آشنایی با

دیابت نوع دو و انسولین

نزدیک به یک‌چهارم از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ از انسولین استفاده می‌کنند. در صورتی که شما نیز به دیابت نوع دو مبتلا شده و برای‌تان انسولین تجویز شده است این به معنی ابتلای شما به دیابت نوع ۱ نیست. شما همچنان به دیابت نوع ۲ مبتلا هستید و فقط روش درمانی‌تان تغییر پیدا کرده است.

از انسولین در چه نوع دیابتی استفاده می شود؟

از انسولین برای درمان دیابت نوع دو استفاده می‌شود زیرا انسولینی که در بدن ساخته می‌شود یا به‌طور مؤثر عمل نمی‌کند که به آن مقاومت به انسولین گفته می‌شود و یا این که در برخی از حالاتِ مقاومت به انسولین است، پانکراس برای جبران این مورد، انسولین بیشتری تولید می‌کند اما به‌مرور زمان، پانکراس آسیب‌دیده و انسولین کمتری تولید خواهد کرد. به همین دلیل از انسولین به‌عنوان درمانی برای دیابت نوع دو استفاده می‌شود.

اگر به‌عنوان دارو به انسولین نیاز دارید، این تقصیر شما نبوده و به معنی عدم‌توانایی شما در کنترل دیابت خود نیست. این تنها، دارو برای کمک به حفظ سلامتی شما است و ممکن است انسولین بهترین گزینه‌ی درمانی برای شما باشد.

انسولین به حفظ سطح قند خون کمک می‌کند و برای کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت بسیار مهم است.

چه زمانی نیاز به انسولین دارید؟

زمانی که به دیابت نوع دو مبتلا می‌شوید، فوراً نیازی به مصرف انسولین نیست مگر این که سطح قند خون شما بسیار بالا باشد. از انسولین می‌توان به مدت‌کوتاه و برای کاهش سطح قند خون استفاده کرد.

همچنین در صورتی که سایر دارو‌ها تأثیری در مدیریت قند خون فرد نداشته و یا در کل برای او مناسب نباشند نیز از انسولین کمک گرفته می‌شود.

برخی از افراد در صورتی که در کنترل قند خون خود به مشکل بر می‌خورند باید در محدوده‌ای از زندگی خود مثلاً در دوران بارداری، در صورت ابتلا به بیماری‌های وخیم و یا پس از جراحی، از انسولین استفاده کنند.

باید به یاد داشته باشید، زمانی که از انسولین استفاده می‌کنید به پزشک مراجعه کرده و برای مدیریت بیماری خود انتخاب‌های سالمی بکنید. ورزش منظم و تغذیه‌ی سالم می‌تواند عوارض ناشی از دیابت را کاهش بدهد.

یکی از عوارض استفاده از انسولین در برخی افراد، افزایش وزن است. سازش با این مورد به همراه اطلاع از ابتلای خود به دیابت نوع دو و یا تغییر در روش درمانی برای برخی افراد ممکن است کمی سخت باشد. برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سؤال‌های خود توصیه می‌کنیم، با پزشک خود در ارتباط باشید.