چاقی و بارداری

اضافه‌وزن زیاد و چاقی در دوران بارداری می‌تواند خطرات جدی از جمله دیابت بارداری، اختلال عملکرد قلب، خطر سقط و تولد نوزاد دارای نقایص ژنتیکی به همراه داشته باشد. بسیار مهم است که در تمامی جلسات ویزیت قبل از زایمان شرکت کنید تا سلامت شما و نوزادتان به دقت توسط پزشک بررسی شود.

وزن مادر در دوران بارداری

چاقی زمانی تشخیص داده می‌شود که BMI یا همان شاخص تودۀ بدنی شما برابر با ۳۰ یا بالاتر باشد. برای محاسبۀ شاخص توده بدنی، وزن (بر حسب کیلوگرم) خود را بر قد (بر حسب متر مربع) تقسیم کنید. به عبارت دیگر، می‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

در صورتی که BMI برابر با ۳۰ یا بالاتر دارید و متوجه شدید که باردار هستید، سعی نکنید که در دوران بارداری وزن خود را کاهش دهید؛ کاهش وزن در این دوران، احتمال بروز عوارض را کاهش نمی‌دهد و حتی ممکن است خطرناک هم باشد.

بهترین راه برای حفظ سلامتی خود و نوزادتان، شرکت در تمامی جلسات ویزیت قبل از زایمان است. پزشک و ماما وضعیت شما را به دقت بررسی کرده و در صورت بروز هرگونه مشکل، می‌توان اقدام مناسب را در بهترین زمان ممکن انجام داد.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

ورزش و تغذیه

بسیار مهم است که در این دوران از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی کنید و از ورزش منظم هم غافل نشوید. بهتر است در خصوص تغذیه و ورزش در دوران بارداری با متخصص زنان‌وزایمان مشورت کنید؛ ممکن است برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر، شما را به متخصص تغذیه ارجاع دهند. اما به خاطر داشته باشید که ورزش و فعالیت بدنی متعادل در دوران بارداری به نوزادتان آسیبی نمی‌رساند.

پیشنهاد می‌شود که مصرف منابع غذایی حاوی فیبر (میوه‌ها و سبزیجات) که در بدن انسان هضم نمی‌شوند و به سیری، حجیم‌شدن مدفوع و خروج راحت و پیشگیری از یبوست، کاهش کلسترول خون، کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و برخی از سرطان‌ها کمک می‌کنند را افزایش دهید.

ورزش‌‌هایی مانند شنا یا پیاده‌روی منظم، استفاده از غذاهای سالم و اجتناب از غذاهای ممنوع در دوران بارداری را همواره مدنظر داشته باشید.

در صورتی که قبل از دوران بارداری، ورزش و فعالیت بدنی نداشته‌اید، بهتر است قبل از شروع هرگونه فعالیت بدنی جدید با پزشک یا ماما مشورت کنید.

مراقبت‌های ویژۀ افراد چاق در دوران بارداری

در دوران بارداری به افراد چاق توصیه می‌شود که آزمایش دیابت بارداری انجام بدهند.

ممکن است برای مشورت دربارۀ مواردی از قبیل تسکین درد زایمان به متخصص بیهوشی مراجعه کنید. به احتمال زیاد، زایمان شما با کمک ابزارهای خاص (فورسپس، ونتوز) یا به صورت سزارین انجام خواهد شد. توجه داشته باشید که ممکن است انجام بی‌حسی اپیدورال برای افراد باردار و چاق دشوار باشد؛ متخصص بیهوشی با ایجاد بی‌حسی ناحیه‌ای در پایین کمر، درد این ناحیه را در طول زایمان طبیعی یا جراحی سزارین از بین می‌برد (درحالی‌که شما در این مدت کاملاً هوشیار هستید). در این روش، داروی بی‌حسی از طریق کاتتر که لوله‌ای بسیار نازک، منعطف و توخالی است، در فضای بیرونی نخاع و مایع نخاعی به طور مداوم تزریق می‌شود.

در مورد گزینه‌هایی که برای زایمان پیش‌روی شماست، با پزشک یا ماما صحبت کنید. ممکن است به شما توصیه شود که برای دریافت مراقبت‌های تخصصی به یک مرکز درمانی پیشرفته و مجهز مراجعه کنید.

مشکلات احتمالی چاقی در دوران بارداری برای مادر

چاقی و اضافه‌وزن، احتمال بروز عوارض را در شما و نوزادتان افزایش می‌دهد. هر اندازه که شاخص تودۀ بدنی شما بالاتر باشد، احتمال بروز عوارض زیر بیشتر خواهد شد:

 • check-box
  لخته‌شدن خون
 • check-box
  احتمال دیستوشی شانه نوزاد
 • check-box
  خون‌ریزی بیش‌تر از حد طبیعی پس از زایمان
 • check-box
  سقط جنین
 • check-box
  دیابت بارداری
 • check-box
  فشارخون بالا و پره‌اکلامپسی

مشکلات احتمالی چاقی در دوران بارداری برای نوزاد

ممکن است نوزاد دچار زایمان زودرس (قبل از هفتۀ ۳۷) شود. هم‌چنین احتمال مرده‌زایی نیز افزایش می‌یابد.
ضمناً احتمال بیشتری وجود دارد که نوزاد شما به اختلالاتی مانند اسپینا بیفیدا مبتلا شود.
به عنوان نکتۀ پایانی باید بگوییم که هر چند چاقی، احتمال بروز مشکلات گفته‌شده را افزایش می‌دهد اما به خاطر داشته باشید که بیشتر بارداری‌ها با تولد نوزادی سالم به پایان می‌رسند؛ بنابراین، آرامش خودتان را حفظ کرده و نگران نباشید.

سایر مقالات مرتبط بخش بارداری در شرایط خاص

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.