بارداری پس از سن ۳۵ سالگی

آیا شما نگران بارداری پس از سن ۳۵ سالگی هستید؟ مسائل مرتبط با مادران مسن‌تر را درک کنید و بدانید که برای یک بارداری سالم به چه چیزهایی نیاز است.

اگر شما بیش از ۳۵ سال سن دارید و امیدوار هستید که بارداری سالمی داشته باشید، شما در جای مناسبی هستید. بسیاری از خانمها بارداریشان و به دنیا آوردن کودکانی سالم را تا دهه‌ی سوم زندگیشان و بیشتر از آن به تاخیر می‌اندازند. داشتن مراقبتهای خاص می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا بهترین شروع را تجربه کند.

خطرات را درک کنید

ساعت بیولوژیک حقیقتی در زندگی است، اما در مورد سن ۳۵ سالگی هیچ مسئله‌ی جادویی وجود ندارد. این تنها سنی است که خطرات متنوع، ارزش بحث و بررسی بیشتری را دارند. به عنوان مثال:

 • ممکن است باردار شدن زمان بیشتری ببرد. شما با تعداد محدودی تخمک متولد شده‌اید. هر موقع شما به اواسط یا پایان دهه‌ی سوم زندگیتان می‌رسید، تخمک‌های شما در کمیت و کیفیت کاهش می‌یابند. همچنین تخمکهای زنان مسن‌تر به آسانی تخمک‌های زنان جوان‌تر بارور نمی‌شوند. اگر سن شما بیش از ۳۵ سال است و به مدت شش ماه نتوانسته‌اید که باردار شوید، مشاوره گرفتن از مراقب سلامت خود را مد نظر قرار دهید.
 • احتمال داشتن چندقلو برای شما بیشتر است. شانس داشتن دو قلوها با بالا رفتن سن به خاطر تغییرات هورمونی که می‌تواند منجر به آزاد شدن همزمان چند تخمک شود، زیاد می شود. استفاده از تکنولوژیهای باروری حمایتی -نظیر بارورسازی در محیط آزمایشگاهی- نیز می‌تواند در این امر نقش داشته باشد.
 • احتمال بیشتری دارد که به دیابت بارداری مبتلا شوید. این نوع از دیابت، که فقط دردوره‌ی بارداری رخ می‌دهد، با بالا رفتن سن زنان، شایعتر می‌شود. کنترل دقیق قند خون از طریق رژیم غذایی و فعالیت جسمی ضروری است. گاهی استفاده از دارو نیز مورد نیاز است. اگر بدون درمان رها شود، دیابت بارداری باعث رشد بیش از حد کودک بیش از اندازه‌ی طبیعی می‌شود که خطر آسیب در حین زایمان را بالا می‌برد. همچنین دیابت بارداری می‌تواند خطر نوزاد نارس، فشار خون بالا در حین بارداری و عوارضی برای نوزاد بعد از تولد را افزایش دهد.
 • احتمال بیشتری دارد که به بیماری فشار خون بالا در حین بارداری مبتلا شوید. تحقیقات نشان می‌دهند که فشار خون بالا که در زمان بارداری رخ می‌دهد، در زنان مسنتر شایعتر است. مراقب سلامت شما با دقت فشار‌خون شما و رشد و تکامل نوزاد شما را ارزیابی می‌کند. شما به معاینات بارداری بیشتری نیاز خواهید داشت و ممکن است شما به زایمان قبل از زمان تعیین شده برای پیشگیری از عوارض نیاز داشته باشید.
 • احتمال بیشتری دارد که نوزادی با وزن کم و زایمان زود هنگام داشته باشید. نوزادان نارس به خصوص آنهایی که زودتر به دنیا می‌آیند، اغلب مسائل پیچیده‌ی پزشکی دارند.
 • ممکن است نیاز به سزارین داشته باشید. مادرهای مسن‌تر خطر بیشتری برای داشتن عوارض مرتبط با بارداری دارند که ممکن است منجر به سزارین بشود. مثالی از عوارض زایمان، بسته شدن گردن رحم با جفت است. (placenta pervia)
 • خطر اختلالات کروموزومی بیشتر است. نوزادانی که از مادران مسنتر متولد می‌شوند، خطر بیشتری برای مشکلات کروموزومی خاص نظیر سندروم داون دارند.
 • خطر از دست دادن بارداری بیشتر است. خطر از دست دادن بارداری -سقط جنین- شاید به خاطر داشتن مشکلات پزشکی دیگر یا اختلالات کروموزومی جنین هر چه سنتان بالاتر برود، بیشتر است. تحقیقات نشان می‌دهند که کاهش کیفیت تخمک‌ها در ترکیب با خطر افزایش یافته‌ی مشکلات پزشکی مزمن نظیر فشار خون بالا و دیابت می‌توانند خطر سقط جنین را افزایش دهند. از مراقب سلامت خود درباره‌ی ارزیابی سلامت جنین خود در حین چند هفته‌ی پایانی بارداریتان سوال بپرسید.  

در حالیکه تحقیقات بیشتری نیاز است، تحقیقات نشان می‌دهند که سن مردان در زمان باروری -سن والدین- نیز ممکن است باعث خطرات سلامت برای کودکان بشود.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

انتخابهای سالمی داشته باشید

مراقبت مناسب از خودتان بهترین راهی است که می‌توانید از کودکتان مراقبت کنید. به اصول پایه‌ای توجه خاصی داشته باشید:

 • دکترتان را قبل از باروری ببینید. با مراقب سلامت خود درباره‌ی وضعیت کلی سلامت خود و تغییرات سبک زندگی که ممکن است شانس شما را برای داشتن بارداری سالم و نوزاد سالم بهبود دهند، صحبت کنید. هر نوع نگرانی در مورد باروری یا بارداری را مطرح کنید. در مورد تقویت شرایط خاص باروری سوال بپرسید و انتخاب‌هایی که در صورت داشتن مشکل در باروری می‌توانید داشته باشید.
 • معاینات منظم پیش از زایمان داشته باشید. معاینات منظم پیش از زایمان به مراقب سلامت شما کمک می‌کند تا بر سلامت شما و نوزادتان نظارت کند. هر علامت یا نشانه‌ای را که باعث نگرانی شما می شود، با او مطرح کنید. صحبت با مراقب سلامت باعث آرامش خاطر شما می‌شود.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید. در حین بارداری، شما به فولیک اسید، کلسیم، آهن، ویتامین د و سایر مواد مغذی نیاز خواهید داشت. اگر در حال حاضر رژیم غذایی سالمی دارید، به آن ادامه دهید. خوردن روزانه ویتامین پیش از زایمان -به طور ایده آل از چند ماه قبل از باروری شروع شود- می‌تواند هر نوع کمبودی را جبران کند.
 • به روش عاقلانه‌ای وزنتان را زیاد کنید. کسب وزن مناسب می‌تواند از سلامت نوزاد شما حمایت کند و کم کردن چند کیلوگرم اضافه وزن را بعد از زایمان برای شما آسان می‌کند. با مراقب سلامت خود برای تعیین اینکه چه چیزی برای شما مناسب است، هم‌فکری کنید.
 • فعال بمانید. فعالیت جسمی منظم می‌تواند باعث راحتی و پیشگیری از ناراحتی، تقویت سطح انرژی شما و بهبود سلامت عمومی شما بشود. همچنین با افزایش توان حیاتی و قدرت عضلانی شما می‌تواند به شما کمک کند تا برای زایمان و تولد نوزاد آماده شوید. تایید مراقب سلامت خود را قبل از شروع یا ادامه‌ی یک تمرین فیزیکی بگیرید، به خصوص اگر دارای شرایط خاص زمینه‌ای هستید.
 • از مصرف مواد پر خطر پرهیز کنید. الکل، تنباکو و داروهای غیر قانونی در دوره‌ی بارداری نباید مصرف شوند. مصرف هر نوع دارو یا مکمل را با مراقب سلامت خود هر چه زودتر در میان بگذارید.
 • در مورد آزمایشات پیش از تولد در مورد نقایص کروموزومی بیاموزید. از دکتر خود در مورد غربالگری سلول بدون DNA پیش از تولد (cfDNA)، روشی برای نمایش اختلالات کروموزومی خاص در نوزاد در حال رشد بپرسید. در طی غربالگری سلول بدون DNA پیش از تولد، DNA از مادر و جنین با یک نمونه‌ی خون از مادر گرفته می‌شود و برای احتمال بیشتر ناهنجاری‌های کروموزومی خاص نظیر سندروم داون، تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ مورد غربالگری قرار می‌گیرد. آزمایشات تشخیصی نظیر نمونه گیری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز نیز می‌توانند در مورد کروموزوم‌های جنین شما و خطر اختلالات کروموزومی خاص اطلاعاتی به شما بدهند، اما خطر محدود سقط را به همراه دارند. مراقب سلامت شما در ارزیابی خطر و نفع روش‌ها با شما صحبت می‌کند.

به آینده نگاه کنید

انتخابهایی که امروز دارید -حتی قبل از باروری- می‌توانند اثر ماندگاری بر کودک شما داشته باشند. به بارداری به عنوان فرصتی برای پرورش کودکتان و آماده شدن برای تغییرات پیش رو فکر کنید.

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.