می‌تواند منجر به:

 • double-check-1
  زایمان سزارین
 • double-check-1
  زایمان القاء‌شده
 • double-check-1
  نوزاد بزرگ بیش‌از‌حد طبیعی که می‌تواند منجر به زایمان دردناک‌تر و نگرانی در مورد سلامت نوزاد شود.
 • double-check-1
  احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲، اضافه وزن و چاقی کودک در آینده افزایش می‌یابد. با رشد کودک، کنترل وزن او، مصرف مواد غذایی سالم و انجام فعالیت‌های بدنی خطر را کاهش می‌دهد.

احتمال کمی نیز وجود دارد که نوزاد در لحظه‌ی تولد بمیرد. اما به یاد داشته باشید که، نگه داشتن سطح قند خون در سطح هدف می‌تواند احتمال این مشکلات را کاهش داده و احتمال بارداری و به دنیا آوردن نوزاد سالم را افزایش دهد.

دیابت بارداری می‌تواند کارکرد جفت را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر جفت آن‌طور که باید کار نکند، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در نوزاد شده و حرکت نوزاد را تحت‌تأثیر قرار دهد. اگر متوجه شدید که تحرک نوزاد کاهش یافته، متوقف شده یا نسبت به قبل تغییر یافته است سریعاً به پزشک یا متخصص زنان و زایمان مراجعه فرمایید.

چگونه از عوارض دیابت بارداری پیشگیری کنیم؟

پزشک اطلاعاتی در مورد مدیریت دیابت بارداری و داشتن حاملگی سالم به شما خواهد داد.

این اطلاعات باید شامل چگونگی بررسی سطح قند خون و سطح هدف شما باشد. همچنین درمورد انتخاب‌های غذایی سالم، اهمیت فعالیت‌های فیزیکی و مصرف دارو‌هایی مانند انسولین راهنمایی خواهد کرد.

دیابت پایان راه نیست!

دیابت، بیماری خطرناک و شایعی است که در کشورهای خاورمیانه از هر ۶ نفر، یک نفر به آن مبتلاست و یک‌سوم از این افراد، اطلاعی از بیماری خود ندارند.

اما این بیماری خطرناک و مادام‌العمر، در صورت تشخیص به‌موقع و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، کاملا قابل‌کنترل است. به‌عنوان یک فرد دیابتی می‌توانید مانند افراد عادی از یک زندگی سالم و بدون محدودیت لذت ببرید، به‌شرطی که توصیه‌های پزشک را در مورد نظارت و درمان به‌درستی انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که نه تنها برای دیابت، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مفید هستند و محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

مجله سلامت دیابت که در حال مطالعه بخشی از آن هستید، اختصاص به معرفی جنبه‌های مختلف این بیماری دارد. توصیه می‌کنیم این مجله را از ابتدا مرور کنید تا در مسیر مبارزه با دیابت موفق‌ باشید.

← مجله سلامت دیابت

مجله تخصصی سلامت دیابت | تهیه و انتشار توسط تیم تولید محتوای تدبیرنگر | با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه