آشنایی با

آزمایش‌های تشخیص دیابت بارداری

آزمایش‌های بارداری معمولاً بین هفته‌های ۲۴ تا ‌۲۸ بارداری انجام می‌گیرد. اگر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستید، پزشک ممکن است آزمایش دیابت بارداری را پس از اولین ملاقات تجویز کند.

دیابت بارداری چگونه توسط پزشکان تشخیص داده می‌شود؟

پزشکان از آزمایش خون برای تشخیص دیابت بارداری استفاده می‌کنند. ممکن است آزمایش چالش گلوکز (GCT) یا آزمایش تحمل گلوکز خوراکی را با هم و یا به‌تنهایی انجام دهید. این آزمایش‌ها نشان می‌دهند که بدن‌تان چگونه از گلوکز استفاده می‌کند.

آزمایش چالش گلوکز (GCT)

احتمالاً، این آزمایش در ابتدا انجام گیرد. نام دیگر این آزمایش خون، «تست غربالگری گلوکز» است. در این آزمایش پزشک پس از نوشیدن مایع شیرین حاوی گلوکز خون‌گیری می‌کند. این آزمایش نیازی به ناشتایی ندارد. ناشتایی به این معنی است که به جزء آب، نه چیزی نوشیده و نه چیزی خورده شود. اگر سطح قند خون شما بسیار بالا باشد ( ۱۴۰میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا بیشتر) ممکن است آزمایش تحمل گلوکز خوراکی و به‌صورت ناشتا توصیه شود. اگر سطح قند خون شما بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، احتمالاً به دیابت نوع دو مبتلا هستید.

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

آزمایش (OGTT) سطح گلوکز خون را پس از ۸ ساعت ناشتایی اندازه می‌گیرد. در ابتدا، پزشک خون‌گیری می‌کند. سپس مایع حاوی گلوکز را می‌نوشید. برای تشخیص دیابت بارداری هر ساعت و تقریباً به مدت دو تا سه ساعت خون‌گیری انجام خواهد گرفت.

سطح بالای گلوکز خون در دو یا چند آزمایش که در هر ساعت یک آزمایش صورت می‌گیرد، نشان‌دهنده‌ی ابتلا به دیابت بارداری است. پزشکان معانی نتایج را برایتان شرح خواهد داد.

ممکن است پزشک آزمایش (OGTT) را بدون انجام آزمایش چالش گلوکز توصیه کند.