بیماری ارثی قلبی و بارداری

به طور تقریبی از هر ۱۰۰۰ نوزاد، ۸ کودک با مشکلی در قلبشان به دنیا می‌آیند. گاهی به این عارضه، اختلال قلبی، بیماری ارثی قلبی یا نقص ارثی قلبی گفته می‌شود.

اگر شما با اختلالی در قلبتان به دنیا آمده‌اید و جراحی موفقیت آمیزی برای اصلاح آن داشته‌اید، به احتمال زیاد شما دارای زخم‌هایی روی قلبتان هستید. این امر ممکن است شما را به عفونت‌ها یا داشتن ضربان قلب نامنظم مستعد کند.

اگر شما بیماری قلبی دارید، می‌توانید بارداری موفقی داشته باشید، اما بارداری، قلب شما را در سختی قابل توجهی قرار می‌دهد. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد مشکل بشود، بنابراین قبل از اینکه باردار شوید یا هر زمان که متوجه شدید باردار هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

به دکتر متخصص قلب بروید

اگر شما با مشکل قلبی به دنیا آمده‌اید و قصد باردار شدن دارید، قبل از اینکه باردار شوید، با متخصص قلب خود صحبت کنید.
اگر شما برای بیماری قلبی ارثی خود تحت درمان بوده‌اید، ممکن است برای سالها به متخصص قلب مراجعه نکرده باشید. بنابراین اگر قصد بارداری دارید یا باردار هستید، معاینات منظم مهم هستند.
اگر متخصص قلب ندارید، از یک دکتر عمومی بخواهید تا شما را به دکتر متخصص قلب ارجاع دهد.


دکتر شما می‌تواند درباره‌ی این مسائل با شما صحبت کند:

 • list
  هر نوع دارویی که مصرف می‌کنید و اینکه آیا ممکن است به تغییر دوز در زمان بارداری نیاز باشد یا خیر
 • list
  اینکه قلب شما چطور ممکن است بر بارداری شما اثر بگذارد
 • list
  اینکه بارداری چطور ممکن است بر شرایط قلب شما اثر بگذارد
 • naNO-ATTENTION

  از قطع مصرف داروی خود قبل از صحبت کردن با پزشکتان بپرهیزید.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

مراقبت‌های شما در زمان بارداری

شما به بخش زایشگاه بیمارستان برای مراقبت گروهی ارجاع داده خواهید شد. (گروه شامل متخصص قلب، متخصص زنان و زایمان و ماما می‌شود.)

ممکن است شما بتوانید به درمانگاه قلب مخصوص خانمهای باردار در منطقه‌تان رجوع کنید. از دکتر عمومی خود در مورد جزییات سوال بپرسید یا با بنیاد Somerville تماس بگیرید – یک بنیاد خیریه برای بیماران رشد یافته با نقص موروثی قلبی.

متخصص قلب بیماری نقص ارثی قلبی شما را ارزیابی خواهد کرد و مراقبت شما را به همراه خودتان برنامه ریزی می‌کند. پیش بینی اثر بیماری قلبی ارثی بر بارداری شما دشوار است، زیرا هر فردی متفاوت است.

تنها راه برای تخمین خطر شما و تعیین عوارضی که ممکن است در حین بارداری داشته باشید، معاینه‌ی دقیق توسط متخصص است.

مهم است که بدانید چه مشکلاتی می‌توانند بروز کنند. بر اساس نوع بیماری قلبی ارثی که دارید، ممکن است مایع در ریه‌های شما احتباس کند، نارسایی قلبی یا آریتمی (ضربان قلب نامنظم/ یا سریع) رخ دهد.

نوزاد شما

بیماری قلبی شما می‌تواند بر نوزاد شما اثر بگذارد. اگر قلب شما با کفایت لازم نتپد و اکسیژن و مواد غذایی کمتری به جفت و نوزاد در حال رشد شما برسد، نوزاد شما ممکن است کوچکتر بشود.

نوزادان ممکن است به صورت نارس متولد شوند. شما به تصویربرداریهای منظم در طی بارداری فرستاده می‌شوید تا مطمین شوید که نوزادتان به صورت طبیعی و سالم در حال رشد است.

بر حسب بیماری قلبی ارثی شما، احتمال این وجود دارد که نوزادتان نیز این بیماری را به ارث ببرد. به عنوان مثال، اگر شما سندرم مارفان را داشته باشید، از هر دو مورد، ۱ شانس وجود دارد که نوزاد شما نیز به این بیماری مبتلا باشد.

بنیاد انگلیسی قلب برای والدینی که نوزادی با بیماری قلبی موروثی دارند، راهنماهایی دارد.

شما نیاز دارید تا در حد امکان از بیماری خود مطلع باشید، بنابراین نوزاد شما در صورت لزوم در زمان تولد مراقبتهای ویژه را می‌تواند دریافت کند.

بسیاری و نه همه‌ی بیماریها در حین بارداری در نوزاد متولد نشده قابل شناسایی هستند. مدیریت بارداری شما در آینده و مراقبت از نوزاد شما با شما در جریان گذاشته خواهد شد و یک متخصص قلب کودکان (متخصص قلب اطفال) در مورد انتخابهای شما در زمان تولد نوزادتان با شما مشاوره خواهد کرد.

درمان و خود مراقبتی

درمانی که شما دریافت می‌کنید، به شرایط شما وابسته است. متخصص قلب شما برنامه‌ی مراقبتی پیش از تولد با جزییات کامل را در اختیار شما می‌گذارد.

این امر می‌تواند به معنای تغییر داروهایی که مصرف می‌کردید، باشد. به عنوان مثال، مهارکننده های ACE (گروهی از داروها که برای درمان نارسایی قلبی مصرف می‌شوند) در حین بارداری توصیه نمی‌شوند. متخصص شما این موارد را با شما در میان می‌گذارد.

بدون مشورت با پزشکتان به صورت خودسرانه مصرف داروهایتان را قطع نکنید.

در حین بارداریتان هر مشورتی را که پزشکتان در مورد مدیریت شرایطتان به شما می‌دهد، دنبال کنید. تمرین بدنی با اثر کم نظیر شنا و پیاده‌روی به طور معمول ایده‌ی خوبی برای متناسب نگه داشتن شما هستند، اما همیشه با ماما یا دکتر قبل از شروع کردن هر برنامه‌ی تمرینی صحبت کنید.

زایمان و تولد

با تیم مراقبت از سلامتتان در مورد انتخابهای محل زایمانتان صحبت کنید. این امر بهتر است شامل یک متخصص قلب با تجربه در درمان نارسایی قلبی در بارداری بشود.

ممکن است به شما توصیه شود که در بیمارستان زایمان کنید.

بر حسب نوع و شدت نارسایی قلبی، القای زایمان ممکن است به خاطر تاثیر داروهای به کار رفته روی قلب توصیه نشوند.

به طور معمول بهترین کار صبر کردن برای زایمان طبیعی است، (زایمانی که به صورت طبیعی شروع می شود.) مگر اینکه نوزاد مجبور به زایمان زودرس به خاطر حال ناخوش مادر یا عدم رشد طبیعی نوزاد بشود.

شما به صورت خودکار تشویق به داشتن جراحی سزارین نمی‌شوید، زیرا نارسایی قلبی دارید. این بسته به نوع و وخامت نارسایی قلبی شما دارد. تیم مراقبت از سلامت شما تمام انتخابهایتان را با شما در میان می‌گذارند.

با این حال، ممکن است که توصیه بشود که زایمانی بدون درد داشته باشید که به معنای داشتن بی حسی اپیدورال است و دکتر شما ممکن است از پنسها و یا زایمان در خلا (ventouse) برای کمک به شما در حین زایمان استفاده کند، زیرا این امر از سختی فشار دادن نوزاد به بیرون جلوگیری می‌کند.   

همراه با شما در مسیر سلامتی مادر و فرزند

بارداری، دورانی شگفت‌انگیز در زندگی خانوادگی است که موجی از خوشبختی و امید را با خود به‌همراه دارد.

اطمینان از سلامت مادر و فرزند در این مسیر، نیازمند مراقبت و نظارت منظم توسط مادر، اطرافیان، و همچنین تیم پزشکی است. در تمام این مسیر برای سنجش سلامتی شما و نوزادی که در آینده به خانواده شما خواهد پیوست، آزمایشگاه نانو در ارومیه همواره در کنار شماست.

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات شما در زمینه بارداری و رزرو وقت آزمایش برای شما عزیزان هستند.