بارداری و دیابت

اگر دیابت دارید و باردار شدید، باید به فکر داشتن یک کودک سالم باشید. اما برخی از عوارض احتمالی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید.

اگر قبل از بارداری، ابتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ در شما تشخیص داده شده باشد، اطلاعات این صفحه به شما مرتبط است.

این مطلب، دیابت حاملگی، یعنی قندخون بالا که در دوران بارداری ایجاد می‌شود و معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می‌رود را پوشش نمی‌دهد.

چه معنایی برای شما دارد

اگر دیابت نوع ۱ یا ۲ دارید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به موارد زیر باشید:

  • نوزاد بزرگ: خطر زایمان سخت و نیاز به سزارین برای زایمان را افزایش می دهد.
  • سقط جنین

افراد مبتلا به دیابت (چه باردار باشند و چه نباشند)، در معرض خطر ابتلا به مشکلات چشم (رتینوپاتی دیابتی) و کلیه‌ها (نفروپاتی دیابتی) هستند.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکن است به کتواسیدوز دیابتی مبتلا شوند که در آن مواد شیمیایی مضری به نام کتون در خون تجمع می‌یابد.

بارداری می‌تواند خطر ابتلا به این مشکلات را افزایش دهد یا مشکلات موجود را تشدید کند.

چه معنایی برای کودک شما دارد

اگر دیابت نوع ۱ یا ۲ دارید، ممکن است کودک‌تان در معرض خطر بیشتری برای این موارد باشد:

 

  • داشتن مشکلات سلامتی در مدت کوتاهی پس از تولد، مانند مشکلات قلبی و تنفسی و نیاز به مراقبت در بیمارستان
  • ابتلا به چاقی یا دیابت در مراحل بعدی زندگی

همچنین احتمال اینکه کودک شما با نقایص مادرزادی به ویژه ناهنجاری‌های قلب و سیستم عصبی به دنیا بیاید یا مرده به دنیا بیاید و یا بلافاصله پس از تولد بمیرد، کمی بیشتر است.

اما مدیریت درست دیابت، قبل و در طول بارداری، به کاهش این خطرات کمک می‌کند.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

کاهش خطرات

بهترین راه برای کاهش خطرات برای شما و کودک‌تان این است که قبل از باردار شدن، دیابت خود را به خوبی کنترل کنید. بنابراین، در حالت ایده آل، بارداری باید برنامه ریزی شود.

قبل از شروع اقدام برای بچه دار شدن، از پزشک عمومی یا متخصص دیابت (دیابتولوژیست) راهنمایی بخواهید. برای حمایت باید به کلینیک دیابت قبل از بارداری مراجعه کنید.

باید هر ماه یک آزمایش خون به نام آزمایش HbA1c انجام دهید که میزان گلوکز خون شما را اندازه‌گیری می‌کند.

بهتر است سطح آن قبل از باردار شدن، بیشتر از ۶.۵٪ نباشد. اگر نمی‌توانید سطح آن را به زیر ۶.۵٪ برسانید، سعی کنید آن را تا حد امکان به آن نزدیک کنید تا خطر عوارض برای شما و کودک‌تان کاهش یابد.

اگر سطح گلوکز خون شما بالاتر از ۱۰ درصد است، تیم مراقبت باید به شما اکیداً توصیه کند که تا زمانی که سطح آن کاهش نیافته است، برای داشتن نوزاد اقدام نکنید.

باید تا زمانی که قند خون خود را تحت کنترل درآورید، از داروهای ضد بارداری استفاده کنید. یک پزشک عمومی یا متخصص دیابت می‌تواند در مورد بهترین روش انجام این کار، به شما مشاوره دهد.

اگر دیابت نوع ۱ دارید، برای بررسی کتواسیدوز دیابتی، باید نوارهای تست و یک مانیتور برای آزمایش سطح کتون خون به شما داده شود. اگر سطح گلوکز خون شما بالا است، یا اگر بیمار هستید و یا اسهال دارید، باید از آن‌ها استفاده کنید.

فولیک اسید

اگر دیابت دارید و در تلاش برای باردارشدن هستید، باید هر روز (و تا هفته ۱۲ بارداری)، ۵ میلی‌گرم فولیک اسید مصرف کنید. این دوز را باید پزشک تجویز کند، زیرا نمی‌توانید قرص‌های ۵ میلی‌گرمی را بدون نسخه از داروخانه یا فروشگاه خریداری کنید.

مصرف فولیک اسید به جلوگیری از نقایص مادرزادی کودک‌ مانند مهره شکاف‌دار کمک می‌کند.

درمان دیابت در بارداری

ممکن است پزشکان، تغییر برنامه درمانی در دوران بارداری را به شما توصیه کنند.

اگر برای کنترل دیابت خود قرص مصرف می‌کنید، معمولاً به شما توصیه می‌شود که به تزریق انسولین، چه با یا بدون دارویی به نام متفورمین، روی بیاورید.

اگر قبلاً از تزریق انسولین برای کنترل دیابت خود استفاده می‌کردید، ممکن است لازم باشد انسولین خود را به نوع دیگری تغییر دهید.

اگر داروهای دیگری برای بیماری‌های مرتبط با دیابت، مانند فشارخون بالا مصرف می‌کنید، ممکن است لازم باشد این داروها را تغییر دهید.

بسیار مهم است که در هر قرار ویزیتی که برای شما گذاشته شده است، شرکت کنید تا تیم مراقبت شما بتواند وضعیت شما را تحت نظر داشته باشد و نسبت به هر تغییری که می‌تواند بر سلامت شما یا کودک تأثیر بگذارد، واکنش نشان دهد.

در دوران بارداری باید مرتباً سطح گلوکز خون خود را کنترل کنید، به خصوص از آن‌جایی که حالت تهوع و استفراغ در بارداری (به عنوان “بیماری صبحگاهی” شناخته می‌شود، اگرچه ممکن است در هر زمانی از روز اتفاق بیفتد) می‌تواند بر روی آن‌ها تأثیر بگذارد. پزشک عمومی یا ماما می‌توانند در این مورد به شما مشاوره دهند.

پایین نگه داشتن سطح گلوکز خون ممکن است به این معنی باشد که حملات افت قند خون (هیپوگلیسمی) بیشتری داشته باشید. این حملات برای کودک شما بی ضرر هستند، اما شما و همسرتان باید بدانید که چگونه با آن‌ها کنار بیایید. با پزشک یا متخصص دیابت خود صحبت کنید.

زایمان و تولد

اگر دیابت دارید، اکیداً توصیه می‌شود که در بیمارستان با حمایت یک تیم زایمان و تحت سرپرستی مشاور، زایمان کنید.
پزشکان شما ممکن است توصیه کنند که زایمان شما زودتر شروع شود (زایمان القایی). این به این دلیل است که اگر بارداری شما برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است خطر ایجاد عوارض برای شما یا کودک‌تان افزایش یابد.
اگر جنین شما بزرگتر از حد انتظار باشد، پزشکان ممکن است در مورد گزینه‌های موجود برای زایمان صحبت کنند و ممکن است سزارین را پیشنهاد کنند.
گلوکز خون شما باید در هر ساعت در طول زایمان و تولد، اندازه‌گیری شود. در صورت وجود مشکل، ممکن است به صورت قطره‌ای، انسولین و گلوکز از طریق بازو به شما داده شود.

 

بعد از تولد

به نوزاد خود در اسرع وقت پس از تولد (در عرض ۳۰ دقیقه) شیر دهید تا به حفظ قند خون او در سطح ایمن، کمک کند.
نوزاد شما چند ساعت پس از تولد، آزمایش خون پاشنه پا (یا آزمایش لکه گذاری خون نوزاد) انجام خواهد داد تا بررسی شود که آیا سطح گلوکز خون او، خیلی پایین است یا خیر.
اگر نتوان گلوکز خون کودک را در سطح ایمن نگه داشت و یا اگر نوزاد در تغذیه مشکل دارد، ممکن است نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشد. ممکن است، نوزاد شما نیاز داشته باشد که برای افزایش گلوکز خونش از طریق لوله و یا با قطره چکان تغذیه شود.
پس از بارداری، برای کنترل گلوکز خون خود به مقادیر زیاد انسولین نیاز ندارید. شما باید بتوانید انسولین خود را به دوز قبل از بارداری کاهش دهید یا به قرص‌هایی که قبل از بارداری مصرف می‌کردید، برگردید. در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.
قبل از رفتن به خانه و در معاینه هفته ششم پس از زایمان، باید آزمایشی برای بررسی سطح گلوکز خون، برای شما تجویز شود. همچنین باید توصیه‌هایی در مورد رژیم غذایی و ورزش به شما داده شود.

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.