آشنایی با

دیابت پنهان خود‌ایمنی
بزرگسالی (LADA)

نوعی دیابت که شامل دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است. بخشی از آن شبیه به دیابت نوع ۱ و بخشی دیگر شبیه به دیابت نوع ۲ است. به همین علت است که برخی آن را دیابت ۵/۱ یا دیابت یک‌دوم می‌نامند.

درحال حاضر به‌عنوان یک نوع دیابت مجزاء طبقه‌بندی نمی‌شود؛ اما مطالعاتی در حال انجام است تا تفاوت آن را از دیابت نوع ۱ و نوع ۲ مشخص کند.

انجام

انواع تست‌های تخصصی دیابت در ارومیه

مرکز آزمایشگاهی نانو، یک مرکز مجهز تشخیصی در ارومیه است که آمادگی پذیرش و انجام کلیه‌ی آزمایش‌های مربوط به دیابت را داراست.

 • glucosemeter

  غربالگری دیابت

  یک‌سوم از افراد دیابتی، اطلاعی از بیماری ندارند. برای تشخیص زودهنگام دیابت چه باید کرد؟

 • test-tube-1

  آزمایش HbA1c (A1c)

  تعیین میانگین سطح قند خون در ۲ تا ۳ ماه گذشته برای تشخیص ابتلا به پیش‌دیابت و دیابت

 • data

  تست‌های روتین دیابت

  معاینات و آزمایش‌های منظم ضروری برای افراد مبتلا به دیابت و پیش‌دیابت برای کنترل بیماری

تشخیص دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی

تشخیص دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی می‌تواند مشکل باشد و در برخی افراد به‌اشتباه دیابت نوع ۲ تشخیص داده می‌شود. اگر به دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی مبتلا هستید، آنتی‌بادی‌هایی در خون خواهید داشت که اغلب در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیز یافت می‌شود. این آنتی‌بادی‌ها به وسیله‌ی آزمایش آنتی‌بادی GADA مشخص می‌شوند. این نوع دیابت در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله تشخیص داده می‌شود.

درمان LADA

درمان این نوع دیابت شامل ترکیب درمان‌های دیابت نوع ۱ و نوع ۲ است. درمان اغلب با دارو‌های خوراکی مانند متفورمین و انسولین شروع می‌شود که با بالا رفتن قند‌ خون شروع به مصرف انسولین می‌کنید. اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید زود‌تر از حد معمول انسولین مصرف خواهید کرد.

در حال حاضر راه‌حل مشخص و مورد تأییدی برای مدیریت دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی وجود ندارد.

اکثر متخصصان موافق هستند که هدف از درمان LADA این است که تولید انسولین را تا زمان ممکن حفظ کنند؛ بنابراین، توصیه می‌شود که درمان انسولین زودهنگام شروع شود.

LADA به‌عنوان یک نوع دیابت جداگانه در نظر گرفته نمی‌شود؛ بنابراین، در زمان درمان مهم‌ترین چیز مصرف دارو‌هایی است که سطح قند‌ خون را به‌درستی مدیریت کنند. این می‌تواند به سلامتی شما در کوتاه‌مدت و دوری از عوارض دیابت در آینده کمک کند.

علائم LADA چیست؟

علائم دیابت پنهان خود‌ایمنی بزرگسالی همانند دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است:

 • double-check-1

  ادرار کردن بیش از حد

 • double-check-1
  احساس تشنگی شدید
 • double-check-1
  خستگی بیش از حد
 • double-check-1
  لاغر تر شدن

اما این علائم با سرعت کم‌تری نسبت به دیابت نوع ۱ و پس از ماه‌ها ظاهر می‌شوند. همچنین، علائم این نوع دیابت نسبت به دیابت نوع ۲ آشکار‌تر و سریع‌تر از حد انتظار ظاهر می‌شوند.

افزایش وزن عامل خطر اصلی ابتلا به دیابت نوع ۲ است، افراد مبتلا به LADA باید وزن سالمی داشته باشند.

دیابت پایان راه نیست!

دیابت، بیماری خطرناک و شایعی است که در کشورهای خاورمیانه از هر ۶ نفر، یک نفر به آن مبتلاست و یک‌سوم از این افراد، اطلاعی از بیماری خود ندارند.

اما این بیماری خطرناک و مادام‌العمر، در صورت تشخیص به‌موقع و رعایت دستورالعمل‌های پزشک، کاملا قابل‌کنترل است. به‌عنوان یک فرد دیابتی می‌توانید مانند افراد عادی از یک زندگی سالم و بدون محدودیت لذت ببرید، به‌شرطی که توصیه‌های پزشک را در مورد نظارت و درمان به‌درستی انجام دهید و تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که نه تنها برای دیابت، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مفید هستند و محدودیتی برای شما ایجاد نمی‌کنند.

مجله سلامت دیابت که در حال مطالعه بخشی از آن هستید، اختصاص به معرفی جنبه‌های مختلف این بیماری دارد. توصیه می‌کنیم این مجله را از ابتدا مرور کنید تا در مسیر مبارزه با دیابت موفق‌ باشید.

← مجله سلامت دیابت

مجله تخصصی سلامت دیابت | تهیه و انتشار توسط تیم تولید محتوای تدبیرنگر | با تأییدیه علمی آزمایشگاه نانوی ارومیه