آزمایش خون بارداری

آزمایش خون می‌تواند با بررسی وجود هورمون گنادوتروپین کوریونیک انسانی (hCG)، بارداری را تایید کند. این آزمایش نسبت به آزمایش ادرار حساس‌تر بوده و می‌تواند بارداری را زودتر تشخیص دهد. آزمایش‌های خون بارداری، در صورت وجود ۱ تا ۲ mIU/mL (واحد اندازه‌گیری هورمون hCG) هورمون در خون، نتیجۀ مثبت به همراه خواهند داشت؛ در حالی که برای مثبت‌شدن نتیجۀ آزمایش ادرار نیاز به وجود ۲۰ تا ۵۰ mIU/mL هورمون در ادرار است.

دلایل انجام آزمایش خون بارداری

آزمایش‌های بارداری خون حساس‌تر از آزمایش‌های ادرار هستند. این آزمایش‌ها معمولاً برای کسانی که با ناباروری مواجهند یا مشکوک به سقط جنین هستند، نیز بسیار مناسب است.

  • naNO-ATTENTION

    آزمایش خون می‌تواند حاملگی را ۹ روز پس از لقاح تایید کند. آزمایش‌ ادرار حداقل ۱۰ روز یا بیشتر برای تایید بارداری به زمان نیاز دارد.

آزمایش خون بارداری به درخواست پزشک و در آزمایشگاه انجام می‌شود. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای انجام هر نوع آزمایش بارداری تا زمانی که پریود نشوید، صبر کنید؛ این امر باعث می‌شود که نتیجه‌ای دقیق به دست بیاید. آزمایش زود‌هنگام می‌تواند نتیجۀ منفی کاذب به دنبال داشته باشد. بر خلاف آزمایش‌های بارداری خانگی، باید منتظر بمانید تا آزمایشگاه، نتیجه آزمایش خون را اعلام کند.

آزمایش کیفی و آزمایش کمّی

دو نوع آزمایش خون بارداری وجود دارد:

آزمایش کمّی سرم خون

این آزمایش با عنوان آزمایش beta hCG نیز شناخته می‌شود و میزان دقیق هورمون hCG در خون را اندازه‌گیری می‌کند. از آ‌ن‌جا که این آزمایش می‌تواند مقادیر اندک hCG را نیز تشخیص دهد، بسیار دقیق است. پزشکان از این آزمایش به همراه سونوگرافی برای تشخیص سقط جنین زودهنگام استفاده می‌کنند.

آزمایش کیفی سرم خون

این آزمایش، وجود یا عدم وجود hCG را تأیید می‌کند و نتیجۀ آن، یا پاسخ بله (باردار هستید) خواهد بود یا پاسخ خیر (باردار نیستید). دقت آزمایش کیفی hCG خون مشابه دقت آزمایش ادرار خانگی است.

نیاز به مشاوره درمورد بارداری دارید؟

همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند.

همچنین در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

نتیجۀ منفی و مثبت کاذب

آزمایش ادرار به اندازۀ آزمایش خون بارداری (۹۹%) دقیق است اما به شرطی که پس از مدت‌زمان توصیه‌شده انجام شود. هورمون  HCG در مراحل اولیۀ بارداری در هر دو روز دو برابر می‌شود. در صورتی که ادرار رقیق شده باشد یا آزمایش خیلی‌زود انجام شود، آزمایش ادرار می‌تواند نتیجۀ منفی کاذب به همراه داشته باشد. همان‌طور که آزمایش ادرار خانگی ممکن است نتیجۀ کاذب داشته باشد، آزمایش خون نیز می‌تواند نتیجه مثبت یا منفی کاذب به همراه داشته باشد.

اگر آزمایش خون بارداری خیلی زود انجام شود، ممکن است نتیجۀ منفی کاذب (نتیجه منفی است اما باردار هستید) به دنبال داشته باشد. ممکن است مقادیر کافی hCG در خون برای تشخیص بارداری وجود نداشته باشد. اگر فکر می‌کنید که نتیجۀ منفی کاذب به خاطر انجام زودهنگام آزمایش بوده است، پزشک از شما می-خواهد که بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت، آزمایش را تکرار کنید.

توجه داشته باشید که در صورت وجود بیماری تروفوبلاستیک بارداری، ممکن است نتیجۀ آزمایش خون، منفی کاذب شود. در این حالت، آزمایشگاه قبل از انجام آزمایش، باید نمونه را رقیق کند تا نتیجه‌ای دقیق به دست آید.

موارد مثبت کاذب (نتیجۀ آزمایش مثبت است اما باردار نیستید) به‌ندرت اتفاق مشاهده می‌شود. در صورت مصرف داروهای حاوی هورمون hCG (برخی از داروهای درمان ناباروری) و یا برخی مشکلات دیگر، ممکن است نتیجۀ مثبت کاذب به دست آید. علل احتمالی کاذب‌بودن نتیجۀ مثبت آزمایش شامل موارد زیر است:

  • ‌وجود آنتی‌بادی‌های هتروفیل در خون (آنتی‌بادی‌های موجود در خون که به دلیل قرار‌گرفتن در معرض برخی فرآورده‌های حیوانی ایجاد می‌شوند)
  • انتقال خون یا پلاسما
  • مصرف hCG برای کاهش وزن، دوپینگ یا درمان باروری
  • کمبود پادتن A یا همان IgA
  • نارسایی کلیه
  • عوامل روماتوئید
  • برخی‌از انواع سرطان

خطرات احتمالی

خطرات بسیار کمی برای انجام آزمایش خون بارداری وجود دارد. در آزمایش خون بارداری مانند سایر آزمایش‌های خون، ممکن است عوارضی از جمله احساس سبکی سر، ضعف، خون‌ریزی زیاد، عفونت، کبودی در محل سوزن و هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) داشته باشید.

از آن‌جایی که اندازۀ رگ‌ها و شریان‌ها در هر فرد (و در هر طرف بدن) متفاوت است، ممکن است گرفتن نمونۀ خون از برخی افراد سخت‌تر باشد. برای به‌دست‌آوردن مقدار خون موردنیاز، ممکن است نیاز به چند سوراخ برای یافتن محل رگ داشته باشید.

معایب آزمایش خون بارداری

حتی اگر آزمایش خون زودتر از آزمایش ادرار انجام شود، نتیجۀ آن دیرتر از آزمایش ادرار آماده خواهد شد. زمان‌بندی اعلام نتایج در آزمایشگاه‌های مختلف، متفاوت است و می‌تواند از یک ساعت تا چند روز متغیر باشد.

آزمایش‌های خون بارداری در آزمایشگاه انجام شده و وقت بیشتری از شما می‌گیرند. آزمایش خون نسبت به آزمایش‌های خانگی گران‌تر است. این که چند روز منتظر بمانید و آزمایش بارداری خانگی را انجام دهید، برای شما راحت‌تر خواهد بود.

نکته پایانی

انتظار برای مشخص‌شدن این که باردار هستید یا خیر، سخت و در عین حال همراه با اضطراب است. بهتر است به توصیه‌های پزشک عمل کرده و از انجام زودهنگام آزمایش بپرهیزید. آزمایش ادرار خانگی و آزمایش خون در صورتی که مطابق دستورالعمل‌های پزشک انجام نشوند، اطلاعات غلط به شما خواهند داد. در صورتی که نگران هستید و از صحت و دقت نتیجۀ منفی یا مثبت اطمینان ندارید، با پزشک خود در مورد انجام آزمایش‌های بیشتر برای تأیید نتایج مشورت کنید.

سایر مقالات مرتبط بخش تست بارداری

چارت مراحل بارداری

با مقالات تخصصی بارداری در کنار شما عزیزان هستیم دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید ، مرحله به مرحله از پیش از بارداری تا حتی بعد از تولد فرزندتان شما راهنمایی ما را خواهید داشت. همکاران ما در آزمایشگاه نانو ارومیه با شماره تلفن‌های ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۳ و ۰۴۴۳۳۴۵۷۹۹۶ و یا از طریق واتساپ با شماره ۰۹۱۴۸۰۵۲۷۲۴ منتظر دریافت سؤالات و رزرو وقت آزمایش و راهنمایی شما عزیزان هستند. 

در آزمایشگاه نانو برای دریافت نتیجه آزمایش، نیازی به مراجعه حضوری نیست و در صورت درخواست، نتیجه به‌صورت الکترونیکی به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.