دیابت در نوزادان
(Neonatal diabetes)

دیابت در نوزدان نوعی دیابت است که در نوزادان کوچک‌تر از ۶ ماه تشخیص داده می‌شود.

انجام

انواع تست‌های تخصصی دیابت در ارومیه

مرکز آزمایشگاهی نانو، یک مرکز مجهز تشخیصی در ارومیه است که آمادگی پذیرش و انجام کلیه‌ی آزمایش‌های مربوط به دیابت را داراست.

 • glucosemeter

  غربالگری دیابت

  یک‌سوم از افراد دیابتی، اطلاعی از بیماری ندارند. برای تشخیص زودهنگام دیابت چه باید کرد؟

 • test-tube-1

  آزمایش HbA1c (A1c)

  تعیین میانگین سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته برای تشخیص ابتلا به پیش‌دیابت و دیابت

 • data

  تست‌های روتین دیابت

  معاینات و آزمایش‌های منظم ضروری برای افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت برای کنترل بیماری

دیابت در نوزادان چیست؟

دیابت در نوزادان متفاوت از دیابت شایع نوع ۱ است. همچنین، این نوع دیابت بیماری خودایمنی (بیماری که بدن سلول‌های تولید کننده‌ی انسولین خود را تخریب می‌کند) نیست.

ویژگی‌های کلیدی دیابت در نوزادان:

 • double-check-1
  دیابت در نوزادان به دلیل تغییر در ژنی ایجاد می‌شود که تولید انسولین را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به این معنی که سطح گلوکز (قند) خون در بدن بسیار بالا می‌رود.
 • double-check-1

  ویژگی اصلی دیابت در نوزادان این است که قبل از ۶ ماهگی تشخیص داده می‌شود و دقیقاً تفاوتش با دیابت نوع ۱ به همین علت است؛ زیرا دیابت نوع ۱ نوزادان زیر ۶ ماه را تحت‌تأثیر قرار نمی‌هد.

 • double-check-1

  علاوه‌بر این، ۲۰٪ افراد مبتلا به دیابت نوزادان برخی تأخیر‌هایی در رشد خود تجربه می‌کنند. مانند ضعف عضلانی، مشکل در یادگیری و صرع.

 • double-check-1

  دیابت در نوزادان بسیار نادر است، کمتر از ۱۰۰ نفر در بریتانیا به این نوع دیابت مبتلا هستند.

دو نوع دیابت نوزادی وجود دارد:

گذرا و دائمی.

همان‌طور که از نام این دو پیداست، دیابت نوزادی گذرا تا آخر عمر ماندگار نیست و معمولاً قبل از ۱۲ ماهگی درمان می‌شود. اما بعد‌ها و در دوران نوجوانی دوباره عود می‌کند. ۵۰ تا ۶۰٪ موارد به این نوع دیابت مبتلا هستند. دیابت نوزادی ماندگار همان‌طور که انتظار دارید، تا آخر عمر ادامه دارد و ۴۰ تا ۵۰٪ موارد را شامل می‌شود.

درمان دیابت نوزادان

نزدیک به ۵۰٪ افراد مبتلا به دیابت نوزادان به مصرف انسولین نیازی ندارند و با قرصی به نام گلی‌بن‌کلامید درمان می‌شوند. در ژن KCNJ11 یا ABCC8 این افراد جهش‌هایی رخ داده و به گلی‌بن‌کلامید  بیشتری نسبت به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ نیاز دارند. گلی‌بن‌کلامید علاوه‌بر کنترل سطح گلوکز خون، می‌تواند علائم تأخیر در رشد را نیز بهبود بخشد. مهم است در مورد این که کودک‌تان به دیابت نوزادی مبتلا هست یا نه اطلاع داشته باشید تا از درمان مؤثر بهره ببرید (مانند قطع مصرف انسولین).

تست ژنتیک برای تشخیص دیابت نوزادان

تست ژنتیک برای نوزادانی که قبل از ۹ ماهگی در آنها دیابت تشخیص داده شده است، پیشنهاد می‌شود. تأیید تشخیص با آزمایش ژنتیک مولکولی قبل از ایجاد هر نوع تغییر در درمان ضروری است.

بنابراین، اگر شما یا فزرند‌تان قبل از ۹ ماهگی به دیابت مبتلا شده باشید، از پزشک خود بخواهید تا دیابت نوزادی در کودک را مورد بررسی قرار بدهد.

دیابت پایان راه نیست!

دیابت، بیماری خطرناک و شایعی است که در کشورهای خاورمیانه از هر ۶ نفر، یک نفر به آن مبتلاست و یک‌سوم از این افراد، اطلاعی از بیماری خود ندارند.

اما این بیماری خطرناک و مادام‌العمر، در صورت تشخیص به‌موقع و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، کاملا قابل‌کنترل است. به‌عنوان یک فرد دیابتی می‌توانید مانند افراد عادی از یک زندگی سالم و بدون محدودیت لذت ببرید، به‌شرطی که توصیه‌های پزشک را در مورد نظارت و درمان به‌درستی انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که نه تنها برای دیابت، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مفید هستند و محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

مجله سلامت دیابت که در حال مطالعه بخشی از آن هستید، اختصاص به معرفی جنبه‌های مختلف این بیماری دارد. توصیه می‌کنیم این مجله را از ابتدا مرور کنید تا در مسیر مبارزه با دیابت موفق‌ باشید.

← مجله سلامت دیابت

مجله تخصصی سلامت دیابت | تهیه و انتشار توسط تیم تولید محتوای تدبیرنگر | با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه